KİLO VERMEK İÇİN KOŞ

By  |  0 Comments

FT

André Costa

Koşarak Nasıl Kilo Verilir
Çoğu insan koşmaya kilo vermek için başlar. En enerjik egzersizlerden biri olarak koşma en etkin kalori yakma ve fazlalıklardan kurtulma yoludur. 150 pound ağırlığında bir kişi, koşu sırasında her milde yaklaşık 100 kalori yakacaktır. Koşarak kilo vermeyi düşünüyorsanız, o zaman size bazı tavsiyelerimiz olacak.

1. Sağlıklı Yemek İlk Adımdır

FT
Koşarak kilo vermeyi istiyorsanız, bilin ki yediğinizden daha fazla kalori yakmak için biraz gözyaşı dökeceksiniz. Bir pound kaybetmek için 3500 kalori yakmak zorundasınız. Bu durumda, koşu aktivitesiyle birlikte sağlıklı diyet yapmaya da ihtiyacınız olacak. Koşucuların özel bir beslenmeye ihtiyacı vardır, ancak sağlıklı yemek için temel prensiplere uymak önemlidir. Fazla yağlı ve yüksek kalorili besinlerin daha küçük porsiyonlarını seçmeye çalışırken daha fazla tam tahıl, meyve ve sebze tüketilmelisiniz.

Koşucuların yaygın bir hatası da, fazla yiyip içtiklerinden   elde ettikleri ekstra kalorilerini egzersizle telafi edeceklerini sanmalarıdır. Bazıları da düzenli egzersiz yapmalarına rağmen kilo aldıklarını söyler.

“Gizli kalori” ve düşüncesizce yemek yemeyi önlemenin bir yolu, bir kaç hafta boyunca yediğiniz her şeyi bir kenara not etmektir. Yediklerinizle ilgili bir kayıt tutmak, diyetinizin iyileştirilmesi için size yardımcı olacaktır. Ayrıca, tuttuğunuz bu kayıt, kendinizi kontrol etmenizi ve üstü çikolata kaplı hamur işlerini ağzınıza götürmeden once bir kez daha düşünmenizi sağlayacaktır.

2. Bir Egzersiz Programını Takip EtFT.jpg

Koşma motivasyonunu korumanın en basit yolu bir aktivite programına harfiyen uymaktır. Bu, her gün yapmanız gerekeni tam olarak bilmenizi sağlar. Ayrıca, her koşu bir sonrakini geliştireceğinden , o günkü koşunuzu ertelemeniz ya da geçiştirmeniz zorlaşacaktır. Bir programı takip etmenin bir yararı da, koşu mesafelerini birden arttırma yoluyla gereksiz sakatlanmalardan kendinizi korumanızdır.

3. Düzenli Koş

FT2
Bir programı takip etmek istemiyorsanız bile haftada sadece bir gün koşarak kilo veremeyeceğinizden koşu egzersizlerinizde tutarlı olmak zorundasınız. En iyisi haftanın her günü biraz egzersiz yapmaktır, ancak bu mümkün değilse, en az haftada 3-4 kez yapmaya çalışılmalıdır.

4. İddialı Ol

FT
Koşu rutininizi, hızlı koşma veya ara egzersizlerle birleştirmek (kısa süreler için çok hızlı koşmak) kilo verme çabalarınıza yardımcı olabilir. Hızlı koşma, kısa sürede oldukça fazla miktarda kalori yakmanıza sebeb olur. Böylece, kas kütlenizi arttıracak ve metobolizmanızı iyileştireceksiniz. Bu da gün içinde daha çok kalori yakmanıza neden olacak.

 

5. Performans için Ye

FT2
Düzenli olarak koşuyor ve uzun mesafeler yapıyorsanız, mükemmel bir beslenme performansınız için çok önemlidir. Öğün atlamak, yeterli düzeyde yakıtını almamış kaslarla aktivite yapmanız demektir. Egzersiz öncesinde , egzersiz süresince (gerektiğinde) ve çok yoğun ve uzun çalışmaların hemen sonrasında vücudunuzdan kaloriyi esirgememelisiniz. Bu dönemler, performans ve toparlanma aşamalarında beslenmenin önemli olduğu zamanlardır.

* Bu makale sadece bilgilendirme amacıyla yazılmıştır. Bu spor aktivitesine başlamayı düşünüyorsanız doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Bu makale, Fizik ve Spor Aktiviteleri Danışma ve Yönetimi’nin Profesyonel Sorumlusu tarafından hazırlanmış ve yazılmıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *