SOKAKTAN “ADAM” TOPLAMAK

By  |  0 Comments

adam-in-town-koraycaner-mart-1

BUNDAN 20 sene önce ‘Hadi abi, sokaktan adam topluyoruz!’ dediklerinde aşağı mahalleyle kavga etmeye gidileceğini anlardık. Adam toplamak gelişti, değişti, evrildi; moda haftalarında stiliyle öne çıkan erkekleri fotoğraflayıp erkek stili galerinde toplamaya dönüştü.

Koray Caner

Erkek stili geliştikçe sokaktan toplanan adamların meşin siyah ceketi yerini taşlı Prada ceketlere bıraktı, ayaktaki kunduraysa rengarenk Gucci loafer modellerine. Değişmeyen tek şey, toplanan adamların hangilerinin bu kavgadan galip çıkacağını asla bilemememiz.

Milano’dan, Paris’ten, Londra’dan sizlere  sokak stiliyle ilgili yazılar yazabilecek isimler varken benim bu topa girme sebebim, geçtiğimiz iki hafta boyunca kadınların odakta olduğu kadın giyim moda haftalarında sokaklarda fotoğraflanan bir erkek  olmam. Yalnız ben değil tabi ki, kadın moda haftalarında -onlardan rol çalacak şekilde giyinmek pek mümkün olmasa da- ortalıkta o kadar çok fotoğraflanan erkek vardı ki, üzerine düşünmeden edemedim.

adam-in-town-koraycaner-mart-2

Web sitelerinin, blogların, magazin eklerinin sayfalarında görünmek derdinden değil de, izlemeye gittiği görsel ziyafete saygı duyduğu için kendisini en iyi şekilde sunmak isteyenlere daha çok kanımın ısındığı bir gerçek. Başkalarına ilham verebilecek, yol açabilecek şekilde giyinenler ise başımın tacı. Sırf birilerinin kadrajına girebilmek için ucubeleşenlere ise hiç tahammülüm yok.

Acaba bir gün sırf fotoğrafım çekilsin diye günlük hayatta asla giymeyeceğim bir şeyler yapar mıyım? Sanmam. Özgünlüğün delilikle karıştırıldığı ve her şeyin ‘normal’ kabul edildiği moda haftalarında, hayatın geneline yayılmayan bir şeyin peşinde koşmak, hiç bana göre değil. Siz de bunu iyi düşünün derim. Zira sezonda birkaç hafta ortaya çıkan ve sonra hiçbir yerde göremediğimiz o ‘moda haftası erkekleri’ yerine hayatın her anında stilini farklılaştıran ve ilham veren erkeklerden olmanız, benim ve bütün Adam’ların tercihidir, eminim.

Birileri bizim için sokaktan adam toplamaya devam etsin ama bu defa kavgayı kazanan biri ya da öbürü değil, erkek stili ve onun algılanış şekli olsun.

adam-in-town-koraycaner-mart-3

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *