PERİLİ KÖŞK’TE HAREKETLİ MAKİNELER SERGİSİ

By  |  0 Comments

ÇAĞDAŞ sanatın önemli isimlerine ev sahipliği yapan Borusan Contemporary yine farklı bir sergiye imza atıyor. Yaptığı çalışmalarıyla dünyada adından sıkça söz ettiren Koreli sanatçı Choe U-Ram’ın yarattığı mekanik eserler Borusan Contemporary Perili Köşk’te düzenlenen Anima adlı sergide sanatseverlerle buluşuyor. 2 Şubat–14 Nisan 2013 tarihleri arasında ziyaret edilelebilen Anima‘da sanatçının kinetik heykel olarak tanımlanan eserleri yer alıyor.

Choe_U_Ram_2 

Hareketli Makineler

U-Ram, kinetik heykellerinde metal, reçine, ahşap, kristal, 24 ayar altınvarak, plastik torba, pervane, motor ve işlemci gibi malzemeler kullanıyor.

Erken dönem arabaları tasarlayan mühendis büyükbabası ve sanatçı anne-babasının izinden giden Choe U-Ram, metal objeleri ile mekanik, dizayn ve fizik bilgisini kullanarak yarattığı makinelerle tanınıyor. Kinetik heykel sanatının önemli isimlerinden olan Choe U-Ram’ın Asya, Avrupa ve Amerika’da gerçekleştirdiği pek çok sergisi bulunuyor.

Arbor-Deus-Pennatus

ARBOR DEUS PENNATUS

Perili Köşk’te gerçekleştirilecek olan sergi, sanatseverlere çağdaş sanatın ilgi çekici örneklerinden birine tanıklık etme imkânı sunuyor. Küratörlüğünü, 2000 yılından bu yana birçok uluslararası medya sanatı sergisinin de küratörlüğünü üstlenen Choi Doo Eun’un yaptığı “Anima”, hareketten akışa, tarihten mirasa,bireyselden ilişkisele, yaratılmış makinelerden özel anlara uzanan kavramlara dokunuyor. Sergi, sanatseverleri, canlı makinelerden Anima’ya giden yolda, parçaların toplamından daha büyük bir bütünü deneyimlemeye ve yaşamın sınırsızlığını keşfe davet ediyor.

Cakra_01

CAKRA

Choe U-Ram

Sanat anlayışını, “Bir sinek kuşunun bilemükemmel bir vücut yapısı ve ekosistemi vardır. Bu, insana Tanrı adında mutlakbir yaratıcı olduğunu düşündürür. İnsanoğlu mutlak varoluşu ancak ve ancak mecazi ve sembolik şekillerde temsil, ifşa ve andırmaya çalışabilir. Ben yaşam gücünün mutlaklığına inanıyorum. Bu bana hayat veren muhteşem bir kavram” diye açıklayan Choe U-Ram, sergilerinde mekanik, ışık ve ses arasındaki uyumu ve uyumsuzluğu aynı anda göstermeyi başarıyor. Çalışmalarında, mitolojiden esinlenen sanatçı, zamanı, yaşamı ve yaşamın sınırlarını sorguluyor.

Ouroboros

OUROBOROS

Unicus

UNICUS

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *