PANERAI TRANSAT CLASSIQUE 2015, 07 OCAK’TA START ALDI

By  |  0 Comments

Klasik ve vintage yatlar için düzenlenen uluslararası transatlantik yarışı Panerai Transat Classic 2015, 07 Ocak’ta start alıyor. Deniz ve denizcilik ile olan tarihi bağlarını bir kez daha onurlandıran Officine Panerai, bu geleneksel maceraya art arda ikinci kez sponsor oluyor.

Eilean+crossing+the+ocean+2

Officine Panerai ile Atlantic Yacht Club’ın 2012 yılında başlayan ortaklığı, Floransalı lüks saat yapımcısının klasik yelkenciliğe olan bağlılığının doğal bir sonucu. Officine Panerai, klasik yatlar için düzenlenen uluslararası platformdaki en saygın yarış olan Panerai Classic Yachts Challenge’ın tam on yıldır sponsoru olmasından dolayı, bu alanda zaten hiç şüphesiz bir lider konumunda. Officine Panerai’nin CEO’su Angelo Bonati, Panerai Transat Classique 2015 ilgili düşüncelerini şöyle ifade ediyor; “Zarafet, tarih, sanat haline gelen zanaatkarlık, eşsizlik… Vintage yelkenciliğin cazibesi, lüks spor saat yapımcılığı için de geçerli olan eski değerlerden ileri gelir. Panerai Transat Classique 2015 aynı değerleri benimsemekle kalmayıp deniz tutkusunu, meydan okuma duygusunu ve okyanusla yüzleşmenin cesaretini yansıtır.”

 
Klasik ve vintage yatlar için düzenlenen efsanevi regatta yarışları, yeni yılda mükemmel bir dönüş yapıyor. 7 Ocak 2015 tarihinde, “denizin güzel kadınlarından” meydana gelen muhteşem bir filo, Lanzarote adasından yola çıkarak Atlas Okyanusu boyunca 2800 deniz milinden fazla bir mesafeyi katedecek ve Panerai Transat Classique 2015’in varış limanı olan, Martinique’teki Fort-de-France’a varacaklar.

Eilean+crossing+the+ocean+3

White Dolphin adlı Bermuda yapımı ketchin 2012 yılında Barbados adasında elde ettiği zaferin ardından üç yıl geçmişken yeni filo; yalnızca cesaret, tutku ve kahramanlığa değil, aynı zamanda her bir tekneyi eşsiz kılan zarafete de ev sahipliği yapacak bir yarışa hazırlanıyor. 2015 yılının kazananı da, zaferle onurlandırılmasının yanında Officine Panerai koleksiyonlarından eşsiz bir parça ile ödüllendirilecek.

Comet Organisation’un teknik ve organizasyona yönelik yardımlarıyla birlikte 2012 ve 2015 yarışlarını organize eden Atlantic Yacht Club’ın başkanı Olivier Pécoux, “Yarışlar, yalnızca sınırları zorlayan kişilerin bilebileceği bir adrenalin yaratır. Yelken disiplini ve ortak bir amaç uğruna uyum içinde çalışan bir mürettabatı birbiriyle harmanladığınızda okyanus, en mükemmel oyun sahası haline gelir.” diye belirtiyor.

Transatlantik filosu, yelkencilik tarihinin farklı dönemlerinin farklı boyutlardaki yatlarından meydana gelecek. Filonun en eski üyesi, efsanevi İskoç gemi tasarımcısı William Fife III tarafından 1924 yılında inşa edilen uskuna tipi göz alıcı Adventuress. 31 metre uzunluğundaki yat boyut bakımından, yine bir Fife tasarımı olan ve 1931 yılında inşa edilen 40 metreden uzun Altair isimli uskunanın ardından ikinci sırada yer alır. İkon haline gelen New Yorklu tasarımcı Olin Stephens da, 1971 yapımı yole tipi Amazon ve 1975 yapımı şalopa tipi Gweneven sayesinde en azından rmanevi olarak yarışlara katılmış olacak. Filoya Panerai yarış parkurlarından aşina olduğunuz bir isim daha dahil olacak: marconi cutter tipi muhteşem ve zarif Blue Peter.

Klasik yelkencilik tutkunları, devamlı olarak güncellenen ve organizasyonun kendisi, katılımcılar, başlangıç ve varış noktaları hakkında bilgiler içeren www.paneraitransatclassique.com adresinden yarışı dakika dakika takip edebilirler. Yelkenlilerin hepsi, Ocak ayının sonunda Martinique’e ulaşmış olacak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *