SIRADIŞI RESSAM RAQIB SHAW

By  |  0 Comments

RSH_2007_B_300dpi

NEREDEN başlasam, nasıl bir giriş yapsam, nasıl allasam, nasıl pullasam? Yakından takip ettiğim sanatçı Raqib Shaw farklı farklı ortamlarda bir şekilde karşıma çıkıyor sürekli. Geçenlerde bir sanatçı atölyesi ziyaretimde Sanctuary: Britain’s Artists and Their Studios isimli bir kitap gözüme battı. Alıp karıştırmaya başladım.

Editör : Huo Rf

RSH_2006_300dpi

Sanatçı atölyelerini inceledikten sonra bir ressam olarak kendimden şüphe ettim (bu kısım tabii ki espri). Sanatçı atölyeleri, hatta diyelim ki üretim mekanları artık birer fabrika. Raqib Shaw hint asıllı bir sanatçı ve Londra’da yaşadığını biliyorum. Sayfaları geçerken karşıma çıktı. İnanılmaz bir atölyesi var. Atölyesi içerisinde bir botanik kısım var. Bu bölüm içerisinde de resimlerini yapıyor. farklı ve garip bir atmosfer yaratmış kendisine, tıpkı resimlerinde ki gibi… Henüz 33 yaşında olmasına rağmen birçok müze koleksiyonunda yer alıyor bu müzeler arasında MOMA, TATE ve Metropolitan Müzesi yer alıyor.

Sanatçının geniş bir üretim dönemini kapsayan son sergisi geçtiğimiz 15 Şubat’tan itibaren Manchester Art Galleryde sergileniyor. Sergi Mayıs’ın 26’sına kadar görülebilir. Serginin içerik ve hikaye kısmını merak edenler için birde video paylaşıyorum, sanatçının ağzından.
9a91b3a1fb62d6931a9d2f102da69702_0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *