SENARYOLUK KİTAPLAR

By  |  0 Comments

2014’TE VİZYONA GİRMEDEN ÖNCE OKUMANIZ GEREKEN 10 KİTAP

Mark Helprin WINTER’S TALE

WİNTERSTALE

Ülkemizde Türkçe olarak yayınlanmamasına oldukça şaşırdığımız, büyük bir kayıp olarak nitelendirdiğimiz Winter’s Tale, Mark Helprin’in 1983 yılında çıkan fantastik türdeki kitabı, bir kış gecesi New York sokaklarında  geçen, kaleden farksız bir evin soyulma hikayesini anlatıyor. Soygun filmi deyip sakın geçmeyin çünkü kadroda   Matt Bomer, Will Smith, Colin Farrell, Russell Crowe, Jennifer Connelly gibi isimler var.

Gösterim tarihi: 28 Şubat 2014

Emile Zola THERESE RAQUIN

Doğalcılık akımının önderi Eemile Zola’nın 1867’de yayınlanan ilk romanı olma özelliğini taşıyan Therese Raquin o seneler için çok sert bulunmuştu. Başta kallevi bir cinayet olmakla beraber aldatma, vicdan azabı gibi hiç eskimeyecek duygulara hizmet verdiği için filminin de 2014’te çok ilgi göreceği aşikar. Elizabeth Olsen’ın Thérése rolünü oynayacağı filmde Tom Felton Camille rolüne can veriyor.

Gösterim zamanı: 21 Şubat 2014.

John Green THE FAULT IN OUR STARS (Aynı Yıldızın Altında)

The_Fault_in_Our_Stars

Hazel adında genç bir kızın kanserle savaşını, kara komedi dilinde anlatımıyla süsleyen John Green’in bu kitabı ülkemizde yayınlandığı geçen yaz döneminde çok satanlar listesine girmeyi başardı. Başrollerinde Shailene Woodley veAnger Elgort’un oynadığı adaptasyonun komediye mi drama mı daha çok yaklaşacağı merak konusu.

Gösterim Zamanı: 6 Haziran 2014.

Hiroshi  Sakurazaka ALL YOU NEED IS KILL

Keiji Kiriya isimli bir karakterin hikayesini anlatan bu bilim kurgu kitabında, yaratık istilasına uğrayan dünyayı kurtarmaya çalışan bir kahramanı tanıyoruz. Beyaz perdede ise kahramanımız Tom Cuise’un görünümde vücut bulacak. Olay bununla da bitmiyor, Tom Cruise’un kırıştıracağı hatun rolünde ise Emily Blunt’ı görüyoruz.

Gösterim zamanı: 6 Haziran 2014.

Lois Lowry THE GIVER (Seçilmiş Kişi)

Genç nesile uygun içerikli kitaplarıyla ünlenen Lois Lowry’nin en çok satan The Giver isimli bol ödüllü kitabı Jonas adındaki genç bir çocuğun keşfetme hikayesi. Genç star Brenton Thwaites’in Jonas rolünü üstlendiği filmde Jeff Bridges, Taylor Swift, Meryl Streep ve Alexander Skarsgard oynuyor.

Gösterim zamanı: 15 Ağustos 2014

Michel Faber UNDER THE SKIN (Derinin Altında)

Otostopçu erkekleri arabasına alan maceraperver bir kadının Kuzey İskoçya dolaylarında karışan öyküsünün anlatıldığı kitap insanın kulağına fısıldadıklarıyla doha hakkında düşürmeye çağırmıştı bizi. Siz kitapla beraber insanın derisinin altında yatan şeyler hayvanınkinden ne kadar farklı sorusunun cevabını arayadurun romanın filmi Scarlett Johansson eşliğinde çekildi bile.

Gösterim tarihi: 2 Nisan 2014

Laura Hillenbrand UNBROKEN (Boyun Eğmez)

unbroken-a-world-war-ii-story-of-survival-resilience-and-redemption-by-laura-hillenbrand

İkinci Dünya Savaşı dönemi kahramanı Louis “Louie” Zamperini’nin hayatının anlatıldığı kitabın uyarlaması da merak ettiklerimiz arasında. Olimpik madalyalı bir koşucunun savaş zamanı uçak pilotuna dönüşme hikayesinin anlatıldığı romana bir yakın tarih efsanesi olarak da bakabiliriz. Angelina Jolie’nin yönetmenlik koltuğuna oturduğu  filmde Jack O’Connel ise Louie’yi canlandırıyor.

Gösterim zamanı: 25 Kasım 2014

Nick Hornby A LONG WAY DOWN (Düşerken)

Ortak noktaları intihar etmek olan dört kişinin hüzünlü olduğu kadar eğlenceli yolculuğunu Nick Hornby’ın komik cümleleriyle okuduğunuz bu harika roman klasikler arasında. Yılbaşı gecesi toplanan dört ayrı karakterin birleştiğinde komik olan hikayesi. Aaron Paul, Toni Collette, Pierce Brosnan ve Imogen Poots filmin oyuncuları arasında.

Michael Finkel TRUE STORY: MURDER, MEMOIR, MEA CULPA

New York Times’ın en başarılı gazetecilerinden birinin hikayesinin anlatıldığı gerçek öyküde Finkel’in bir seri katilin yakalanmasında oynadığı rol anlatılıyor. Christian Longo isimli katilin Finkel üzerindeki derin etkisinin korkutucu bir şekilde incelendiği kitabın beyaz perde versiyonu iki dosta ait. Gazeteci Finkel’i Jonah Hill’in canlandırdığı filmde katil Longo’yu ise James Franco canlandırıyor.

Joe Hill HORNS (Boynuzlar)

Bir sabah beyninizi zonklatan bir baş ağrısı ve şakaklarınızda bir çift boynuzla uyansanız neler hissedeceğinizi olağanüstü bir gerilim diliyle anlatan Joe Hill’in bu kitaptaki karakteri korkunç görüntüsünü perçinleyen şeytani bir güç ve yetenekle bezenmişti. Madem iyi biri olmanın ona hiçbir yararı olmamıştı, artık şeytana bir fırsat tanımanın zamanı gelmiş demekti. Filmde bizi bu şekilde gerecek olan kişi ise biricik Harrty Potter’ımız Daniel Radcliffe.

Gösterim tarihi: Kasım 2014.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *