JAY-Z VE BARNEYS NEW YORK: BİR DARGIN, BİR BARIŞIK

By  |  0 Comments

BARNEYS NEW YORK Windows

MÜZİK endüstrisinin önde gelen isimlerinden Jay Z, yılbaşı döneminde Barneys New York ile gerçekleştirdiği işbirliğiyle moda dünyasının da gündeminde.

Yazı : Koray Caner Öztürk 

Belki yoğun ülke gündemi ya da modanın bitmek bilmeyen farklı konuları arasında fark etme şansınız olmamıştır; ben bir kere daha konusunu açayım.  Müzik dünyasının efendisi Jay Z, moda dünyasının efendisi Barneys New York ile işbirliği içerisinde bir yeni yıl koleksiyonuna imza attı. “A New York Holiday” adı verilen ve dünyaca ünlü tasarımcıların bu işbirliği için özel hazırladığı parçalara yer veren koleksiyonun online satışından elde edilecek tüm gelir, Jay Z’nin sosyal sorumluluk alanında çalışmalar yapan bir kuruluşuna bağışlanacak olsa da bu, işbirliğinin bazı çevrelerce kötü anılmasına engel değil.

JAY-Z-Moncler

Öncelikle bir durumu değerlendirelim. Barneys New York, geçmişte müşterilerine karşı ırkçı profilleme yaptığı iddialarıyla gündeme gelmişti. Jay Z’nin en çok eleştirildiği noktalardan birisi, bu tür iddialara konu olmuş bir mağaza ile yan yana gelmesi. Kaldı ki bu iddialara bir yenisi de tam bu koleksiyonun açıklandığı günlerde eklendi. Hatta daha önce satışların belirli bir yüzdesi bağışlanırken iddialar üzerine Jay Z harekete geçti ve bu işbirliğinin devam edebilmesinin tek yolunun satışların tamamından elde edilen gelirin bağışlanması olduğunu söyledi. Açıklamalar açıklamaları takip etti ve sonunda iki taraf uzlaştı, koleksiyon raflarda yerini aldı.

Bir diğer eleştiri, ürünlerin “görece saçma” fiyatlarıyla ilgili. Tabi ki normalde bu tür mağazalardan (ya da en azından adı duyulmuş, kalitesi kanıtlanmış tasarımcılardan) ürünler satın alıyorsanız ödemeniz gereken bedelin az çok farkındasınızdır; deri kollu bir Moncler cekete 2,295 Dolar yatırmak canınızı yakmayabilir. Ancak üzerinde garip ışıltılı yıldızların olduğu deri bir boksör şortu (o da ne demekse) almak için şu caaaanım Moncler ceketin üzerine bir 300 dolar daha koymanız gerekiyor. Omuzlarındaki apoletler ve göğsündeki çirkin yıldız haricinde hiçbir özelliği olmayan Balmain tişörtlerin 995Dolar, Just Don şapkanın 875 Dolar etiketle satışa çıktığı koleksiyon, 33,900 Dolar etiketli Shawn Carter by Hublot model adını alan Hublot saat gibi farklı fiyat seviyelerinde ürünler de içeriyor.

BARNEYS NEW YORK Windows

JAY-Z-Shawn-Carter-by-Hublot

Irkçı profilleme iddialarının üzerine binen bu fiyatlar ve aslında bir bakıma “Jay Z nereden nereye geldi.” şeklinde okunabilecek yorumlar, işin daha da ironik bir hal almasına neden oluyor. Çünkü; Barneys New York mağazası içerisinde koleksiyonun satıldığı bölümde sergilenen bir video, Jay Z’nin Brooklyn’in karanlığından Manhattan’ın aydınlığına yolculuğunu anlatıyor. Irkçılık gündeme gelmişken “siyah ve beyaz” renklerin ağırlıkta olduğu bir koleksiyon yapmak ve bu koleksiyonu da yine “siyahtan beyaza geçiş” konulu bir video ile tanıtmak, komik değil de ne?

BARNEYS NEW YORK Windows

Her ne kadar kutlama partisi bütün bu olaylar yüzünden iptal edilmiş, fiyatlarıyla pek çok kitlenin farklı yorumlarını almış, hassas siyahi vatandaşları biraz düşündürmüş olsa da Barneys New York’un Jay Z ile bir işbirliğine gitmesi, moda dünyasıyla müzik dünyasının birbirini yakaladığı nadir dikkat çekici anlardan.  En azından böyle bir koleksiyonla yeni yıl heyecanına katılmak, Kanye West’in moda tasarımcılığına soyunmasından iyidir, değil mi?

BARNEYS NEW YORK Windows

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *