KAS BAKIMININ ABC’Sİ

By  |  0 Comments

Kas Hacmini Arttırabilen Vitaminler Hakkında Bilginiz Var mı?
Evet doğru, bazı vitaminler, protein metabolizmasının kas yapım sürecinde yardımcı olur (bu vitaminler, proteinleri  amino asitlere parçalayıp, bu amino asitlerden kas yapımını geliştiren yeni proteinler oluşturur). USANA Sağlık Bilimleri Araştırma ve Geliştirme Genel Müdürü Dr. John Cuomo, kas gücü oluşturulmasında ve hacminin korunmasında yardımcı olacak beş vitamin önermektedir.

André Costa

musculos-cuerpo-frente2

Bir dizi B vitamini güçlü ve hacimli kas için temel gereksinimdir.

  • B1 protein metabolizması ve hemoglobin oluşumu için önemlidir, çünkü oksijeni kas hücrelerine taşır. Tahıl, ekmek, et, pirinç ve sert kabuklu yemişlerde bulunur.
  • B2 enerji metabolizmasında, glikoz metabolizmasında ve yağ asitlerinin oksidasyonunda yer alarak protein metabolizmasını etkiler. Peynir, yumurta,süt ve bezelyede bulunur.
  • B3 enerji üretimi için temel gereksinimdir. Süt, yumurta, balık, bakliyat ve patateste bulunur.
  • B6 protein metabolizması, büyüme ve karbonhidrat kullanımı için çok önemlidir. Soya fasulyesi, tereyağ, kahverengi pirinç ve balıkta bulunur.
  • B12 sinir dokusunun korunması için önemlidir. Yağ ve karbonhidrat metabolizması, enerji metabolizması ve hücre yenilenmesinde temel gereksinimdir. Süt, kümes hayvanı eti, yumurta, et ve karaciğerde bulunur.
  • B7 amino asit metabolizması için önemlidir ve bu amino asitler proteinlerin yapı taşlarıdır. Mantar, yumurta sarısı, sığır karaciğeri ve bira mayasında bulunur.

C vitamini kaslarımız için önemlidir ve kasların düzgün çalışması için bu vitamine ihtiyaç vardır. C vitamini, kolajen ve elastin sentezi için gereklidir. Bu vitamini günlük alarak desteklemek önemlidir, çünkü kan damarlarının sağlığından o sorumludur. Bunu da oksijen ve besleyici öğelere ihtiyacı olan kas sistemine destek vererek yapar.

C vitamini açısından zengin kaynaklar brokoli, domates, çilek ve greyfurttur..

D vitamini genel kas ve bağışıklık sistemi fonksiyonu için önemlidir ve temel gereksinimdir. Yapılan araştırmalar,vücuttaki uygun D vitamini düzeylerinin (günlük, 4000-6000 IU) kas gücü ve performansıyla ilişkili olduğunu göstermiştir. D vitamini, kalsiyum ve fosforun alımı ve kullanımı için de gereklidir- ve söz konusu her iki mineral hem kas kasılması ve fonksiyonu için hem de kemiğin büyüme ve sağlamlığı için çok önemlidir.

E vitamini hücre zarının oksidatif stresten korunmasına yardımcı olan çok önemli bir antioksidandır. Hücre zarı dayanıklılığı hücresel fonksiyonlar ve büyüme için önemlidir. Diyetinize E vitamini eklemek için badem, ıspanak, havuc ve avakado yiyin. E vitamini, ayrıca, zeytin yağı, mısır yağı, kanola yağı ve ayçiçeği yağında da bulunur.   

Balık Yağı ya da balık yağındaki omega-3 yağları kas protein yıkımını azaltabilir. Bu, kas yıkımıyla ilişkili olan insulin direnci ve hassaslığındaki iyileştirmeler yoluyla olabilir. Ayrıca, American Journal of Clinical Nutrition’da yeralan yeni bir çalışma, balık yağının ileri yaşlardaki kadınların sportif aktivitelerinin etkisini arttırdığını göstermiştir.

* Bu makale sadece bilgilendirme amaçlıdır, bir diyete başlamak istiyorsanız doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Bu makale, Fizik ve Spor Aktiviteleri Danışma ve Yönetimi’nin profesyonel sorumlusu tarafından hazırlanmış ve yazılmıştır. 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *