PARFÜM DÜNYASININ SÜPERSTARI

By  |  0 Comments

Yazı : Oben Budak

Geçtiğimiz hafta The House Hotel’de parfüm devi Maison Francis Kurkdjian’ın CEO’su Marc Chaya’nın davetlisi olarak bir geceye katıldım. Daha içeri girer girmez sıcak bir karşılamayla yanımıza gelen Chaya, CEO ağırlığından eser taşımazken, parfüm delisi bir arkadaş gibi konuşmaya başladı bizimle. Hoşumuza giden parfümler ve onların yaratıcıları üzerinden konuşmaya başladık. Yaratıcıları derken, konuya hakim olmayanlar için bir parantez açmam gerekirse öle bayıla kullandığınız Dior ya da Chanel markalı parfümlerin yaratıcıları, aslında modaevleri ile alakası olmayan parfüm büyücüleri. Edmond Roudnitska, Beatrice Piquet, Guy Robert, Joacques Polge gibi dünya üzerinde isim yapmış parfümörler, ünlü markalar için hayran olduğumuz parfümleri yaratıyor. Bu isimler arasındaki Maison Francis Kurkdian ise hem parfüm üretme özelliğine sahip olup, hem de bundan marka yaratabilmiş tek kişi.

mfkparfume

Özgürlüğünü ilan edip moda devleri için çalışmayı red eden kişiliği bile enteresan. Daha 24 yaşındakyen Jean Paul Gaultier için ürettiği Le Male’in en çok satan parfümlerden biri olması üzerine parfüm dünyasında süperstar haline gelen Kurkdjian, şimdilerde kişisel parfüm isteyenlere 12.000 euro civarındaki fiyatlara üretim yapıyor. Piyasadaki parfümleri arasında yıkanınca bile çıkmayan yüksek alkollü çeşitleri var. Markanın CEO’su Marc Chaya’yı turneye çıkarıp gittiği ülkelerde bir avuç gazeteciyle buluşturan neden ise yeni bebekleri Pluriel. Şu sıralar pek popüler olan odunsu parfümlerin geldiği son noktalardan biri. Tanıtımı yapılırken Versailles Sarayı’nın fıskiyelerinden bu parfüm geçirilmiş ve saraya gelenlerin mis gibi kokular arasında dolaşması sağlanmış. Marc Chaya’ya en çok hangi parfümü sevdiğine dair klasik ötesi bir soru sordum, o da bana “Parfüm kıyafet gibidir, bir tanesini seçmek imkansız” diye cevap verdi.

Parfüm devine göre nasıl spor yaparken, toplantıya giderken ya da gece bir davete katılırken ayrı kıyafetler giyiyorsak parfümlerimiz de ayrı ayrı olmalıymış. İnsanın bir parfüm evi olunca bunu söylemek daha kolay tabi. Bu eşsiz parfümü sadece Nişantaşındaki La Deesee parfüm dükkanında bulabilirsiniz. (www.ladeesse.com.tr)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *