BABYLON SOUNDGARDEN SAHNEDEN HABERLER

By  |  0 Comments

sound

Babylon ahalisi, bu yıl da açık havada toplanıyor, yazı karnaval havasında geçecek Babylon Soundgarden ile karşılıyor ve müzik, baharın son günlerinde yeşillikler arasından yükseliyor…

Editör : Erhan Dalfidan

Babylon Soundgarden 2013’ün ilk durağı 25 Mayıs’ta Park Orman. Üç farklı sahnede yerli ve yabancı grupların performanslarının yanı sıra gerçekleşecek yan etkinliklerle ormanda coşkulu bir güne hazır olun!

Kings of Convenience, DeVotchKa, Molotov Jukebox, Beardyman… Babylon Soundgarden’ın İstanbul ayağının bu yılki yabancı konukları; Simon&Garfunkel ile karşılaştırılan ve baharın naif havasını müzikleriyle sunacak olan Kings of Convenience, farklı enstrümanlarla renklendirilmiş, hayatı yakalayan ve yansıtan müzikleriyle DeVotchKa ve Gypsy’den, Swing, Calypso’ya çalan müzikleriyle sahneyi bir anda büyük bir partiye çeviren, Game of Thrones serisi, Harry Potter filmlerinden de tanınan Natalia Tena’nın da yer aldığı Molotov Jukebox ve sıradışı beatbox yeteneğiyşe akıllara zarar Beardyman

molotov-jukebox-339924 Saksafonu ile yarattığı harikalarla dünya çapında markalaşmış olan İlhan Erşahin’nin projesi İstanbul Sessions, dans ve teatrel ögelerle müziklerini ve düşüncelerini görsel olarak da desteklerken seyirciyle tek vücut olan BaBa ZuLa, Türkiye’nin ilk root reggae grubu Sattas, Ana Sahne’nin yerli konukları olacak.

Park Orman’ın gizli bahçesi niteliğindeki ağaçlarla çevrili alanda yer alacak 2. Sahne Red Bull Music Academy Presents; Tufan Demir, Ahu, Dalt Wisney & Kiraz, Gado Gado, Da Poet, Kabus Kerim, Beardyman performanslarıyla 3 bin kişilik dans alanına dönüşecek.

GÜN BOYU AKTİVİTE
Babylon Soundgarden ile müziği destekleyen yan etkinliklerle de günün her anının tadını çıkaracaksınız. Support Vinly serilerinin daimi konuk plak dükkanı Kontra Records, Babylon Lounge’da her ayın ilk Cuma’sı Electro Swing partisi ile hünerlerini sergileyen İstanbul Lindy Hoppers dans topluluğu, Radyo Eksen Session, Babylon’u üzerinde, yanında taşımak isteyenler için Babylon ve Babylon’un beğendiklerinden oluşan ürünlerle Babylon Pazarı ve çok daha fazlası Babylon Soundgarden’da.

GRUPLARI YAKINDAN TANIYIN!

Kings of Convenience
kings_of_convenience_col3tifbig-copy
Kısaca: Yolları çocukluk yıllarında kesişen Norveçli indie folk-pop ikilisi Erlend Oye ve Erik Glambek Boe’den oluşan Kings of Convenience ilk olarak 2001 yılında Coldplay prodüktörü Ken Nelson’ın iş birliği ile yayınladıkları Quiet is the New Loud ile isimlerinden söz ettirdi. Simon & Garfunkel ve Nick Drake’e selam gönderen grup, 2004 yılında naif ama yüksek enerjilerini aratmayan Riot on an Empty Street’i yayınladı ve “I’d Rather Dance With You” dışavurum marşı oldu. Beş yıllık aranın ardından 2009 yılında “Declaration of Dependence” ile müzik sahasına geri dönen Kings of Convenience geçtiğimiz yıl, üç gece üst üste Babylon sahnesini şereflendirdi. “Kısaca”, Erlend Oye’nin insanın içine işleyen yumuşak sesi ve kendisine eşlik eden Erik Glambek Boe ile çimenlere uzanmış ya da denize dalmış yüzüyor gibi hissedebilirsiniz.

DeVotchKa
Kısaca: Dita von Teese ile burlesque şovlara katılan, ilk albümleriyle birlikte The Dresden Dolls, Calexico, 16 Horsepower gibi gruplarla konser veren DeVotcKa gerçek hikayeye dayalı “How it Ends” albümleriyle gönülleri fethetmesinin ardından “Little Miss Sunshine” soundtrack’i sayesinde geniş kitleler ile tanıştı. 2006 senesinde; Siouxsie&the Banshees, Frank Sinatra ve Velvet Underground cover’larının yer aldığı “Curse Your Little Heart” EP’lerini yayınlayan grup, Jim Carey ve Ewan McGregor’ın başrollerini paylaştığı I Love You Phillip Morris’in müziklerine de imza attı. Gypsy punk’a yakın duran, farklı enstrümanlarla reklendirilmiş müzikleri seviyorsanız, DeVotcKa’ya kayıtsız kalamayacaksınız. DeVotcKa’nın müziğini şu şekilde tanımlarsak hiç yanlış olmaz: “Hüzün ile mutluluğu harmanlayarak; hayatı yakalayan ve yansıtan.”

Molotov Jukebox
Kısaca: Büyük bir partiye dönüşen canlı şovları ile kısa sürede nam salan Molotov Jukebox, gypsy’den swing’e, latin soul ve calypso’dan disco’ya yayılan müzikleriyle yeni bir tarzı da ortaya çıkardı, “gypstep”. Game of Thrones, Harry Potter gibi dizi ve filmlerin tanıdık yüzü Natalia Tena’nın solisti olduğu, dünya sahnelerinin tozunu attıran topluluk, Double Dare adlı EP’lerinin ardından David Bowie, Finley Quaye ile çalışan Bacon&Quarmby ikilisinin diğer yarısı Jonathan Quarmby ile bir araya gelerek ikinci EP’leri Bang!’i yayınladı. Kışkırtıcılığın eğlenceye nasıl dönüştüğünü anlamak için Molotov Jukebox’ı canlı görmeli ve enerjilerine ortak olmalısınız.

Beardyman

beardyman09-01 Kısaca: Beardyman, sıra dışı beatbox yeteneği ve canlı loop’larla yaptığı şaşırtıcı canlı performanslarıyla dilden dile dolaşan bir efsaneye şimdiden dönüşmüş durumda. BBC tarafından “Beat’lerin ve Sound’un Kralı” şeklinde nitelendirilen bu çılgın müzisyenin canlı performansları gerçekten şimdiye kadar gördüğünüz hiçbir performansa benzemiyor. Tamamen kendi ağzı ile çıkardığı beat’leri kaydederek Beatbox alanında çığır açan ve enstrüman olarak kendi bedenini kullanan Beardyman, ilham kaynağı olarak MC Xander’ı gösteriyor ve onun gibi Korg Kaoss Pad 3’i ile harikalar yaratıyor. İngiltere’nin 2007 Beatbox şampiyonu Beardyman’in videoları Youtube’de izlenme rekorları kırıyor. Groove Armada turnesinde de gruba eşlik eden Beardyman, Live performansında müzikten öte zaman zaman bir komedyeni de andırıyor.

Ilhan Erşahin’s Istanbul Sessions

istanbulsessions
Kısaca: Ilhan Erşahin’in Istanbul gece hayatının eklektik ruhunu kendi tarzında tercüme ettiği, jazz, rock, etnik ve dans unsurlarını harmanladığı projesi. 2006 yılından bu yana avrupa’nın en prestijli festivallerinden, brezilya’ya, istanbul’daki en büyük festivallerden, new york summer stage’e kadar pek çok önemli sahne de yer aldı. 2009’da usta fransız trompetçi Erik Truffaz’ın konuk olduğu ilk albümlerini yayınladılar. İkinci albümleri “Night Rider” 2012’de yayınlandı.

BaBa ZuLa
Kısaca: 1996 yılında Derviş Zaim’in Tabutta Rövaşata adlı filmine müzik yapmak üzere kurulan grup 2012’ye geldiğimizde Amerika’dan Japonya’ya, Kanada’dan Brezilya’ya ve Avrupa’nın birçok ülkesine giderek ülkemizin müzik elçisi olacağından habersizdi elbet. Geleneksel halk müziğinden besleniyorlar ve müzikal köklerimizden aldıklarını çağdaş müzikle birleştiriyorlar. Bunu yaparken kolaya kaçmıyorlar, bu yüzden yaptıkları özgün oluyor, taklit edilemiyor. Bir yanda funk, diğer yanda elektronik var ama hepsinin beslendiği nokta memleket topraklarında yapılan müzik, ortaya çıkan ise Türkçe saykedelik.

Sattas

sattas
Kısaca: İsimlerini Jamaika İngilizcesi’nde ‘rahatla’ anlamına gelen Satta kelimesinden alan Sattas Türkiye’nin ilk root reggae grubudur. Reggae’nin özünden uzaklaşmadan Jazz, Ska, Dub ve Rock formlarını bir potada eritebilen ve eğlenceli performanslarıyla senelerdir büyük ilgi gören Sattas, ayrıca Türkiye’nin ilk “reggae” albümünü çıkarmışlardır. Albümünün yarısı İngilizce yarısı Türkçe denilebilir.

ANA SAHNE
Sattas: 14.30
BaBa Zula: 16.00
Ilhan Erşahin’s Istanbul Sessions 17.30
Molotov Jukebox 19.15
Kings of Convenience 20.30
DeVotchKa 22.15

2. SAHNE
RED BULL MUSIC ACADEMY PRESENTS

Ahu – 14.00
Tufan Demir – 15.00
Dalt Wisney & Kiraz – 16.15
Gado Gado – 17.30
DA POET – 18.45
Kabus Kerim – 20.00
Beardyman – 22.00

PARTİ SAHNESİ
Cowboys & Aliens – 14:00
Kulakkurdu Ohrwurm – 15:15
EL G (ZZK Records) – 16:30
Mehmet Tez- 17:30
Radyo Eksen Session – 18:45
Ahmet Musluoğlu – 21:45
Oldies But Goldies – 22:45

SHAKE & ROLL STAGE
DJ Barthez – 14:00
Tobumusikizm – 16:00
İstanbul Lindy Hoppers (Swing) 18:30
Style-İst – 21:45

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *