HİÇ DE SIRASI DEĞİL!

By  |  1 Comment

Yazı: OP.DR. DİLEK ÖCAL

Normal olarak en korkulan şey; erken boşalma. Düşmanınızın üstesinden gelebilmek için onu iyi tanımanız lazım.

Belki daha önce hiç cinsel ilişki de bulunmadınız ve artık bunu yaşama zamanı çıkageldi.

Ya da bir süredir görüşmekte olduğunuz kız arkadaşınızla mutluluğunuzu bedensel olarak da paylaşmaya karar verdiniz.

Belki de eşinizle çok güzel bir hafta sonu kaçamağı fantezisi oluşturup rüya gibi bir plan yaptınız.

Çok da özel durumlar hayal etmeye gerek yok…

Her şey yolunda giderken tutku ve arzuyla cinsel hazzın doruğuna ulaştığınızda HİÇ DE ZAMANI DEĞİLKEN bir anda her şey bitiveriyor. Siz  HAYAL KIRIKLIĞI, UTANÇ, ÖFKE içinde, partneriniz de benzer duygularla  öylece  kalıveriyorsunuz.

İşte bu;  halk arasında yaygın olarak kullanılan ama tam olarak da durumu tanımlamayan ERKEN BOŞALMAdır.

MOS scream

NEYE GÖRE ERKEN? KİME GÖRE ERKEN?

Çiftler bazen yavaş sevişmekten hoşlanırlar ve işi ağırdan alırlar. Bazen de çok tutkulu hissettiklerinde hızlı bir şekilde birlikte boşalmak isterler. Ya da erkek çok istekli olup partneri çok katılımcı olmayabilir. Bu durumda erkek bir an önce boşalmak isteyebilir. Erkeğin daha vajinaya girmeden önce ya da vajinaya girdikten çok kısa süre sonra, partnerinin  orgazm olmasından önce  boşalması olarak bilinen erken boşalma  hakkında  vurgulanması gereken nokta ; boşalma üzerinde kontrol sahibi olmak (erken veya geç), istenilen  zamanda boşalabilmektir. Dolayısıyla problemin adı erken boşalma değil denetimsiz boşalmadır. Ama konu içinde yaygın kullanım olan erken boşalma terimi kullanılacaktır.

KAÇ ÇEŞİT ERKEN BOŞALMA VARDIR?

Boşalma üzerindeki  kontrolün  olmaması  ilk cinsel deneyimlerden bu yana yoksa  buna PRİMER ERKEN BOŞALMA  denilir. Genç erkeklerde kontrolün öğrenilmesi elbette  zaman alacaktır. Bunun için düzenli bir cinsel birliktelik varsa en fazla 6 aylık süre  normal kabul edilebilir.

Öncesinde boşalma denetimi olan sonradan kontrolü bozulan durumlara da SEKONDER ERKEN BOŞALMA  adı verilir. Genellikle partner sorunları veya psikolojik problemlerle ilgilidir.

Bazı durumlarda olan bazı durumlarda olamayan erken boşalmaya da DURUMSAL ERKEN BOŞALMA  adı verilir..

ERKEN BOŞALMA NE SIKLIKTA GÖRÜLÜR?

Toplumumuzda her 10 erkekten 7 sinde erken boşalma görülmektedir. Sıklıkla evlilik problemleri, cinsel isteksizlik,sertleşme problemleri yle birlikte olabilmektedir.

ERKEN BOŞALMA SEBEPLERİ NELERDİR?

Erken boşalmanın psikolojik, fizyolojik, ilaçlara bağlı olmak üzere  pek çok nedeni vardır. Gençlik yıllarında yakalanma korkusuyla yapılan mastürbasyonlar, cinsel ilişki konusunda  bilgisizlik ve tecrübesizlik, stres, yorgunluk,  depresyon, cinsellik konusunda gerçekçi olmayan beklentiler, uygunsuz ortam şartları, hastalık kapma, gebe bırakma korkusu, partnere karşı isteksizlik,cinsel uyumsuzluk, prostatit, üretrit gibi hastalıklar, penis başının aşırı hassasiyeti, bazı nörolojik hastalıklar, kullanılan bazı ilaçların kesilmesi  gibi durumlar erken boşalmaya sebep olabilirler.

Genç olmak, aşırı romantik olmak, aşırı heyecanlanmak, uzun süren cinsel  perhizden sonra cinsel ilişki kurmak, gergin ve stresli olmak, partnerin cinsel isteksizlik yaşaması gibi durumlar da erken boşalmaya yatkınlık yaratabilir. Erken boşalma yaşayan erkeklerin bazı ortak özellikleri vardır.  Sıklıkla hızlıdırlar. Hızlı yemek yerler, hızlı araba kullanırlar, aceleci ve sabırsızdırlar, hızlı konuşurlar.

ERKEN BOŞALMA TEDAVİSİNİN ANA PRENSİPLARİ NELERDİR?

Tedavide öncelikle  doğru bilgilenme ile cinselliğin fizyolojisi öğrenilir, yanlış bilinen doğrular düzeltilir. Gerçekçi olmayan beklentiler değiştirilir. İlişkisel problemler çözülmeye çalışılır.  İdeal ortam hazırlanarak gevşeme ,nefes  ve davranışsal değişim egzesizleri yapılır. Eşli ve eşsiz mastürbasyon egzersizleri, fantezi modellemesi yapılarak boşalma üzerinde denetim kurulur.

1 Comment

  1. Pingback: Erken Boşalma - Dr. Dilek ÖCAL

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *