SAĞLIKLI CİLTLER İÇİN ÖNEMLİ BESİNLER VOL. 1

By  |  0 Comments

Mükemmel bir cilt için her gün yenmesi gereken 5 besin

Cildinizi güzelleştirmek için binbir çeşit pahalı ve bir o kadar da etkisiz ürün kullanmaktan sıkıldınız mı ? Bütün bu ürünleri arkanızda bırakarak doğru beslenme ile istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz. 5 ay önce korkunç sivilcelerimden kurtulmak için böyle bir yöntem denemeye karar vermiştim. Zor fakat başarılması mümkün olan bu yöntem hem çok daha ucuz hem de çok daha sağlıklı. Bazı besinler cildinizi sertleştirirken bazıları ise cildinize yumuşak bir görünüm kazandırabilir. Bu besinleri öğrenmek için listemize bir göz atın.

Carrots1

Havuç

Havuç yanlızca göze değil cilde de iyi gelir. Cilt döküntüleriyle savaşmakta size oldukça yardımcı olacaktır.Havuçta bol miktarda A vitamin bulunur ve A vitamini cildinizin dış çeperinde bulunan hücrelerin aşırı üretilmesini engeller. Bu hücrelerin aşırı çoğalması cildinizdeki gözenekleri tıkayabilir ve sivilce oluşumuna sebep olabilir.

Papaya

Papaya

Papaya zengin tarihi ve sayısız yararıyla mucizevi bir meyvedir. İçeriğinde çok az kalori barındırır(100 gramında 39 kalori) ve hiç kolesterol içermez. Eğer kilo vermeye çalışıyorsanız papayadan maksimum verim almak için her gün yemeyi ihmal etmeyin

Celery

Kereviz

Mükemmel bir cilt için her gün yenmesi gereken bir diğer yiyecek. Bir çoğumuz bu sebzeyi ihmal ederiz fakat kereviz içerisinde bulundurduğu K vitamini ile kan akışını düzenleyerek yüksek tansiyonu engeller. Yüksek tansiyon strese sebep olur ki stres kötü bir cilde migrene hatta kansere sebep olabilir.

Seeds

Çekirdek

Ayçiçeği ,kabak ,keten hepsinin çekirdeği cildinize iyi gelir. Kabak çekirdeği ve ayçiçeği içerisinde bol miktarda selenium,protein magnezyum ve E vitamin içerir. Protein ve selenium bütün kırışıklıkları cildinizden uzak tutar, E vitamin cildinizi nemlendirirken magnezyum size stresten korur. Keten tohumlarının içerisindeki Omega 3 yağı ise kırışıklıklarla ve sivilcelerle mücadelede oldukça etkili, ayrıca keten tohumu protein bakımından oldukça zengin.

Spinach

Ispanak

Ispanak zengin besin değerleri ve oldukça sağlıklı olması bakımından her gün tüketilmesi gereken bir sebzedir. Ispanaktan nefret edenlerin sayısı hiç de az değil fakat içinde bulundurduğu yüksek demir, klorofil , A-E-C Vitaminleri, magnezyum ve protein değerleri nedeniyle oldukça besleyicidir.A,C,E viteminlerinin antioksidan özellikleri sayesinde cildinize oldukça iyi gelecektir

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *