EVLİLİKTE İLK CİNSEL BİRLEŞME İÇİN ÇİFTLERE TAVSİYELER

By  |  0 Comments

Yazı: OP.DR.DİLEK ÖCAL

www.drdilekocal.com

Evlilikte ilk cinsel birleşme, çiftlerin hayatları boyunca hatırlayacakları en önemli anlarından birisi olacaktır. Bu birlikteliği gerçekten özel kılmak, işkence haline dönüştürmeden, stres ve kaygıdan uzak mutlu bir şekilde  hatırlamak hiç de zor değil. Unutulmamalıdır ki  ilk birliktelik çiftlerin her ikisini de ilgilendiren bir durumdur.

Çiftler ilk gecede yoğun bazı duygular içinde zevk ve hazdan uzaklaşabiliyorlar. Yaşayacakları yakınlaşmadan ve tutkudan, vücudundan, ebeveynlerinden, erotizmden utanma, kızlık zarının açılmasıyla ilgili abartılı bir  fiziksel ağrı yaşama korkusu, hamile kalma korkusu, performans anksiyetesi  gibi başarılı olamama ve uygun karşılık verememe endişesi, suçluluk ve günahkarlık duyguları ile karşı karşıya kalabiliyorlar.

Peki çiftler ilk geceye nasıl hazırlanmalı, neler yapmalı, ilk gecede ne gibi durumlarla karşılaşılabilir?

1-    Çiftler cinsellik üzerine konuşmalı

Çiftler cinsel konuları ertelememeli, muhakkak konuşmalıdır. Özellikle cinsellik ülkemizde konuşulmayan, konuşulduğunda ise ayıplanan bir konu. Böyle olunca çiftler cinsellik konusunu sürekli öteleyerek, her şeyi ilk geceye yüklüyor. Biriken tüm konular ilk gecede açılınca sonuç pek de istenildiği gibi olamayabiliyor.

2-    Cinsel danışmanlık hizmeti alınmalı

Belki de en önemli konu bilgilenme ve yanlış bilinen doğruların düzeltilmesidir. Bunun için cinsel danışmanlık hizmeti almak, ilk gece öncesi oldukça faydalı olacaktır. Çiftlerin bir cinsel terapiste giderek  cinsellik hakkında  bilgi alması daha hazırlıklı olmaları ve bir sorun varsa bunun açığa çıkmasında oldukça önemlidir.

3- Aceleye getirilmemeli

Hiçbir şey kaçmıyor. Apar topar yangından mal kaçırırcasına cinsel ilişki yaşamak çiftleri çok da mutlu etmeyecektir. Birkaç gündür olan yorgunluk ve uykusuzluğa bir de düğün koşturmacasının yorgunluğu  eklendiğinde gecenin sonunda  tükenmiş haldeyken  ille de tam bir cinsellik yaşama denemesi çiftlerin birbirlerine eziyetinden daha öteye gidemez. Sıklıkla gün boyunca  bir şey yenilmemiş, içilmemiş olduğundan  biraz meyve ve hafif içecek alınıp, kıyafetlerden kurtulup, rahatlatıcı bir duş ve arkasından sadece dokunuşlara odaklanarak çiftlerin birbirlerine yapacakları masaj, arkasından  da güzel bir uyku, ertesi güne daha enerjik başlanıp kalınan yerden daha neşeli devam edilmesi için harika bir seçenektir.

4- Anlayışlı  olunmalı

Cinsel ilişkide utanan ya da istek sorunu olan kişiler, partnerlerini memnun edemediklerinde daha da tedirgin olurlar. Çiftlerin birbirlerine karşı anlayışlı olması, sağlıklı bir cinsel ilişkinin gerçekleşebilmesi için oldukça önemli. Cinsel ilişkinin olumlu yönde ilerlemesinin altın kuralı;  iyi bir iletişim içinde olarak partneri rahatlatmak, eğer kişi ilişkiye girmeyi istemiyorsa zorlamamaktır. Ülkemizde bu konuda önemli görev erkeğe düşmektedir. İlk cinsel ilişkide kadın canının yanacağını düşünebilir ve  kendini kasabilir. Oysaki rahat bir biçimde, korkulardan arınmış olarak girilen cinsel ilişki, gayet sağlıklı bir biçimde gerçekleşebilir. Erkek  eşine  güven vererek ona karşı hoşgörülü anlayışlı sevecen ve duyarlı olmalı, onu rahatlatmalıdır. Kadın da eşine güvenmeli, cinselliği adeta birlikte yapılan bir dans misali ruhunda hissedip gevşemeli ve birlikte rahatlama ve haz alma yoluna gidilmelidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *