HERKES F1 PİLOTU OLMAK İSTER

By  |  0 Comments

Yazı: Zeynep Şimşek

Her erkek, F1 pilotu olmak ister. Tabi çok azı bu rüyanın peşinden gider; ama hemen hepsinin hayalini kurduğu bir spor araba yâda sahip olmayı düşlediği bir model vardır. Vazgeçemediği ve hayranlık duyduğu bir yarışçı posteri, odasının duvarını süsler. F1 pilotlarından konu açılmışken; sıradan olmayan ve hayal kırıklığı yaşatmayacak bir film RUSH. Klasik Hollywood sinemasının vazgeçilmez unsurları arasında yer alan, zıtlıklar çarpışması üzerinden ilerler. Zira film iki ana karakter üzerinden stratejik ve toplumsal sistemin bize dayattığı, kurguları çok iyi biçimde betimlemektedir. Dahası film boyunca karakterin yaptığı aşırı hiçbir davranış, size rahatsızlık vermeyecek. Yani bir diğerini seçemeyecek ve karakterlerin bu şekilde tasarlanmış ya da tasarıya göre dengelendiğini anlayacaksınız. Aslında ikisi içinde başka alternatif yok. Filmin filmografisinin de göze batmasının nedeni klasik Hollywood izleyicisini çekmiyor oluşudur. Daha çok hatırımız da sanat filmini canlandırıyor. Bir nebze daha açıklayıcı olunacaksa; Klasik Formula 1 ya da genel olarak yarış filmlerinin temel noktası rekabettir. Pistler de yarış arabaları ve lüks prodüksiyonlar kullanılır. Fakat Rush’da rekabet, yarış üzerinden betimlenerek, izleyicide farklı etkiler bırakır. Bu rekabet klasik yarış arabaları filminin aksine iki ana karakter üzerinden ilerler. JAMES HUNT (CHRİS HEMSWORTH) ve NİKİ LAUDA (DANİEL BRÜHL) 1976 yılındaki yarışla, sadece hızlarıyla değil zekâ ve karakteriyle de aklımızda yer edindiler. Son olarak filmin gerçek hayat hikâyelerinden kurgulandığını belirterek, imkânsızın sadece zaman aldığını söylemek isterim.

NIKI LAUDA

LaudaNiki19760731Ferrari312T2 (1)

Andreas Nikolaus ‘Niki Lauda’ 22 Şubat 1949 Viyana da dünyaya geldi. Eski Formula 1 ve F1 pilotu olan Lauda üç kez F1 dünya şampiyonluğu kazanmıştır. Varlıklı bir ailenin çocuğu olan Lauda, ailesinin tüm karşı çıkışlarına rağmen yarış sürücüsü olur. 1971’de March takımına Formula 2 F2 pilotu olarak girmiş, 1 yıl sonra hem F1 hem de F2 de yarışmıştır. 1973 yılında BRM ve beraberinde gelen Clay Regazzoni arkadaşlığı ve Enzo Ferari tanışıklığıyla kader bir şekilde gerekeni yapmış, Lauda’nın hayatındaki büyük değişime başlangıç olmuşlardı. Ve hak edilen son Lauda FERARİ takımının pilotu olur. Eğer hayatıyla ilgili tüm detayları merak ediyorsan, RUSH filmini izlemine tavsiye ederim; Lauda ve Hunt arasında ki azılı rekabet, başarı yolundakini birçok insanın, karşılaştığı ve farklı korunma mekanizmaları gerçekleştirdiği bir durum.

JAMES HUNT

James_Hunt_-_Dutch_GP_1976_crop_mod

James Simon Wallis Hunt 29 Ağustos 1947’de dünyaya geldi. İngiliz Formula 1 pilotudur. 1976 Formula 1 Dünya Şampiyonasını kazanmıştır. Yarış pilotluğundan ayrıldıktan sonra bir süre iş adamlığı ve medya yorumculuğu yapar. Yakışıklılığının yanında kadınlara düşkünlüğüyle de bilinen yarışçı Formula 3 ve Formula 1 le dünyaya ün salar. F3’deki korkunç kazalar nedeniyle kendisine ‘Hunt the shunt‘ lakabı takılmıştır. Grand Prix Arenasına çıkma imkanı bulan Hunt, ardından gelen Hesketh bağımsız F1 takımına katıldı, Hollanda GP ‘sini Niki Lauda’nın önünde lider bitiren Hunt, Niki’yle yaşadığı rekabeti, yarışlar dışındaki hayatında da yakasını bırakmayacaktı. Lauda’nın Nürburgring‘deki kazası sebebi yokluğunu fırsat bilen Hunt , Fiji’deki son yarışa kadar şansını koruyarak, yarışı üçüncü sırada bitirir ve Lauda’yı 1 puanla geride bırakarak şampiyonluk ünvanlını alır. Hunt yarış kariyerinin zirvesinde 1979 yılında emekliliğe ayrılarak, hayranlarını büyük hayal kırıklığına uğrattı. Eminiz bu filmden sonra sende favori pilotunu seçmekte zorlanacaksın, filmi bize hatırlatan birkaç görsel seçtik, yarışların vazgeçilmez rengi kırmızı, bizim arabalarımızda bu kez başrolde. Moncler Gamme Blue markası Boksörlerden ilham alarak hazırladığı koleksiyonda kırmızı, tüm görünümlerde var.

11140223_978068918877986_5211663402871305150_o

MONCLER GAMME BLUE SS 2015

_ARC0088_1366x2048

_ARC0123_1366x2048

MONCLER GAMME BLUE SS 2015 (2)

MONCLER GAMME BLUE SS 2015

MONCLER GAMME BLUE SS2015

MONCLER GAMME SS 2015

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *