FOTOĞRAF DÜNYASININ MODA VE STİL SERGİSİ

By  |  0 Comments

MILES ALDRIDGE

1920’lerin modernizm akımından başlayıp günümüzün Christian Dior için yapılan Patrick Demarchelier’in fotoğraflarına kadar her şey Moskova’daki bu sergide…

Kemal Tarba / Moskova 

Multimedia Art Museum Sergi Salonu

Bu bahar Moskova’nın en iyi sergi salonları tarihin en önemli ve en stil moda fotoğrafçılarının kadrajlarıyla dolup taşacak. Multimedia Art Müzesi‘nde sergilenen ve bu yılın 8.fotoğraf sergisi olan  Ekkehard Velken ve Karl Blossfeldt‘in ‘Doğa ile Diyaloglar’ sergisi aynı zamanda sezonun açılış sergisi olacak. Aynı tarihte açılacak olan diğer sergiler ise portre-sanat kategorisinde iki farklı sergi ile devam edecek. Avrupa’nın en önemli portre ve belgesel fotoğrafçısı August Sander‘in ‘Portre,Peyzaj ve Mimarlık’ ve ‘İşte Paris!‘ Hepsi 1920-1950 yılların modernizmini ele alıyor. Aynı kategoride deneyimli reklam fotoğrafçısı Dora Maar, ressam, fotoğrafçı ve heykeltıraş Man Ray ve daha çok ‘nude’ tarzıyla bilinen Brassai çalışmalarını da görmek mümkün. Bu sanatçılara aynı salonda Rus ‘art-deco’ portre fotoğrafçısı Mikhail Rozanov’da ‘Karışık Çalışmalar’ adlı sergisiyle eşlik ediyor. Malili,1920-1960 yıllarında daha çok aile portre fotoğraflarıyla bilinen Seydou Keita‘nın eserleri de aynı salonda sergilenirken, retro arabaları, modelleri ve cips paketleri çeken fransız fotoğrafçısı Valerie Belin’in de çalışmalarına göz atabilirsiniz.

august-sanderAugust Sander

BrassaiBrassai 

Dora MaarDora Maar

MAN RAYMan Ray

SEYDOU KEITA 1Seydou Keita 

Mikhail RozanovMikhail Rozanov

369063

368275

368254

368246

368244

369333

369362

369374

MARC HOM

MANEJ Sergi Salonu

Sergiler tüm hızla devam ederken bir sonraki durağınız mutlaka Manej sergi salonu olmalı. Salonda, ’21. Yüzyılın güzellik anlayışı: ‘Hayalimizdeki kadın ve erkek’ ve ‘Looks’ adlı sergiler Manuel Outumuro‘nun imzasını taşıyor. Ayrıca Patrick Demarchelier‘in ‘Dior Couture’ isimli efsanevi fotoğraflarına göz atmayı da unutmayın.

MANUEL OUTUMUROManuel Outumuro 

PATRICK DEMARCHELIER 2 Patrick Demarchelier

MMOMA Sergi Salonu

Sanırım bu festivalin en heyecan verici tarafı ise MMOMA sergi salonunda sadece Rus fotoğrafçıların eserlerinin sergilenmesi. Bunlardan en göze çarpan isim ise Vlad Monroe‘nin ‘Poloniy‘, Elena Guseva‘nın ‘Na Medvedya‘, Ilya Efimovich’in ‘Military‘ ve Petr Lovigin‘in ‘Latin America‘ isimli sergileri.

Petr Lovigin

                                                                                                                                     Petr Lovigin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *