MICHAEL JACKSON, XSCAPE,13 MAYIS’TA SON KEZ

By  |  0 Comments

michael

Efsanevi müzisyen ve “Pop Müziğin Kralı” Michael Jackson’ın daha önce yayınlanmamış şarkılarından oluşan XSCAPE adlı yeni albümü “Estate of Michael Jackson” ve Epic Records – Sony Music işbirliği ile 13 Mayıs’ta yayınlanıyor. Dinleyicilerin ilk kez duyacakları 8 yeni şarkının yer aldığı XSCAPE albümünün delüks versiyonunda ise şarkıların orijinal versiyonları da yer alacak.

Editör : Erhan Dalfidan 

Michael Jackson - Cd's Varios - Xscape_01
Albümünün prodüktörlüğünü üstelenen Epic Records CEO’su L.A. REID’e, Michael Jackson’ın vokallerini tamamlamış olduğu şarkıların yer aldığı 40 yıllık arşivine “Michael Jackson Estate” tarafından XSCAPE albümü için sınırsız erişim hakkı verildi.

Şarkı listesinin son halini belirleyen Reid, şarkıları Jackson ruhunu ve özünü kaybetmeden günümüze yakın bir sound’a uyarlamaları için müzik dünyasının önde gelen prodüktörlerine sundu. Reid’in “günümüze uyarlama” dediği bir süreç için seçtiği bu şarkılar; Jackson’ın eserleri için gerekli yaratıcılığa ve yeteneğe sahip prodüktörlere emanet edildi. Timbaland’ın baş prodüktör olarak yer aldığı bu özel projede ayrıca Rodney Jerkins, Stargate, Jerome “Jroc” Harmon ve John McClain gibi önemli prodüktörler de yer aldılar.

Reid albüme ilişkin olarak ise şöyle açıklama bulunuyor: “Modern müzik ve sanat, Michael Jackson’ın bizlere kazandırdığı eşsiz katkılarla bu noktaya geldi. Michael Jackson’ın birlikte çalıştığı ya da kendisiyle çalışmış olmayı arzulamış olan ve onun vizyonundan ilham alan müzisyenlere bıraktığı mirası tarifsizdir. Onun müziğini tüm dünyayla paylaşabilmek bizim için kelimelere sığmayan bir gurur ve onurdur.

Albümün isminin “Xscape” seçilmesinin nedeni ise Michael Jackson’ın diğer albümlerine isim verirken her zaman albümde yer alan bir şarkının ismini seçmesi ve aynı “Thriller”da olduğu gibi tek bir kelime olması. Michael Jackson ve Jerkins tarafından yazılan ve prodüktörlüğü üstlenen “Xscape” şarkısı albümdeki şarkılardan da bir yönüyle ayrılıyor: Şarkının yeni versiyonu, şarkının ilk versiyonunda Michael Jackson ile stüdyoda şarkıyı kaydetmiş olan prodüktör Jerkins’in imzasını taşıyor.

Estate of Michael Jackson kuruluşunun yöneticileri John Branca ve John McClain albüm için: “Michael her zaman yeni prodüktörler ile çalışmaya hevesli ve yeni sound’lar bulmaya meraklıydı. O her zaman güncel ve zamanın ruhunu yakalayan şarkılara imza attı, bu albüm de bunun bir yansıması olarak karşımıza çıkıyor. L.A. Reid’e bu vizyonu sağlayabildiği için teşekkür ediyoruz.” yorumunu yapıyor.

XSCAPE Michael Jackson’ın yeni şarkılarını hem uzun zamandır bekleyen hayranları için, hem de yeni keşfedecek olan genç nesil için önem taşıyan bir albüm. Kardeş şirketler olan Sony Music, Sony Mobile ve Sony Network Entertainment’ın güçlerini birleştirerek global bir kampanya ile duyuracağı bu albüm için Sony Corporation CEO’su Kazuo Hirai “Michael her zaman Sony ailesinin en önemli parçasıydı. 1979 yılında yayınlanan “Off The Wall” ile başlayan bu ilişkimiz gün geçtikçe güçlendi. Ürünlerimiz ve servislerimiz ile Michael’ın bize kalan mirasını hayranlarına ulaştırmak istiyoruz.” diyor.

Albümü dinlemek için : https://itunes.apple.com/tr/album/xscape-deluxe/id850697616?l=tr

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *