EN “COOL IKON” CATE BLANCHETT

By  |  0 Comments

Cate_Blanchett_for_adamintown_3

MAGAZİN basınından mümkün mertebe uzak durup, skandallara karışmayıp, sadece yaptığın işlerle anılıp, bu işleri de Oskar, Bafta, Altın Küre gibi saygın ödüllerle etiketlendirmektir “Cool Kadın” olmak.

Editör : Uğur Kıral

Cate Blanchett’ den bahsediyorum. Ya da daha hafızamıza kazınmış isimleriyle Galadriel, Daisy, Bob… Catherine Elise Blanchett, 14 Mayıs 1969 yılında Melbourne Avustralya’da doğduğunda, bilgisayar mühendisi olacak kardeşi Bob ve kostüm tasarımcısı olacak kardeşi Genevieve ile birlikte büyüdü. 10 yaşına geldiğinde babası Robert Blanchett kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. İlk tiyatro deneyimini 1993 yılında Geoffrey Rush’ta sahnelendiği Oleanne’da ki Carol rolü ve hemen arkasından 1995 yılına kadar sergilediği Hamlet’in Ophelia’sı ile gerçekleştirdi. 1998’de Ralph Fiennes ile başrolleri paylaştığı Oscar and Lucinda filminde Lucinda Leplastrier rolüyle Avustralya Film Enstitüsü’nün (Australian Film Institute) En İyi Kadın Oyuncu ödülüne aday gösterilip kazanamasa da, sonraki sene Enstitü Thank God He Met Lizzie filmiyle ona En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü vermiştir.

Cate_Blanchett_for_adamintown_2

1998 Yılında oynadığı Elizabeth filminde ki, I.Elizabeth rolüdür. İlk Oskar adaylığını bu filmle  gerçekleştiren Cate, ödülü o sene Shakespeare in Love filmi ile Gwyneth Paltrow’a kaptırsa da, Elizabeth rolü ile Bafta ve Altın Küre ödüllerini kazanmayı başarmıştır.

Ertesi yıl The Talented Mr. Ripley filmi ile BAFTA En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü’ne aday gösterilmiştir. 2000 yılında The Gift, 2001 yılında Bandits filmlerinde yer almış, Bandits ile En İyi Kadın Oyuncu – Müzikal/Komedi dalında Altın Küre’ye, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Screen Actors Guild Awards’a aday gösterilmiştir. Peter Jackson yönetmenliğinde sinemaya uyarlanan Yüzüklerin Efendisi üçlemesinde elf kraliçesi Galadriel’i canlandırmış, film tüm zamanların en çok gelir getiren üçlemesi olmuş,serinin üçüncü filmi En İyi Film Oscar’ı dahil olmak üzere 11 Akademi Ödülü kazanmıştır. 2003 yılında Veronica Guerin filminde Veronica Guerin’i canlandırmış ve En İyi Kadın Oyuncu-Drama dalında tekrar Altın Küre’ye aday olmuştur.

Cate_Blanchett_for_adamintown_1

2005 yılında Katharine Hepburn’ü canlandırdığı bir Martin Scorsese filmi olan The Aviator ile En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Akademi Ödülü’nü almayı başardı. Blanchett daha önce Oscar almış bir aktör ya da aktris’i canlandırarak Akademi Ödülü’nü almayı başarmış ilk kişidir. 2006 yılında Babel filminde Brad Pitt birlikte rol almıştır. Aynı sene Judi Dench ile birlikte rol aldığı Notes on a Scandal filmi ile Yardımcı Kadın Oyuncu dalında tekrar Oscar ödülüne aday gösterilmiştir. 2007 yılında Bob Dylan’ın 6 farklı oyuncu tarafından canlandırıldığı I’m Not There filmi ile birlikte Venedik Film Festivalinde En İyi Aktris ödülünü aldı (Volpi Cup). Bob Dylan’ı canlandıran oyunculardan biri olan Blanchett bu film ile Yardımcı Kadın Oyuncu dalında bir Altın Küre kazanmıştır.

Aynı yıl Elizabeth: The Golden Age filminde tekrar I. Elizabeth’i canlandıran oyuncu 65. Altın Küre Ödülleri’ne, 2008 BAFTA Ödülleri’ne ve Screen Actors Guild Awards 2008’eiki farklı kategoride; En İyi Kadın Oyuncu (Elizabeth: The Golden Age) ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (I’m Not There) ile aday olmayı başarmıştır. Oscar tarihinde aynı yılda başrol ve yardımcı rol kategorilerinin ikisine birden aday olma başarısını gösteren Fay Bainter, Teresa Wright, Barry Fitzgerald, Sigourney Weaver, Jessica Lange, Al Pacino, Emma Thompson, Holly Hunter, Julianne Moore ve Jamie Foxx’tan sonra 11. oyuncu olmuştur.

Cate_Blanchett_for_adamintown_4

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *