MERCEDES-BENZ FASHION WEEK İSTANBUL BAŞLIYOR!

By  |  0 Comments

Istanbul Moda ve Tekstil dünyasının en heyecanlı haftası, yani İstanbul Moda Haftası başlıyor! Bu sene ilk defa Mercedes-Benz ana sponsorluğunda gerçekleşecek olan organizasyonda bir çok tasarımcı ve tekstil markaları koleksiyonlarını 12-16 Mart tarihler arasında Karaköy Antrepo 3’te sergileyecek. Tasarımcılar dört gün boyunca defilelerini gerçekleştirirken aynı zamanda moda severler, yerli ve yabancı basın ve Orta Doğu, Rusya ve Avrupa’dan gelelecek olan satın alma heyetleri kurulan özel studio alanlarında koleksiyonları yakından inceleyebilecekler. Heyecanın seviyesi giderek artarken ben de Adam In Town adına Niyazi Erdoğan ve Hakan Akkaya ile defile öncesi L’APPART İSTANBUL ofisinde bir araya gelerek koleksiyonları hakkında hem bilgi aldım hem de sizler için birer kombin denedim.

NİYAZİ ERDOĞANATİLLA‘ KOLEKSİYONU

NIYAZI-ERDOGAN

Fotoğraf HAKAN ADİL

 

1. Bu koleksiyonu hazırlarken ilham kaynağın neydi? Koleksiyonun teması, stili ve renkleri neler?

Benim tüm ilhamlarım genelde geçmişe dayanıyor, toplumun  farklı kültürel ve sosyla yapılarını inceleyip, özünde olan etnik detayları ve yapıları alıp modern günümüze tasarım aracıyla hayata geçiriyorum. Bu sene koleksiyonumun teması, tarihte Orta Asyadan çıkıp tüm Avrupanın etnik yapısını değiştiren, çok güçlü bir karaktere sahip olan imparator Atilla. Atilla’nın güçlü ve savaşçı ruhu taşıyan tasarımlarım, gününümüzün modern ve şehirli erkeklerin toplumdaki ifade biçimi ve duruşu ile birleşiyor. Erkeğim şık, rahat, güçlü ve stil sahibi. Özel bio-teknik yünlü ve mikro jakar kumaşlar, ince aksesuar detaylar ve modern formlar kullandım. Renkler ise; lacivert, gri, bordo, kırmızı ve koyu tonlar.

2. Bu sene IFW ilk defa Mercedes Benz sponsorluğunda gerçekleşiyor, neler bekliyorsun? Seni en çok heyecanlandıran neler?

Benim için ayrı bir heycanı var çünkü nihayet IFW resmi olarak diğer önemli moda şehirlerdeki moda haftası ile eşit platforma taşınıyor. Bu Türkiye’nin hem tekstil hem de moda endustirisi için büyük bir artı ve algı değişmesi. Ayrıca bu sene hem Runway hem de Studio hepsi aynı yerde olacak, gelen moda severler, yerli ve yabancı basın ve tabiki satın almacılar için sağlanan efektif ve profesyonel bir organizasyona dönüşeceğine inanıyorum.

3. Bu sene ikinci kez PITTI UOMO’ya katıldın. Nasıl geçti?

İki sene önce kendim katıldım fakat geçen sene 2013 İlbahar-Yaz defilemi izledikten sonra bu sefer kendileri beni davet ettiler. ‘Touch Area’da yerimi aldım. Gayet olumlu ve çok verimli geçti, hem İtalyadaki hem de uluslararası bağlantıları kurmaya fırsatım oldu. WCSN ‘Best Of Pitti’ raporuna markamı da dahil etti ve bu beni çok mutlu etti.

4. Niyazi Erdoğan tasarımlarını en çok kimin giymesini isterdin?

Daha çok güçlü, ne istediğini bilen, kompleksiz ve stiline önem veren iş adamlar, politikacı ve yüneticiler tercihimdir.

 

HAKAN AKKAYAMEN IN BLACK‘ vol. 2 KOLEKSİYONU

HAKAN-AKKAYA

Fotoğraf HAKAN ADİL

1. Bu koleksiyonu hazırlarken ilham kaynağın neydi? Koleksiyonun teması, stili ve renkleri neler?

Yaşadığımız dönemde kişisel güç ve tavır sahibi olan herkesin, cinsiyet ayrımı olmaksızın kadın-erkek, ve onların hayattaki duruşları en önemli lham kaynağımdı. Koleksiyonun teması yine ‘Men in Black’ ve koleksiyon renkleri; gri, bordo, saks mavisi, ekru, siyah.

2. Bu sene IFW ilk defa Mercedes Benz sponsorluğunda gerçekleşiyor, neler bekliyorsun? Seni en çok heyecanlandıran şey ne?

Tabiki heycanlıyım! Ayrıca bu sayede Türk tasarımcıların yurtdışında daha çok yer bulabileceğine çok inanıyorum.

3. Türkiyedeki erkek moda ve stil dünyasını nasıl buluyorsun? Neler eksik, neler fazla?

 Türkiye’de erkeklerin biraz daha cesur olmaya ihtiyacı var.

4. Hakan Akkaya tasarımlarını en çok kimin giymesini isterdin?

Kendine has duruşu olan, kendini ifade edebilen herkesin.

 

12-16 Mart ANTREPO 3, MERCEDES-BENZ FASHION WEEK ISTANBUL DEFİLE PROGRAMI

MBFWI-defile-programı-550x338

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *