ISTANBUL’DAN DÜNYAYA BİR HESAPLAŞMA

By  |  0 Comments

Hagia Sophia

KONUMUZ “Made In Istanbul” olunca, bu şehrin, bu ülkenin, bu insanların dünyadaki algılanış biçimi üzerine düşünmemek imkansız.

Koray Caner Öztürk

Ne zaman yurtdışından Istanbul’a ilk defa gelen birisiyle karşılaşsam, hep o şaşkınlığı, hayranlığı yakalıyorum yüzünde. “Beklediğimden çok daha farklı!” diyorlar mesela. “Çok hareketli, çok büyük, göz alıcı ama bir yandan da korkutucu.” diyorlar. Bizim için cenneti ve cehennemi bir araya getiren bu şehir, dışarıdan bakıp birkaç gün turistik sokaklarda gezenler için bir ilham kaynağı, eğlenceli ve çok renkli bir anı defteri sayfası.

topkapi-palace-3

Moda dünyasında da zaman zaman “Ünlü tasarımcı Istanbul’dan ilham aldı!” haberlerine denk geliyoruz. Nedendir bilinmez, yüzde yüz yerli tasarımcılarımızın bir minareden, bir işlemeden ilham alması “tü, kaka.” iken yabancı bir tasarım öğrencisi bile koleksiyonunda Istanbul esintisi yaratsa efsane oluyor. Bu ikiyüzlü durumun altında tabi ki kendi kendimizi ezme hevesimiz, bir türlü olduramadığımız o havalı takılma ihtiyacımız var; evet. Ancak ne yalan söyleyeyim, patiskanın üzerine nazar boncuğu işleyip “Tasarımlarımda Istanbul’un etkisi büyük.” diyen tasarımcıları, yerli ya da yabancı olsun, ben de ciddiye alamıyorum.

Hal böyle olunca, Istanbul’dan ilham alan yabancı tasarımcılardansa Istanbul sokaklarında ayakkabı eskitmiş, kokoreç kokusunu pahalı parfüm kokusuna karıştırmış, şöyle bir Boğaz havası almak için Galata’dan Karaköy’e salınmış isimlerin; yani Istanbul’un kadın ve erkeklerinin dünyaya yaydığı işleri izlemek bana daha büyük keyif veriyor. Paris’te lüks bir butikte Istanbullu bir tasarımcının koleksiyonundan parçalar görmek ya da kuzeyli bir blog yazarının Istanbul’daki mağazalardan aldıklarıyla hazırladığı bir yazıyı okumak ilaç gibi geliyor.

“Made In Istanbul” olan işler, fikirler, ürünler ve etkinlikler daha da artsın, yumurtadan çıkıp da kabuğunu beğenmeyen tasarım dünyası gerçekliğine bir kere de yakından baksın istiyorum, çok mu?
fe73e3a3-7fda-4449-a4ab-e5142a042128 (1)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *