SINIR TANIMAYAN ÖDÜLLÜ VİDEO PERFORMANS SIEMENS SANAT’TA!

By  |  0 Comments

siemens

Güncel sanata destek vermeyi sürdüren Siemens Sanat, “Sınırlar Yörüngeler 15-16” sergisinin açılışı 13 Kasım Saat 19.00 Tophane Tütün Deposunda.

YUSUF ÖZAL ÇELİK’İN BU ETKİNLİĞİ KAÇMAZ!

Yusuf Özal Çelik’in İtalyadaki ‘BorderBody’ sergisinden ödül alan “militarizmin sanayisi” adlı video ve performansı, Siemens Sanatın sponsorluğunda olan “Sınırlar Yörüngeler” sergi dizisi, serinin onbeş ve onaltıncı sergisinde izleyicilerle buluşuyor.

yusuf-foto

“militarizmin sanayisi” adlı eserin manifestosu ise şöyle;

Erkek hegemonyasının mikro-kültürel pratiklerinin devletin makro iktidar-siyaset mekanizmalarına eklenmesiyle militarizm yaratılır. Hegemonik erkekler, güçlü, sert olmalı, vücut ölçüleri ile yakışıklılık ölçülerine uymalıdırlar.

Normatif bu değerler, hegenomik erkeklik değerleri olduğu kadar, militarist politikaların savaşçı erkeklere gerekli gördüğü karakter özellikleridir. Erkeklerle militarist pratikleri özdeşleştiren ritüelistik sözleşme, onları ölmeye-öldürmeye razı savaşçılar haline getirmektedir. Böylece askerlik sınavını başarılıyla geçenler sağlam erkekler olarak topluma katılmaya hak kazanırlar. Modern-ulus devletlerinin orduları, cinsiyetlendirilmiş kurumsal yapılardan oluşurlar ve hegenomik erkeklik değerleriyle birlikte homososyal hiyarerşik topluluk içerisinde çeşitli merasimlerle kodlanan bedenleri sınıflandırıp standartlaştırırlar.

Erkeğin ve erkek bedeninin cinsel kimliğini reddetmeksizin, iktidar sistemleri, ataerkil toplum düzeninin devamını sağlamak üzere sürekli biçimde söylemsel-etkileşimsel yöntemler kullanarak erkekliği günden güne erkleri aracılığıyla (yasama, yürütme, yargı) yeniden oluşturmaktadır.

militarizm2

YUSUF ÖZAL ÇELİK kimdir?

Kocaeli’de doğan Yusuf Özal Çelik, Deniz Yıldızları Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde okurken tiyatroya ilgi duymaya başladı ve aktör olmaya karar verdi. 18 Ekim 2006’da Armonika Sanat Evi adlı amatör bir gruba girdi ve burada tiyatro çalşmaları yürüttü. Ardından Cafe Sahne adlı bir atölyede çalışmalarını sürdürdü. 2008’de Mint Akademi’de tiyatro ve sinema dersleri aldı.

Mint Akademi’den 2010’de mezun olana kadar geçen üç sene içerisinde “Shakespeare Bizi Çağırıyor”, “Sevgili Doktor”, “Kafamdaki Çatlak Sesler”, “Ben Anadolu”, “Bahar Noktası” gibi oyunlarda rol aldı. Daha sonra İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi, İletişim Tasarımı bölümünü kazandı. Okulda yaptığı araştırmalar sonucunda performans sanatı ve video sanatına yöneldi. Üniversite eğitimini sürdürdüğü yıllar içinde hem üniversite içerisinde video ve performans çalışmaları, hem de üniversite dışında çeşitli projelerde yer aldı. Son dönemde güncel sanata yoğunlaşarak video ile performansı birbirine bağlayıp çeşitli festivallerde ve sergilerde “Erdal Eren”, “Gri”, Merdiven Topuk”, “Çıkmaz Sokak”, ”militarizmin sanayisi” gibi projeleriyle yer alıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *