MODAYI YARATAN KADINLAR

By  |  0 Comments

Yazı: Merve Yazkan

Lüksün, görkemin, en önemlisi tutkunun kaynağı olan moda, güçlü ve gerçekten yetenekli kadınların elleri ile yarattığı bir krallık. Modanın ihtişamlı geçmişine baktığımızda geçmişin acılarını peri masalına dönüştüren Coco Chanel, kendini gösterdiği andan itibaren arzu nesnelerimizin sahibesi Muiccia Prada, bu güçlü kadınlardan yalnızca ikisi.

Geçmişten günümüze bir meteor gibi düşen ve modanın yapı taşlarını oluşturan o muhteşem kadınlar takdimimdir.

Coco Chanel

modakadın.01

Muhteşem Coco, 20. Yüzyıla damgasını vurmuş, kendi kurallarından asla ödün vermemiş ve dönemin modasını yerle bir etmiştir. Coco, yetenekleri, yaptıkları ve başarısı ile pek çok yazarın kalemine konuk olurken, yaşadığı dönemin de günümüzün modasının da öncüsü oldu. Taşrada yaşadığı zamanlarda da stil konusunda muhteşem bir göze sahip olan Gabrielle, stil sahibi çizgisini her daim korudu. ‘Şapkadan marka çıkaran’ karşı konulmaz Coco’muz, takmaktan hiç vazgeçmediği şapkaları ile zirveye oynadı ve o zirveden de hiçbir zaman inmedi. Pembe ipek bir perdeden muhteşem bir tuvalet dikerek, bir kızın mezuniyet gününün rezil olmasını önledi. İkinci Dünya Savaşı nedeni ile kepenk indirdiği moda hayatına, muhteşem bir geri dönüş yaparak Chanel’in rafine Avrupai tarzını Amerika’ya taşıdı. En büyük zaferi ise Fransa’da küçük bir butik ile yarattığı Chanel’i 100 yıllık bir peri masalına dönüştürmesidir.

Mary Quant

modakadın.02

Mary Quant, 60’lı yılların şüphesiz ki en gözde tasarımcılarındandı. Sevgili Mary, 60’ların kükreyen Londra’sını tasarımlarına başarıyla yansıttı. O yılların bir nevi üniforması olan mini etek ile Londra’yı mininin cazibesi ile sallarken, şehrin içinde olduğu bu dönem de ‘Swinging London’ adı ile moda tarihine geçti. Ortak düşünce, mini eteği Mary Quant’ın bulduğu yönünde olsa da asıl mucit André Courreges’dir. André Courreges’in bulduğu mini eteği popüler kılan Quant, minileri günümüzün de ‘it-things’leri haline getirdi. Stile ve kıyafetlere özgün bir ruh katılmasından yana olan Mary, “Stil sahibi kadınlar giysileri giyerler, giysileri onları değil“ sözleri ile stilin ve modanın kişiselleştirilince güzel olduğunu vurguluyor.  Eğlenmeyi sevmesi ve çılgın halleri ile de anılan tasarımcı, Kings Road’da açtığı “Bazaar“ adlı butiği ile modanın demokratikleşme sürecini başlatan ilk isim oldu.

Miuccia Prada

modakadın.03

Miuccia Prada, Chanel çantası ve şapkası ile sokakta komünist bildirileri dağıtırken birden arzu nesnelerimizin sahibesi oluverdi. Başarılı tasarımcı, kadınların çalışmasına karşı olan dedesi Mario Prada’nın kurduğu Prada markasını farklı boyutlara taşıdı. Hiç eğitim almamasına rağmen moda algısı inanılmazdı. 90’lı yıllarda tamamen devraldığı Prada’yı farklı bir forma büründürerek günümüzün en arzulanan markası haline getirdi. Nam-ı diğer Miu Miu’nun markayı devralması ile getirdiği yeniliklerden biri; ipek görünümlü naylon çantalara üçgen Prada logosu bastırması ve günümüzün ‘it-bag’ fenomenini başlatmasıydı. Pek çok dergi tarafından da en iyi tasarımcı olarak tescillenen İtalyan modacı, halen trendleri belirlemekte olup, her sezon da diğer tasarımcılara nispeten bir adım önde. “Ben her zaman imkansız bir şey yapmak istedim“ diyen tasarımcı sofistike çizgisi, lüks ama gösterişten uzak duruşu ile de tüm övgüleri hak ediyor. Ayrıca Prada, Miu Miu markasının da sahibi. Değişimden beslenen bu muhteşem kadın lüksün ve servetin içinde yüzerken, doğduğu apartmanda yaşamaya devam ediyor.

Donna Karan

modakadın.04

Amerikalı tasarımcı Donna Karan, ‘yedi kolay parça’ fikrinden yola çıkarak moda dünyasında hatırı sayılır bir devrimin öncüsü oldu. Başarılı tasarımcı, 1980 yıllarında bir kadının sadece yedi parçayla dolabını baştan yaratabileceğini ispatladı. Tasarımı evrensel bir iş olarak kabul edip, tek bir kadından ziyade dünyadaki tüm kadınları göz önünde bulundurduğunu dile getiren Karan, her zaman hayatı kolaylaştıran kreasyonlar üretmeye önem verdi. Şüphesiz ki kadınların hayatını değiştiren ‘Body’leri de bu amaç uğrunda tasarladı. Daima, gerçek anlamda giyilebilir kıyafetler üretmekten yana olan Karan, geçmişten günümüze tasarımları en çok taklit edilen modacılardan biri olmaya devam ediyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *