MASTÜRBASYON MİTLERİ

By  |  1 Comment

Yazı: Op.Dr.DİLEK ÖCAL

www.drdilekocal.com

Mastürbasyonu biliriz ama hakkında konuşmayı sevmeyiz. Cinsel sağlık uzmanımız Op.Dr.DİLEK ÖCAL konuya sizin için açıklık getirdi.

MASTÜRBASYON NEDİR?

Mastürbasyon kelimesi Latince’de elle rahatsız etmek anlamına gelmektedir. Günümüzde  mastürbasyon kelimesi kadın veya erkeğin kendi kendine cinsel doyuma ulaşmak için yaptığı eylem olarak bilinmektedir. Kişiler bu sırada hayal güçleriyle fantezi kurabilirler veya uyarıcı olacak çeşitli cisimler kullanabilirler.

Ülkemizde olduğu gibi cinsel eğitimin tam olarak verilmediği, cinselliğin ayıp, günah sayıldığı toplumlarda ise kadınların kendi bedenlerini tanımakta oldukça acemi  davrandıkları, erkeklerin de kadınların zevk noktalarını bilmekten yoksun oldukları dikkati çekmektedir.

MASTÜRBASYON TARİHİ

1 (3)

Mastürbasyonun tarihi çok eski zamanlara dayanmaktadır. Yukarıdaki  figür milattan önce 6000-4000 yılları arasına dayanır ve erkek mastürbasyonunu  resmeder. Tarih öncesi devirlerde, antik Mısır ve antik Yunanda mastürbasyon kutsal sayılıyordu. Tek tanrılı dinlerle birlikte mastürbasyon, yapılmaması gereken  kötü bir şey olarak  görülmeye başladı. Tam da bu dönemlerde  Uzak Doğu’da Kamasutra, Tantra gibi cinsel felsefi  bakış açıları hakimdi.

MASTÜRBASYONUN PSİKOSEXÜEL GELİŞİMDEKİ YERİ NEDİR?

Mastürbasyon; hayatın  bebeklik, çocukluk, ergenlik ve erişkin çağlarının hepsinde  karşımıza çıkar.

Yenidoğan döneminde ağız mukozası haz organıyken  zamanla bebeğin vücudunu ve kendisini tanıma çabaları içinde fallik dönemde, cinsel organlara karşı ilgi artar. Bu süreçte çocuklar cinsel kimlik geliştirmektedirler  ve  cinsel organlarına dokunduklarında zevk aldıklarının farkına varırlar. Bu dönemde yapılan mastürbasyon cinsel  gelişimin doğal bir gereğidir. Merak ve keşfetme duygusu hakimdir. Çocuğun çok sık ve her durumda mastürbasyon yaptığı nın  gözlendiği durumlarda aile içi ilişkilerin  gözden geçirilmesi  gereklidir.

Ergenlikle birlikte cinsel kimlik  şekillenirken  sex hormonlarının artmasıyla birlikte cinsel meraklar, uyarılmalar  başlar. Cinsel istek ve uyarılmanın artmasıyla birlikte mastürbasyon, sosyal ve ahlaki kurallara uyum sağlama çabasındaki ergen için iyi bir rahatlama yoludur. Bu dönemde yakalanma korkusuyla, suçluluk ve günahkarlık duygularıyla yapılan mastürbasyonlar ileri yaşlarda erken boşalma başta olmak üzere değişik cinsel sorunlara yol açabilmektedir.

Erişkin yaşamda da  mastürbasyon sağlıklı bir cinsellik içinde yerini alır. Düzenli bir ilişkisi olan veya evli kişilerinde mastürbasyon yapmaları normaldir. Ancak mastürbasyon eşle birlikte olmaya tercih ediliyorsa o zaman  sorun olarak algılanmaya başlar.

MASTÜRBASYONLA İLGİLİ MİTLER

Toplumda mastürbasyonla ilgili oldukça fazla  yanlış bilgi vardır. İşte bunlardan bazıları:

-Mastürbasyon kirli ve zararlıdır.

-Mastürbasyon  yapmak sivilce yapar.

-Mastürbasyon cinsel isteği ve gücü azaltır.

-Mastürbasyon körlük,sağırlık ve kısırlık yapar.

-Mastürbasyon kirli ve zararlıdır gibi.

MASTÜRBASYONUN YARARLARI

Mastürbasyon gelişim sürecinde, cinselliğin öğrenilmesine, bedenin  tanınmasına ve orgazm olmayı öğrenmeye olanak sağlar. Kimseye zarar vermeden cinselliğin yaşanmasına müsaade eder. Kişinin rahatlamasını sağlar. Özellikle partneri olmayan kişilerin tatmin olması için ve kişinin özgüvenini  sağlaması açısından yararlıdır.

Mastürbasyonun  aşırıya kaçılmadığı sürece  bedensel ve ruhsal kötü bir etkisi yoktur. Aksine rahatlamayı ve gevşemeyi sağlar. Sağlıklı ve genç insanlar için her gün mastürbasyon yapmanın sakıncası yoktur. Aşırıya kaçıldığı taktirde spor yapma ,kendini çalışmaya verme gibi dikkati ve enerjiyi başka alanlara kaydırmak uygun olur. Cinsel dürtüler mastürbasyonla da tatmin edilemiyorsa  duygusal bir temele dayalı  ilişki kurma zamanı gelmiştir.

1 Comment

  1. Pingback: ADAM IN TOWN-Mastürbasyon - Dr. Dilek ÖCAL

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *