GÖRÜNMEZ ADAM SENDROMU

By  |  0 Comments

photo 2

DEFİLELER, çekimler, tasarımlar bir yana; erkek modeller de azınlık olmanın isyanında!

Koray Caner Öztürk

Ben bu yazıyı yazarken, sosyal medyada Kate Moss’un British Vogue kapağında 34. kere yer alışı yankılanıyordu; Moss’un önümüzdeki dönemde dergiye editör olarak da katkıda bulunacağı haberiyle birlikte. Kate Moss gibi isimler, moda dünyasında kadın erkek fark etmeksizin ön plana çıkar, artık belki de cinsiyetsizleşerek kendilerinden çok daha fazlasını temsil etmeye başlarlar. Moda dünyasına az çok ilgi duyan herkes isimlerini bilir, yüzlerini tanır, yaptıklarına hayranlıkla bakar.

photo 3

Muhtemelen bu yazıyı okuyan sizlere aklınıza gelen ilk üç modeli sorsam, Kate Moss, Naomi Campbell, Gisele Bündchen gibi klasiklerden girip Cara Delevingne, Karlie Kloss ve Kate Upton gibi “görece” daha yeni sayılabilecek isimlerden çıkarsınız. Eğer işin “öbür” tarafındaysanız Adriana Lima’dan ya da Alessandra Ambrosio’dan bahsederken heyecanlanırsınız. Peki ya Clement Chabernaud desem? Hayır, yeni açılan Fransız restoranının şefi değil; kendisi sektörün en tanınan erkek modellerinden birisi.

Moda, hem duygu hem teknik olarak bakıldığında kadınlara hizmet eden, ve dolayısıyla kadınlar tarafından yönetilen bir olgu. Biraz sonra evden çıkıp Nişantaşı’nda bir kitapçıya gireceğim, dergilerin sıralandığı raflarda göreceğim manzara aynı: belki birbirinin aynısı tasarımlarla kapaktan kapağa taşan kadınlar. Sektörün belki de yüzde 80’i kadınların sırtına yüklenmişken moda dünyasında erkeklerin rolünü defalarca yazmış, tartışmaya açmışımdır. Daha önce “erkek markaları” ya da “erkek defileleri” yönünden birkaç şey karalamıştım ama bu defa “erkek modeller” ile ilgili bir şeyler söylemek istedim.

Açık söylemek gerek, ülkemizdeki pek çok moda editörü ya da moda yazarının bile tek seferde 5 erkek modelin adını bir araya getirebileceğini sanmıyorum. Hal böyle olunca, podyumda kendisi olan Gisele’ler ya da Karlie’ler arasında askı niyetine serpiştirilen Tomas ya da Mikkel’ler de kaybolup gidiyor. Tabi ki sektörün gediklileri Alex Lundqvist ve David Gandy gibi isimlere aşikar ama yeni nesil moda takipçilerinin kaçı bu isimleri, ne kadar biliyor?

photo 1

Yakışıklılığıyla genç kızların kalbini çalan Francisco Lachowski, Marlon Teixeira ve Jon Kortajarena sanırım Türkiye’de en çok tanınan erkek modeller arasında. Kaldı ki Francisco, modelliğinden öte yer aldığı kampanyalarla ön plana çıkıyor. Listelere bakınca iyi para kazanan ya da ön plana çıkan isimler, belirli bir süreden sonra tanıdık geliyor. Yani yüzü mutlaka görmüşsünüz bir yerlerde ama isim, bir türlü akla gelemiyor. Hele ki kişilik, neler yaptığı, özel hayatı, kesinlikle bildiğimiz şeyler değil. Örneğin, Miranda Kerr’in evlenip boşanmasından haberdar olan moda takipçileri Sean O’Pry ile ilgili ne biliyor, emin değilim.

Uzun sözün kısası, erkek modeller biraz daha ilgi bekliyor, bu ilgiyi hak ediyor. Tyra Banks’in vasat ama eğlenceli yarışması America’s Next Top Model bile 20. sezonunda, sonunda, yarışmaya erkek top model adaylarını dahil etmişken, siz de ne yapıp edip sektörün güzel çocuklarını ya da karizmatik abilerini bir güzel öğrenin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *