HANGOVER’I NASIL ATLATIRIZ!

By  |  0 Comments

rum

YILBAŞI yaklaşıyor. Mağazaların vitrinlerinde şık kışlık elbiseler, barlarda kışa özel kokteyller ve sıcak şaraplar boy göstermeye başladı. Bu bir tek anlama geliyor olabilir; Parti sezonu başladı! Bazılarımız için ise bu günlerce süren hangover demek. Bazı partilerde ipin ucunu kaçırıp, uyandığımız sabah bir daha bu kadar içmeyeceğimize dair kaç defa söz verirsek verelim akşam olunca yine kadehleri tek tek yuvarlamaktan kendimizi alamıyoruz. Panik yok. İşte size ertesi sabahı çekilebilir kılacak kanıtlanmış 4 çözüm önerisi.

Zararı Azaltın

Alkol almamak tabiki de hangover’ın en kesin çözümü olabilirdi.Ama böyle bir şey mümkün olmadığından vücudunuzu savaşa hazırlayabilirsiniz. Güzel bir yemekle iyi bir başlangıç olabilir. Alkol emilimi azalacağından çabucak sarhoş olmazsınız. Droktorların tavsiyesine göre : ‘Yüksek asit li ve baharatlı yiyeceklerden kaçının, midenize fazlasıyla zarar verebilir’. Ama bunun ötesinde kesinlikle bir şeyler atıştırın.

Hangover-from-Drinking-Alcohol

Ama ne içtiğinize de dikkat etmekte yarar var. Brown Üniversitesi Alkol ve Bağımlılık araştırmaları merkezinin son raporlarına göre Hangover’ınızın şiddeti, akşam içtiklerinize göre farklılık gösteriyor. Daha koyu içecekler içerisinde zararlı ve toksin yüklü molekülleri barındırdığından açık renkli alkollere göre sabaha daha zor başlamanıza neden olacaktır. Yani bu demektir ki sabaha kadar vodka içmek kendinizi felaket hissettirecektir ama viski kadar değil. Bu sırada sigaradan da uzak durun, yine araştırmalara göre alkolün yanında sigara alınıyorsa hangover daha şiddetli geçecek demektir.

Glug, Glug

glug glug

Hepinizin bildiği gibi alkol vücuttaki suyun düşmanıdır ve vücudumuzdaki suyu alıp götürür. Buna ek olarak ,suyla birlikte çeşitli vitamin ve mineralleri de vüdudunuzdan atmanıza sebep olur.Magnezyum potasyum ve kalsiyum gibi minareller  ise vücutta azaldığında vücudunuzdaki organlar yeterince efektif çalışamazlar.Su dehidrasyonu önlemek için güzel bir yöntem olsa da başka içecekler ile de bunu önlemek mümkün. Sudan daha etkili olan maden suyu vücudunuzun ihtiyacı olan sıvıyı geri kazanmanıza yardıncı olurken vitaminleri ve minarelleri de size geri verir. Bu sırada alkol ise vücuttan yavaş yavaş kovulur. Yatmadan önce içilebilecek rehidrasyon içecekleri kanınızdaki şeker oranını yükseltmeye yardımcı olurken kaybettiğiniz tüm minarellerin ve sıvıların geri kazalmasında yardımcı olacaktır. Ertesi gün uyandığınızda bir iki damla limon sıkılan nane çayı içmek midenize de iyi gelcektir.

Doldurun

Colorado_Omelette

Canınız biraz karbonhidrat mı çekti ? Alkollü içecekler yüksek oranda şeker içerirler. Kanınızdaki şeker seviyesi yükseldikçe insülin seviyeniz artar ve bu da şeker seviyesinin bir anda tepetaklak olmasına yol açar. Ertesi sabahki baş dönmesinin, sersemliğin ve yalpalamanın sebebi işte bunlardır. Açılan iştahınızdan bahsetmiyoruz bile. Kimyagerler birliğine göre hangovera karşı en iyi kahvaltı ekmek ve bal ile yapılabilir. Vücdunuzda azalmış olan sodyum potasyum ve fruktoz miktarlarını yeniden dengeleyecektir. Fakat Dr. Henderson’a göre en etkili çözüm ise vücuda yavaş şeker salınımı yapan besinler, yulaf gibi. Ayrıca yüksek yağlı besinler de mideyi yatıştırabilir ve yumurta da içindeki sistein sayesinde size yardımcı olabilir. Karaciğer alkolü parçaladıktan sonra geriye kalan asetaldehit size kendinizi kötü hissettirecektir. Sistein asetaldehiti parçalayarak size kendinizi daha iyi hissettirecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *