“ADAM” OLMANIN YOLU SAKALDAN MI GEÇİYOR?

By  |  0 Comments

BAKIMLI görünmek için sinek kaydı tıraşın dönemi artık geride kaldı. Papyon, kravat, yaka mendili, eldiven gibi aksesuarları birer modern Frank Sinatra şıklığı ile birleştiren erkekler, eskiden pasaklı algısının en belirgin işareti olan kirli sakalı da kırmızı halıdan, iş hayatına, günlük hayattan, parti moduna kadar her yerde rahatça kullanabiliyor.

Editör : Uğur Kıral 

Adam_in_town grooming..

Sofistike erkek imajından mağara adamına geçişin çok ince bir çizgi ile belirlendiği sakal uzunluğu ise yanlış kullanımlarda tüm imajı bir anda alt üst edebilecek kadar da dikkat gerektiren bir durum. Bakımsız ve umursamaz görünmek istiyorsanız tabii ki şuursuzca uzun sakallara evet diyebilirsiniz, ancak verebileceğim en büyük tavsiye, kısa/kirli sakalın karizmatikliğinden yoksun kalmamalısınız.

Peki nedir bebek gibi yüzleri bir anda yakışıklı erkeğe dönüştüren, takım elbisenizi bir anda bütünlüğe kavuşturan, gözlük formlarını bile seçmenizi etkileyecek sakalların bakımı? İşte tabiatın bize verdiği bu durdurulamaz uzamayı nasıl birer stil tamamlayıcısına dönüştüreceğimizin altın noktaları.

grooming.-

Sakal denilen durumu en iyi taşımanın yollarından biri, yüzün geri kalan kısmının gerçekten temiz ve bakımlı olmasını sağlamaktır. Siyah noktalar, görünür büyüklükte gözenekler, sivilceler, kontrol edilmemiş yağ dengesi, cilt kurulukları sakal ile birleştiğinde kaçınılmaz “pasaklı” imajını üzerimize yapıştırabilir. Sağlık problemli ciltlerde çözüme uygun tedavi yöntemleri uygulamak, bu tip durum yoksa günlük bakımın en önemli yardımcıları, ufak partiküllü peeling ile ölü derinden arındırma, cilt tipine uygun nemlendirici, temizleyici losyonlar, arındırıcı tonikler kullanmak günümüz erkeğinin bakım anahtarlarından en temel olanları olarak sayılabilir.

Sakalların durdurulamaz uzayışı, iş hayatının yoğunluğundan şikayet eden erkeklerin sunduğu en geçersiz bahanedir. Nedeni ise salonlarda yada evde yapılacak sakal kısaltma işlemi en fazla 10 dakika sürecektir. Peki bu işin bir püf noktası var mı? diye soranlara hemen yardımcı olmak istiyoruz.

Natürel sakal hattınız, boynunuzun çok aşağısına ya da yanaklarınızdan yukarı doğru gidiyor olabilir. Yapman gereken şey tüm sakalları makine ile aynı boya getirmek, sonrasında ise ustura yada tıraş bıçağı ile keskin olmayan bir hat belirleyerek fazlalıklardan kurtulmak. Çok keskin sakal bitişi sizi bir anda sofistike erkek imajından Flo Rida ‘ya dönüştürebilir.

grooming-

Kirli sakaldan ziyade hafif uzun sakalı tercih ediyorsanız ne yapmalısın peki?
Bu sakal tipinde en önemli sıkıntı, özellikle uykudan kalktığımızda farklı yönlere dönük halde kıvrık kalmış kıllardır. Bunun çözümü sakalları ılık su ve bir temizleyici ile yıkadıktan sonra, küçük ve sıkı bir fırça ile taramaktır. Sakallar gün içinde toz, yağ, kir gibi tüm dış etkenleri içinde kolaylıkla biriktirebilir ve yıkanmadıkça da temizlenmesi kolay değildir. Hafif uzun sakalın formunu kaybetmesindeki en önemli kısım bıyıkların aşağı doğru uzayıp, üst dudağı kapatmasıdır ki, bakımlı görünmek isteyen her erkeğin özellikle dikkat etmesi gereken kısımdır. Bunun için bıyıkları aşağıya doğru tarayıp, parmak ile bastırarak dudak üzerine gelen uzun kılları minik bir makas ile kesmek gerekmektedir. Böylelikle üst dudağı kaybetmemiş olacak ve sakalımız gülüşümüzü gölgelemeyecektir.

Son olarak,
Karizmatik bir “Adam” olma yolunda sakalın önemli! faktörünü öğrendiğimize göre, artık hem Hollywood yıldızları kadar karizmatik olabilir, hem de her gün tıraş olmanın verdiği cilt tahribatını azaltarak bakımlı sakallarla tarzımızı tamamlayabiliriz.

Grooming

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *