ERKEĞİN MODA ŞEHRİ FLORANSA

By  |  0 Comments

Yazı: Zeynep Şimşek

pitti uomo 1

Floransa‘dan farklı erkek profilleri ve Ponte Vecchio köprüsü

Floransa

Her yıl tekrarlanan, geçtiğimiz haziran ayı Firenzede 88. cisi gerçekleşen, dünyada ki en önemli Erkek giyim fuarı. Geleceğin erkek modasının temellerinin atıldığı Pitti Uomo, Dünya tarafından Floransa’ya farklı bir pencere açıyor. Bizim gözümüzden fuarın stil adamlarını seçtik ya da, en iyiler arasından en göze çarpanları da diyebiliriz. Pitti İmmagine fuarına göz attıktan sonra yapılacak diğer bir hamle Floransa’yı turlamak olacaktır.

Bu kadar stil adam arasından ilk 4 ünü seçmek, oldukça zor oldu.

pitti_uomo4

Sırasıyla soldan sağa: Flippo Cirulli, Frank Galluci, Daniel Carnevale, Antonio Turino

pitti uomo 3

Rönesans Sanat ve tarih dolu bu şehirden küçük notlar düşeceğiniz anılara sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda harika stilli adamlarla donatılmış, En moda erkek şehri. Ve hep bir resim aklınızda kalacak. Sokaklardaki bu renk karmaşası size gökkuşağını hatırlatırken, şehri dolaşmak için sabırsızlanacaksınız. Bu şehrin en güzel karelerinden biri Duomo ,Rönesans’ dan kalma , ihtişamıyla ruhunuzu büyüleyecek bu katedralin tepesine çıkıp ,yukarıdan aşağı Toscana bölgesinin baş rolündeki , floransa manzarasından büyülenebilirsiniz. Sonra Katedralin tepesindeki kubbeyi süsleyen freskleri göreceksiniz İtalyan ressam Giorgio Vasari’ nin, günümüze kadar ulaşmış işlerinden biri, ilk sanat tarihi örnekleri arasında gösterilmekle beraber, birçok ressama örnek olacak nitelikte ki bu resim gözünüze çarpacak.

Duomo

pitti 5

Duomo sonrası, meydanda bulunan Repubblica‘yı görmeniz gerek, Fuar için gelen herkes hemen hemen burada gruplar halinde dolaşıyor olacak. Eğer açıktıysanız küçük bir şey atıştırmak için, sağ taraf da bulunan İsviçreli Gilli Ailesi tarafından 1733 de kurulan pastanede tatlı atıştırmalıklardan ve özel olarak yapılmış kahvelerden tadabilirsiniz.

Palazzo Vecchio / Piazza Della Signoria

8
Palazzo 16. y.y. da Floransa yı yöneten Medici ailesinin devlet işlerini yürüttüğü bina olarak tarihi kayıtlarda geçmekte. Pizza Della Signoria / Neptün çeşmesi Rönesans Dönemi heykeltıraşlarından Ammannati’ nin eseri olup, Michelangeno ‘nun eleştirisiyle ölümsüzlüğünü edebi açıdandı korur.
Son olarak akşam yemeğinizi yiyebileceğiniz ve sakin müziklerle, keyifleneceğiniz bir mekân, önererek kısa ama fuar için yeterli olacak turu burada sonlandırıyorum.

11

Santa Spirito

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *