KIŞA ÖZEL 24 SAAT CİLT BAKIM REHBERİ

By  |  0 Comments

Tıpkı yaz gibi, kış mevsimi de saçlarınız ve cildiniz için farklı ve bazen ilginç sorunlar çıkarır karşınıza. Keskin rüzgarlar, dondurucu havalar, boğucu merkez ısıtma gibi etkenler, saçlarınızı kırılgan ve cildinizi de kuru, pütür pütür ve rahatsız yapar. İhtiyacınız olan şey sadece bu elementlere karşı bir aksiyon planı. Şanslısınız ki bizim sabahtan akşam saatlerini kapsayan bir planımız var.

7:30 – Hızlıca bir duş alın

Hiçbir şey kış sabahlarında uzun ve sıcak bir duşun yerini tutamaz. Ve bu eminiz ki sizi iyi hissettirir fakat cildiniz sizinle pek de aynı fikir de değil. Uzun ve sıcak duş, soğuğa adım attığınızda cildinizin ani bir şok yaşamasına ve olası durumlardan daha farklı tepki vermesine yol açar. Cildiniz kurur ve farklı rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Bu yüzden kış aylarında kısa ve ılık bir duş, her zaman daha iyi bir fikirdir.

7:55 – Saçlarına biraz yardım takviyesi uygulayın

Keskin rüzgarlar ve merkez ısıtma ya da doğal gibi ısınma yöntemlerinden oluşan faktörler, hem cildinizde hem de saçınızda bulunan önemli proteinlerden biri olan keratine etki eder. Saçlarınızın donuk bir görünüm almasına neden olur. Bu durumda biraz yardıma ihtiyacınız var. Eğer saç kurutma makinesi kullanıyorsanız özellikle Omega 3 almanızda fayda var.

8:00 – Nemlendirme

Kış zamanlarında cildinizin kuru olmasının basit bir nedeni var: cildiniz soğuğu sevmez, çünkü o vücudunuzdaki keratini daha katı ve daha az yumuşak yapar ki bu da neden daha çok sıvı almanız gerektiğinin önemli nedenlerinden biri.

Herkesin nemledirici ürünler kullanması tabii ki gerekmez ama cildinizin kuru ve sert olmaya başladığını fark ettiğiniz anda, cilt tipinize uygun nemlendirici kremler ve benzeri ürünleri kullanmaya başlamanız gerekir.

10:00 – Bulunduğunuz ortamı iyileştirin

Çevrenizdeki ısıya göre, bulunduğunuz ortama iyileştirmeler yapın. Örneğin, soğuk bir ortamdaysanız ve nem azalmaya başladıysa masanıza bir kase su koyun. Bizim tavsiyemiz bir de masanıza çeşitli bitkiler yerleştirmeniz.

13:00 – Daha iyi bir cilt için kendi yönteminizle yemek yiyin

Kuru bir cilt, A ve B vitamini eksikliğinden ötürü sıkça kendini gösterebilir. Bu durumda, kış boyunca cildinizi desteklemek için yeşilliklerin yanı sıra kırmızı pancar, sarı biber, tatlı mısır gibi kırmızı ve sarı sebzeleri de tüketmeniz de fayda var.

14:00 – Dudaklarınızı nemlendirin

Kış aylarında dudaklar, cildin geri kalan kısımlarının aksine ekstra korumaya ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden dudak balmlarını ve özellikle organik olanlarını sıkça dudağınıza uygulamak iyi bir fikir.

14:30 – Ellerinizi kurumaya karşı koruyun

Tabii ki kuruma olayından en çok elleriniz zarar görür. Bu yüzden eldivenlerin yanı sıra ellerinizi de sık sık nemlendirici ürünleri ile korumayı unutmayın.

16:30 – Sulu meyveler atıştırın

Yılın geri kalan zamanlarına nazaran cilt kış aylarında daha fazla suya ihtiyaç duyar. Hatta vücut da kış aylarında daha fazla sıvı üretir ve daha fazla suyun vücudunuzda kalmasın sağlar. Bu yüzden bu korumalar her zaman orada olduğundan emin olun.  Sebzelerin yanı sıra mandalina, portakal gibi meyveler tüketin.

18:00 – Soğuğu kontrol altına alın

Soğuk ve soğuk algınlığı, cildiniz için kötü bir haber. Bu yüzden hasta olmamak ve kendinizi zinde tutmak için vitaminler alabilirsiniz. Fakat eğer iş işten geçmiş ve siz soğuk algınlığını kapmışsanız, cildinizin hastalıktan kaynaklı ısı değişimlerine farklı tepkiler verdiğini göreceksiniz. Bu yüzden, ne olur ne olmaz hem nemlendirici krem hem de serum kullanmanız da fayda var.

23:00 – Tekrar nemlendirme

Cildiniz uykudayken soğuğa karşı daha fazla savunmasız kalır. Bu yüzden yatmadan önce yine bir nemlendirme işlemi uygulamanızı ‘yüzde yüz’ tavsiye ediyoruz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *