AKRAM ZAATARI

By  |  0 Comments

Yazar: Yusuf Özal Çelik

Son 10 yılda Orta Doğu’dan çıkan en önemli sanatçılardan Akram Zaatari’nin kapsamlı sergisi 15 Şubat 2015’e kadar SALT Beyoğlu’nda devam ediyor. Sergide Lübnanlı sanatçının, Osman Hamdi Bey’in 1887’deki Sayda kazılarına odaklı yeni araştırmasının ilk aşaması da yer alıyor.

akramzaatari görsel1

Lüblanlı sanatçı Akram Zaatari’nin Salt Beyoğlu’nun üç katına yayılan geniş kapsamlı sergisi üç ayrı temada sunuluyor.

Zaatari, üçüncü kattaki işlerini, “bedensel duruş ve hareketleri bir dil olarak değerlendirdiği” işleri bulunuyor. Bunlardan bir tanesi Another Resolution(Bir Başka Çerçeve, 1998) adlı ilk video enstalasyonu, günlük yaşantımızda tipik pozlar verdiğimiz fotoğraf çekimlerine ait yeniden canlandırmadır.  Daha önce nadiren sunumunu gördüğümüz 12 duvar projeksiyonunundan oluşur.

akramzaatari görsel2

Sanatçının ikinci katta ise, fotoğraf arşivleri üzerine yürüttüğü araştırmalarına odaklanan iki önemli iş yer alır. Yerel fotoğrafçılık konulu araştırmalarının ayrıntılı bir sunumu niteliğindeki On photography, People and Modern Times(Fotoğraf, İnsanlar ve Modern Zamanlar Üzerine,2010) . 28 Nights and A Poem (28 Gece ve Bir Şiir, 2006-2014)  ise, sanatçının bir kazı alanı olarak ele aldığı bir fotoğraf stüdyosunda çekilmiş fotoğraf, film ve videoları sunan çoklu medya bir enstalasyondur.

Birinci katta Zaatari’nin, nesnelerin gizlenmesi ve ortaya çıkarılması bakımından bir metafor olarak kazı eylemlerini  irdeleyen işleri sergilenir. dOCUMENTA 13 (2012) için gerçekleştirdiği Time Capsule (Zaman Kapsülü) projesinden sergiye dâhil edilen işler, sanatçının bu ilgi alanlarına yönelik araştırmalarının bir çerçevesi niteliğindedir. Zaatari’nin, Osman Hamdi Bey’in 1887’deki Sayda kazılarına odaklı yeni araştırmasının bir sunumu mekânın girişinde konumlanır. Bu enstalasyon, aynı konudaki yeni üretimlerine temel olacak söyleşiler ve kilit belgeler içerir. Zaatari’nin 2014’te, Boğaziçi Üniversitesi’nde katıldığı Boğaziçi Chronicles konuk sanatçı programının bir parçası olarak başlattığı araştırma, daha sonra SALT tarafından geliştirilmiştir

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *