10 UNUTULMAZ RETRO OYUN

By  |  0 Comments

10 – DONKEY KONG

donkeykong

Nintendo’nun 1981’de hayatımıza soktuğu bu oyunun Amerikan pazarı için Jumpman adında bir benzeri de üretilmişti. Nintendo’nun yumruğunu öyle bir yemişti ki, ortada üreten firma da kalmadı aslında.

9 – PAPERBOY

paperboy

Amerika’da gazete dağıtımını bisikletli çocukların yaptığını öğrenmemize yarayan oyun büyüme çağındaki çocuklara verilen en iyi armağanlardan biriydi. El becerinizi geliştirip gazete dağıyordunuz ve bir yere varamadığınızı farkında bile değildiniz.

8 – SONIC THE HEDGEHOG II

sonic

Sega’nın Mario’yu dövmek üzere ürettiği karakter Sonic, genelde aynı yollar üzerinde geçen, insana deja vu yaşadığını hissettiren bir oyun. En iyi tarafı iki kişi aynı anda kapışabiliyordun.

7 – CHUCKIE EGG

chuckieegg

Donkey Kong’dan daha hızlı olmanız gereken bir oyundu kendisi. İnsanların oyunları piksel piksel gördükleri zamanlarda birçok kişiyi eğlendirmiştir. Şimdi de öğle aranızda rahatlıkla oynayabileceğiniz türden zamansız bir oyun.

6 – SUPER STREET FIGHTER II TURBO

streetfighter-1

Hayatı sigara dumanlı oyun salonlarında geçenlerin bir numaralı arkadaşı Street Fighter! Arkadaşlarınıza mükemmel bir ejderha yumruğu atmanın ya da Blanka’nın elektirikli saldırılarından kurtulmanın yollarını anlatarak sosyalleştiğimiz günleri kim unutabilir?

5 – SPACE INVADERS

space

Şimdiki neslin hayranı olduğu Gears Of War’ın 1978’de Taito tarafından üretilen prototipi aslıda bu basit oyun. Üzerinize gelen yaratıkları müzik eşliğinde vurduğunuz bu sevimli oyun sayesinde ne eğlenceli günler geçmişti.

4 – TETRIS

tetriss

İşte oyunun ve teknolojinin süper bileşiminden ortaya çıkan! Ne yapsanız bir türlü yerleştiremediğiniz çubuklar, kareler ve L’ler. Kimi oyun sayesinde tuvalette mahsur kaldı, kimi oyuna karşı bağımlılığı yüzünden sevgilisinden ayrıldı.

3 – OUTRUN

outrun

Üstü açık araba, güzel mi güzel bir sarışın, masmavi gökyüzü ve bitmek bilmeyen uzunlukta bir yol. Kulağa harika geliyor değil mi? Amerika’nın geniş yollarında gaza bastığınız o günleri nasıl unutabilirsiniz ki?

2 – SENSIBLE SOCCER

sensible

Oyun çağının ilk dönemlerinde futbol sadece Fifa ve Pro Evo tekelinde değildi! Fakat yine de futbol futboldu!

1 – SUPER MARIO BROS. 3

mario

Bizim tesisatçı kardeşlerin 3. kez karşımıza çıktıkları bu oyun Super Mario Dünyasının efsane oyunlarından. Oyunun mükemmele yakın grafikleri kafamızı kaldırmadan karşısında saatlerimizi geçirmemize sebep olmuştur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *