MÜZİĞİN İKONİK MEKANLARI

By  |  0 Comments

Yazı: Tansel Turna

Rock müziğin ikonik isimleri, albümleri, şarkıları sürekli konuşulur, tartışılır ama az kişinin bildiği, rock tarihinin temellerinin atıldığı ikonik mekanlar aslında müzik tarihinde önemli bir yere sahiptir. Aralarından bir kaçını gidip görme şansına da sahip olduğum efsane mekanlardan bazıları;

The Cavern

Liverpool, Ingiltere

The_Cavern_Pub_Liverpool

The Beatles`in doğduğu, Şubat 1961’den Ağustos 1963’e kadar tam 292 kez sahneye çıktığı aslında bir caz klubü olarak açılan ama günden güne çıkarttığı müzisyenleri ile ikonik rock mekanları arasında yerini alan, bir süre kapalı kalmasına rağmen hala hizmet vermeye devam eden Liverpool`un merkezindeki mağara!

Kimler çaldı: The Beatles, The Who, Elton John, The Rolling Stones, Johnny Lee Hooker, The Arctic Monkeys, Adele..

Cafe Wha?

New York, Amerika

cafe wha

Bruce Springsteen`in harçlığını çıkartmak için çaldığı dönemden, Jimi Hendrix`e bir çok müzisyen yetiştiren, New York`un hala en iyi müziğini dinleyebileceğiniz ikonik mekan Café Wha!! Woody Alan ve Bill Cosby`nin de bir zamanlar sahneye çıktığı gerçek bir New York efsanesi.

Kimler çaldı: Bob Dylan, Jimi Hendrix, Bruce Springsteen, Peter Paul & Mary, The Velvet Underground

CBGB

New York, Amerika

cbgb ramones

Country, bluegrass ve blues’un baş harflerinden oluşan ismine rağmen punk rock akımının en önemli mekanlarından biri olan CBGB 70’lerin sonunda New York’un en önemli iki klübünden biriydi. The Ramones, Patti Smith, Blondie gibi efsanelerin sahnesinden geçtiği mekan 2006 yılında kapandı..

Kimler çaldı: The Ramones, Patti Smith, Television, Talking Heads, Misfits, Blondie

The 100 Club

Londra, Ingiltere

100 club1

İsmini bulunduğu binanın kapı numarasından alan 100 Club, İngiliz müzik tarihi için kilit bir mekandır. 1960’larda The Rolling Stones gibi gruplar ile blues’un merkezi olmuş,1970’lerin sonunda ise The Sex Pistols ile punk isyanının resmen burada başlamış olması 100 Club’ı ikonik rock mekanlarının en önemlilerinden biri yapmıştır. Eylül 1976’da ilk uluslararası punk festivaline de ev sahipliği yapan 100 Club hala 70’lerdeki dekorasyonuna sadık bir halde hizmet vermeye devam ediyor.

100 club rolling stones

The Rolling Stones

Kimler çaldı: The Rolling Stones, Benny Goodman, Louis Armstrong, The Sex Pistols, The Stranglers, The Clash, Siouxie & The Banshees, The Damned, Amy Winehouse

Whisky a Go Go

West Hollywood Kaliforniya, Amerika

whisky-a-go-go-2013

Sunset Bulvarında 1964 yılında açılan Whisky a Go Go, ismini Paris’teki bir diskodan alıyor. The Doors efsanesi Jim Morrison’in “The End” şarkısı sahnede o çok bilinen küfürlü haliyle söylemesi sonrası popülerliği iyice artan ‘Whisky’, The Doors grubunu kovmak zorunda kalsa da yıllar içerisinde sahnesine Led Zeppelin’den Red Hot Chili Peppers’a birbirinden yetenekli isimleri ağırlayarak 50 yılı geride bıraktı. Whisky a Go Go, hala Sunset Strip’teki kırmızı binasında!

Kimler çalmış: Janis Joplin, Led Zeppelin, The Doors, The Byrds, Alice Cooper, Frank Zappa, Arthur Lee and Love, Motley Crue, Red Hot Chili Peppers

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *