FRANSIZ HOUSE MÜZİĞİN YENİ İSMİ: THE AVENER

By  |  0 Comments

Yazı: Erhan Dalfidan

The Avener’in gerçek adı Tristan Casara, Fransız house müziğinin yeni isimlerinden. Debut single “Fade Out Lines” ile 2014′ ün ikinci yarısı çok ciddi başarılar yakaladı. The Wanderings of The Avener albümü 23 Şubat’ ta Türkiye’ de yayınlanıyor. The Avener albüm öncesi sorularımızı yanıtladı.

Müzik serüveninizden kısaca bahseder misiniz? (Can you briefly talk about your music adventure?)

7 yıllık klasik müzik eğitiminden sonra 15 yaşında elektronik müziğe geçmeye karar verdim.  Kendi kendime remix ve produksiyon yapmayı öğrendim. Kendim için ve başkaları için elektronik dans müziği (EDM ) üretmeye başladım. (Gerçek üreten-yazan- Ghost Producer) 2013 yılında EDM bana çok sert gelmeye başladı ve bunun üzerine 6 ay ara verdim. En çok sevdiğim müzik türüne döndüm. Böylece The Avener doğdu! Bence iyi bir seçim yaptım. 🙂

– At 15 years old, after 7 years of classical music school, I decided to go into electronic music, teaching myself to mix and to produce. I started producing EDM, for myself and for others (as a ghost producer); in 2013, when EDM became too aggressive for me, I took a 6 months break and decided to produce what I liked the most, to come back to basics. The Avener was born ! I think this was a good choice 😉

İlk parçanız ile hatırı sayılır bir dinleyici kitlesi edindiniz bir çok Avrupa ülkesinde ilk 5′ te yer aldınız hatta Avusturya, İspanya ve Almanya’ da zirveye yerleştiniz. Bu beklediğiniz bir şey miydi, neler hissediyorsunuz? (With your first single you had a lot of success and found yourself a spot in many European top 5 charts. You even reached the number one place in Austria, Spain and Germany. Was it something that you expected? What are you feeling about this?)

Böyle bir başarıyı daha önceden tahmin edemezsiniz ancak hayal edebilirsiniz.   ‘Fade Out Lines’ parçamı çalıştığım barda ilk defa çaldığımda, onlarca insanın parçayı Shazam’da arattığını gördüm. İlk tepkim “İşte insanların sevdiği bir şey!”oldu. O an kendimle gurur duydum.

– It’s impossible to predict success like this, one can only dream it will happen one day! When I first played ‘Fade Out Lines’ in a bar I was working at, more than 20 people tried to Shazam the track… I thought ‘wow, here is something that people like !’ I feel very grateful for this success.

Albüm de favori şarkınız var mı varsa bi hikayesi var mı? (Do you have a favorite song in your album? And if there is a story behind it, can you share it with us?)

Bu albüm için otuzdan fazla parça ürettim, bunların arasından seçtiğim şarkılar tabii ki en sevdiklerim!

– I produced over 30 tracks for the album, so each and everyone that was finally selected are my favorites, of course!

the avenerrr

Electro house her geçen gün daha fazla dinleyiciye ulaşıyor ilerleyen zamanlarda Amerika’ dan yada Avrupa’ dan ‘ pop ‘ isimlerden biri ile çalışmayı düşünür müsünüz? (Electro house music is reaching more and more audiences. In near future do you have a plan to work with a “pop” name from America or Europe?)

Sam Smith ile çalışmak isterim!

– I would love to work with Sam Smith!

Albümünüz Türkiye’ de EMI Müzik Türkiye etiketi ile 23 Şubat’ta çıkacak. 70’ler ve 80’den etkilendiğinizi okudum. Albümde cover  parça olacak mı? (In Turkey your album will be released in 23 February by EMI Music Turkey. I read somewhere that you like 70’s and 80’s music. Will there be a cover song in your album?)

70’ lerden Rodriguez, ‘Hate Street Dialogue’, Andy Bey ‘Clestial Blues’ ve John Lee Hooker ‘It Serves You Right To Suffer’ parçalarını yeniden düzenledim.

– The song with Rodriguez, ‘Hate Street Dialogue’ is from the 70’s; and ‘Clestial Blues’ with Andy Bey, as well as ‘It Serves You Right To Suffer’ with john Lee Hooker…

Türkiye’de ciddi bir hayran kitleniz var. Fade out Lines parçanız ile radyolar da da çok populersiniz. Türkiye’ye gelmeyi düşünüyor musunuz? (With your “Fade out Lines” song , you are very popular in Turkish radios. And now you have a lot of fans in Turkey too. Are you going to visit them soon?)

Türkiye’ye en yakın sürede gelmek istiyorum!  www.theavener.com ‘ dan takip edebilirsiniz.

– Yes, I hope to come to Turkey soon ! The best way to know if I am coming is to check the website www.theavener.com!

Son olarak Türkiye’de ki hayranlarınız için söylemek istediğiniz bir şey var mı? (And lastly, do you have something to say to your fans in Turkey?)

Desteğiniz için çok teşekkürler. Türkiye’de ki insanlar müziğimi beğendiği için çok mutluyum!

– Thank you so much for your support, I am so happy that people from Turkey enjoy my music!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *