MELANKOLİK IKON LANA DEL REY

By  |  0 Comments

Lanadelrey_for_adamintown

YAZ akşamları sahiden hüzünlü mü? Elizabeth Woolridge Lizzy Grant, yada hepimizin tanıdığı ismi ile Lana Del Rey’ e göre evet…

Lanadelrey_for_adamintown3

Editör : Uğur Kıral 

Bu kariyer basamaklarını hızla tırmanan kadını hüzünlü değil de, melankolik olarak değerlendirmek daha doğru sanırım. “Küçüklüğümden beri bu şekilde…” diye özetlediği ruhunun melankolik yanını kullanarak kendisi yazdığı ve bestelediği şarkıları, tarzı, makyajı ile peşinden ciddi bir kitleyi sürükleyen bir kadın o. 1986 Yılında doğduğu New York City’de domain yatırımcısı olan babasının da eksilmez desteği ile yetişen Lana, 18 yaşına geldiğinde barlarda sahne alacak ve yaşadığı mutluluğun doğrultusunda kariyerini bu yöne çevirecekti.

Vogue dergisine verdiği röportajda “Hep daha melodik bir ismim olsun istemiştim, bir gün Miami’ye gittiğim zaman Küba’lı arkadaşlarım ile bir süre İspanyolca konuştum. Lana Del Rey isminin bize deniz kenarındaki o romantik çağrışımı yaptığını söylediler. Bunun üzerine sahne ismimi bu şekilde değiştirdim.” diyerek, esasında melankolik yapısının ne denli yoğun olduğunu ortaya koymuştur.

Lanadelrey_for_adamintown5

2010 yılında ilk albümü “Lana Del Rey a.k.a. Lizzy Grant” çıksa da, esas patlamasını 2011 yılında hazırladığı “Born to Die” albümünden “Video Games” parçası ile yakalamıştır. Bu şarkıyı söylediği kimi zaman ağladığını ve çok hüzünlü bulduğunu belirten Ray, şarkının single olarak çıkacağını ancak dinleyenlerin tepkilerinin çok olumlu olduğunu, bunun üzerine de, albüm yapılarak piyasaya çıkması gerektiğini belirtmiştir. Uzun süren albümün hazırlığı sonuç verdiğinde ise tarih 31 Ocak 2012’yi gösteriyordu. Albümden iki şarkıyı daha önceden 14 Ocak 2012’de Saturday Night Live’da seslendirdiğinde, izleyicilerden gayet olumlu tepkiler alan Lana, eleştirmenler tarafından hiçte hoş bulunmayacaktı. NBC Nightly News sunucusu Brian Williams “SNL tarihindeki en kötü performanslardan biriydi.” eleştirisini yaparken, Del Rey’in konuk olduğu akşam programda yardımcı sunuculuk yapan Daniel Radcliffe, Lana’nın performansını izleyememesine rağmen, “İnsanların aniden onun üzerine saldırması çok talihsiz bir durum.. Bu kadar aşağılanacak bir performans olduğunu sanmıyorum.” demiştir. Del Rey ise “Ben iyi bir müzisyenim.. Çok uzun süredir şarkı söylüyorum ve Lorne Michaels (SNL yapımcısı) da bunu biliyor diye düşünüyorum.. Yani bu şans eseri alınmış bir karar değil.” açıklamasını yapmıştır.

Lanadelrey_for_adamintown1

Hakkında “estetik güzel” diye eleştiriler yapılan şarkıcının modaya olan merakı tartışılmazdı. Kısa bir süre içinde makyajından takılarına, kıyafetlerinden pozlarına kadar dikkat çeken Lana, H&M tarafından kampanya yüzü olarak kullanıldı. O güne kadar ve ondan sonra da bir çok isim ile iş birliği yapan markanın halen en çok satan koleksiyonunun yüzü olması ise bizi pek şaşırtmadı.

Bir çok derginin kapağının ve editorial çekimlerinin kahramanı olan Lana Del Rey, ekranın diğer tarafına ulaşabilen kusursuz masumluk ve melankolisi ile uzun süre adından söz ettirerek, gün batımı renklerinde beyaz şarap sarhoşluğunun deniz sesine karışması sonucunda ortaya çıkan yeni zaman ikonlarından biri oldu.

Sahi ya, yaz gerçekten de hüzünlü…

Lanadelrey_for_adamintown4

Lanadelrey_for_adamintown2

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *