2013 MODEL, EN HİP 3 OTEL

By  |  0 Comments

kura3

GEÇTİĞİMİZ senenin sonlarına doğru proje haberleri yayınlanan ve tam da bu sıralar açılışları yapılan, 2013’de çok konuşulacak olan en “hip” 3 otele göz atmakta fayda var: Bormio, İtalya’dan Eden, Kiev, Ukrayna’dan 11 Mirrors ve Güney Kosta Rika’dan Kura.

Yazı: Alican Baykara

Eden Otel, Bormio, İtalya

İtalyan Alpleri’nin sahip olduğu çekiciliği en güzel şekilde yansıtan yaşam alanlarından Bormio, çok uzun yıllardır dikkat çekici ve etkileyici bir tatil beldesi olarak varlığını sürdürmektedir. Antik Roma dönemindeki aristokratların bile rahatlama ve gevşeme yeri olarak tasvir ettikleri alanda; Antonio Citterio ve Patricia Viel önderliğinde hayata geçirilen Eden Hotel, doğayla olan naif teması, sahip olduğu verneküler yapı ve insanın içini ısıtan tasarımıyla dikkatleri üzerine çekmeyi fazlasıyla başarıyor.

eden023

Ahşap panel uygulaması ile cephe tasarımı anlamında doğa ile bütünlük sağlayan yapı; genel olarak ahşap, cam ve taş malzemelerin harmonisi ile tasarlanmış. Sahip olduğu panoramik dağ manzarası oldukça etkileyici. Bünyesinde, bir dağ evi havasında dekore edilmiş 27 adet davetkâr oda bulunuyor. Odaların tasarımını üstelenen Ravaioli Silenzi; son derece samimi bir çizgide işini yapmış. Yine ahşap malzeme ve derinin uyumunu gözlemlemek mümkün. Ayrıca genel anlamda dekorasyon içerisindeki renk seçimleri tasarım ile örtüşüyor; doğal ve sıcak renkler.eden20

eden04

Rekreasyon anlamında ise otelin en önemli özelliği, “arınma alanı” olarak nitelendirdikleri Termal Spa ve Türk Hamamı bölümü. Zaten Bormio’nun da tarih boyunca önemli bir tatil bölgesinin olmasının en büyük nedeni sahip olduğu zengin yer altı kaynakları. Otel, bu noktada müşterilerine haklı olarak oldukça zengin bir hizmet sunuyor.

Bütün bu özellikleri ile Eden Otel kış için tasarlanmış sayılsa da bahar aylarında da keyif yapılabilecek en doğru seçimlerden biri olur.

11 Mirrors, Kiev, Ukrayna

mirrors-2

Ayna, tek başına parlak bir yansıtıcı yüzeyi tanımlar. Fakat birçok ayna, yansımaları çok yönlü sonsuz bir bakış açısı demektir. Merak, iyimserlik, tutku, cesaret, yaratıcılık, bağımsızlık, mizah, güven, tehlike, cömertlik ve uyum. İşte bu 11 tema, Ukrayna’nın peri masalı kenti Kiev’de buluşuyor ve bu güçlü ana fikri 11 Mirrors isimli otelde yansıtıyor. Kültür, eğlence ve ticaretin kalbinin attığı bu hızlı şehirde, şehri her yönüyle hissetmek isteyenler için tasarlanan otel, sahip olduğu bu güçlü konsepti lafta bırakmıyor; en güzel şekilde hayata geçiriyor.

11mirrors-2

mirror-3

Oteli mimari anlamda tanımlayacak olursak; sofistike ve basit. Şık bir minimalizm. Bu da çağdaş Ukrayna’yı betimlemenin en doğru yolu. Aşırı ve ağır olan hiçbir dekorasyona izin verilmemiş. Panoramik pencereler şehrin çarpıcı yaşantısını seyir için düşünülmüş. Renk seçimleri ise gayet elegant. Otele ismini veren ve temel çıkış noktası olan aynaları da birçok yerde görebilmek mümkün. Daha şimdiden ödülleri almaya başlayan bu tasarımın sahipleri Anatoliy Kirik ve Marina Leo. Onlar bu otel tasarımları için şöyle diyor: “Bazen çok şey yapar ama anlatamazsınız. Bazen de az şey yapar ama çok anlatırsınız. İşte 11 Mirrors da böyle bir otel. Uzaktan baktığınızda etkilenmeyebilirsiniz; fakat içine girdiğinizde tüm şehri yaşamak mümkün”.

11 Mirrors, şehri yaşamayı sevenler tarafından mutlaka not edilmeli.

Kura, Costa Ballena, Kosta Rika

Uzaklara doğru bir bakarsak eğer; biraz romantik ve biraz tropik havaların estiği, nefes kesen Pasifik Okyanusu kenarında, Kosta Rika’nın güney sahillerinde Kura’ya rastlayacağız. Hint dilinde şeytan maskesi anlamına gelen Kura, projeye ismini vermesinin yanı sıra dekoratif bir unsur olarak göze çarpıyor. Burası için “otel” tanımlamasını yapmak pek de doğru olmaz. Kura, aslında bünyesinde Rainforest, Junior, Infinity, Suite gibi kategorilere ayrılmış 6 adet özel villadan oluşuyor.

kura1

Yağmur ormanları ve okyanusun birleştiği yerde konumlanan Kura, tasarım anlamında da çevresindeki bu doğal güzellikler bütünleşmiş. Minimal Tropik çizgide tasarlanmış villaların her detayı özenerek üretilmiş. Doğanın canlı renkleri ve açık renkli ahşabın uyumu oldukça zarif. Ortak kullanım alanları da son derece dingin bir havada oluşturulmuş. Sonsuz havuz ve çevresindeki dinlenme bölümleri bu alanların merkezi konumunda.kura5

Pasifik’in kıyısında olduğunuzu unutmazsanız burada sadece uzanıp keyif yapmak yerine, farklı birçok aktivite de bulunabileceğinizi unutmamak gerek. Yağmur ormanlarında gezintiye çıkmak, okyanusta gezinen balinaları seyretmek ya da, denizaltı güzelliklerini görmek için dalış yapmak; Kura bünyesinde alabileceğiniz hizmetlerden sadece bazıları.

Dünya’nın ne kadar farklı ve büyük olduğunu keşfetmek isteyenler için Kura, 2013’ün en konuşulan merkezlerinden biri haline gelecek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *