DEĞİŞİME, DÜŞÜNCEDEN BAŞLAYABİLİR MİYİZ?

By  |  0 Comments

*temp*

MODA, erkeklerin hala biraz mesafeli durdukları bir sektör gibi görünüyor. Klasik giyim erkeklerin henüz vazgeçemedikleri bir tarz. Oysa moda, yeniliğin bir başka tanımı aslında. Merak duygunuzu harekete geçirmedikçe yenilikleri denemek için istekli ve hazır olmadıkça “yenilikçi” olmanız imkansız. Değişime düşünceden başlamayı deneyebilir miyiz?

Hatice Gökçe

Yenilik yapabilmek için iki şeye ihtiyaç duyarız. “Merak ve hayranlık duygusu”. Oysa ‘karar vermek’ ilk öğretilendir. Karar vermek ise, eldeki seçeneklerin biri hariç hepsini gözden çıkarmaktır. Yenilikçi düşünce sahibi erkek ise es geçilen ‘öteki’ olasılıklar üzerinde kafasını yorar. Alternatif giyim tarzlarını denemeyi eğlenceye dönüştürmeyi bilmeli.

Kendinizi alışkanlıklarına esir olmuş biri gibi mi hissediyorsunuz? Eski giyim alışkanlıklarından kurtulmak için kendinizi yormayın. Bunun yerine, bilinçli şekilde yeni giyim alışkanlıkları kazanarak kendi değişiminizi yönlendirin. Bu etkili değişim size hem işte hem de özel yaşantınızda daha yaratıcı olma yolu da açacaktır.

Erkeklerin yaşamında 3 ana unsur var. İş, özel ve sosyal hayatları. Ofisteki giyim tarzı kariyer üzerine önemli bir etkiye sahip iken özel hayattaki tarzın rahatlığı ise daha rahat bir hayatı vaadediyor. Sosyal yaşamdaki giyim tarzı ise mutlu etmek etkisine sahip. Kendini ve bedenini iyi tanıyan bir erkeğin kendi stilini oluşturmada ne kadar başarılı olacağını söylemeye gerek yok sanırım.

Moda sektöründe bizi etkileyen pek çok dış etmen var. Zaman içinde medyanın da desteğiyle tükettiğimiz şeye dönüşüyoruz.  Erkeklerin durumunu anlamak için tükettiği şeyleri mercek altına almak yeterli. Son zamanlarda erkekler için sürekli sunulan alternatifler onların tüketim potansiyelinin farkına varıldığı için. Erkekler ne tükettiğini anlamak için bir kez aynaya sonrada kendi gardrobuna bir yabancının dolabına bakar gibi bakmalı. Ne tüketiyorsan O’sun..

Kitle iletişim araçları yokken bir erkeğin nasıl davranması ve nasıl düşünmesi gerektiği konusunda bir erkek nasıl fikir sahibi olabiliyordu? Büyük ihtimalle çevresindeki erkeklerden. Giyim konusunda özgün bir zevkiniz yok ise iyi giyinen erkekleri yakın takibe alın. Mutlaka kendinizle ilgili ipuçları bulacaksınız. Daha fazla farkındalık için, hep faydalı olmuştur ve olmaya devam edecektir.

Erkeklerin kendilerini ve bedenlerini olduğu gibi benimsemeyi ve sevmeyi öğrenmeleri için komplekslerinden arınması şart. Bunun için de  kendilerini şımartmaları gerekiyor. İnternette “men collection” başlığı ile arama yapın ve size özel ne kadar çok tasarım var görün. Aynı kadınların yaptığı gibi tasarımların içinde kendinizi hayal edin. Bu da hayal gücünüzün sınırlarını zorlayacaktır.

Kadınlar kendileri için ya da kadınlar için giyinirler. Hemcinslerini yakından takip ederler. Yarışırlar. Erkekler de bunu denemeliler. Kadınlar bunu boşuna yapmıyor. Siz de erkek arkadaşınızı kıskandıracak kadar iyi giyinme yolunu seçebilirsiniz.

Erkeklerin kendilerine takım diktirmeleri neden önemli biliyor musunuz? Bedenlerini yakından tanımaları için. Hazır giyimin kolaylığından uzak durmak çok zor ama sizleri tek tip yapan ve başka alternatif de bırakmayan endüstriye karşı durmak gerekiyor.  Direnmeyi ve yılda en az 2 takım diktirmeyi öneriyorum. Sipariş usulü takım diktirirken kendinize olduğunuzdan daha fazla yakın olamazsınız.

Aksesuar bir erkeği başka bir erkek yapar. Yakışırsa fark ettirir. Takip ettirir. Mutlaka kendinizi iyi hissedeceğiniz bir aksesuar edinin.

Haftada en az 1 kez asla giymem dediğiniz bir giysiyi giymeli ve denemelisiniz. Mümkünse bu deneysel alışverişe yanınızda zevkli bir erkek arkadaşınız ile birlikte gidin. Asla sevgiliniz ile gitmeyin. Tutucu bir giyim alışkanlığınız var ise bunu yenmenin en kolay yolu bu kısa turlar olabilir. Ve çok şey kazandırır.

Yakın gelecekte terzilik dünyanın neredeyse en lüks mesleklerinden biri olacak. Hala şansınız varken gardrobunuza çeşit çeşit takımlar diktirip ekleyin. Tarzınız oturursa terziniz sizi değil siz terzinizi yönlendirirsiniz.

Kendinizi iyi hissetmek için giyinin. Zorunda olduğunuz için giyinmeyin. Rahatlığı her zaman ön planda tutarsanız daha iyi taşırsınız giysinizi ve buda görünümünüze yansır. Hem çok şık hem de çok rahat olunacağını unutmayın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *