SİZİ ZAYIFLATACAK 5 ÇAY

By  |  0 Comments

saglik-bitki-caylari-mkle

TİRYAKİSİ olduğunuz bu içecek size zayıflamanızda da yardımcı olabilir. Nasıl mı?

Günde bir bardak çayın felçe diş dökülmelerine ve hatta kapıda bekleyen kanser tehlikesine karşı  yardımcı olduğu biliniyor. Doğa’nın doğal sakinleştiricisi olarak bildiğimiz çay’ın aynı zamanda bilmediğiniz başka bir faydası daha var; size kolayca kilo kaybettirebilir. Araştırmalar gösteriyor ki çayın içerisindeki bazı maddeler vucüttaki kilo emilimini azaltıyor.

İşte zayıflamanıza yardımcı olacak 5 çay türü;

Yıldız Anason Çayı: Sindirimi Düzenler

Yıldız Anasonu Çin’de yetişen ve yaprak dökmeyen bir ağacın meyvesidir (Illicium verum.) İshal , soğuk algınlığı ve mide bozukluklarına karşı kullanılır. Meyvelerden bir tanesi sıcak su dolu büyük bir bardağa konulup 10 dakika boyunca demlenirse içilmeye hazır hale gelir. Süzerek içine bal ekleyebilirsiniz. Mideniz bozulduğun da yavaş yavaş içerseniz daha iyi olacaktır.

Nane Çayı : Yediklerinizi kontrol etmenizi sağlar

Eğer nane çayından hoşlanıyorsanız bunu bir de yeşil çayla deneyin. Bu karışım sindirimi hızladırırken daha hızlı kalori yakmanızı da sağlar. Taze nane yapraklarıyla yapabileceğiniz bu çay hem çok hafif hem de ferahlatıcıdır. Sıcak veya soğuk tüketebilrsiniz. Çayı hazırlamak için bir kaşık dolusu taze veya kurutulmuş naneyi sıcak suyun içine atın ve 5 dakika demlenmeye bırakın. Daha sonradan naneyi süzebilir veya bal ekleyebilirsiniz.

bitki-caylari1

Yeşil çay: Metabolizmayı Hızlandırır

Araştırmalara gore içindeki EGCG maddesi metabolizmayı hızlandırıyor. Günde 70 kaloriye kadar vermenizi sağlar. Ayrıca yeşil çayın içindeki antioksidanlar vücuda yardımcı olurlar ve metabolizmayı hızlandıran başka bir etmendir. Size 70 kaloriyi verdiren etmen olarak öne çıkar. 2-3 dakika 85 derece suda demlenirse içilmeye hazır olacaktır.

Gül Çayı: Kabızlığı Önler

Tarihteki en eski aromalı çaydır gül çayı. Gül yapraklarıyla çay tomurcuklarının harmanlanmasıyla yapılan bu çay insan vücuduna terapi etkisi yapar. Toksinlerin temizlenmesinde ve cildin güzelleşmesinde etkili olan bu çay aynı zaman A,B3,C,D,E vitaminleri barındırır ve hastalıklara karşı etkin bir koruma sağlar. Kabızlığı engelleyerek kilo vermenize de yardımcıdır.

Oolong Çayı: Obeziteyi Engeller

Araştırmalara gore oolong, yeşil çay’dan bile daha etkili. Metabolizmayı hızlandırarak kalori yakılmasında yardımcı olur ve kolestrol seviyesini düzenler. Günde 2 bardak tavsiye edilir.30 saniye ile 5 dakika arası demlenme süresi yeterli olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *