TEKNELER TERS DÖNER, ŞARAPLAR İÇİLİR

By  |  0 Comments

2

5

İçinde bulunduğumuz dönemde iyi mimarlık kavramı, her ne kadar uçuk – devasa ölçekli projeler ve amorf yapılar olarak algılansa da, mesleki açıdan asıl değerli olanın, çevresiyle bütünleşebilen, ekolojik ve ekonomik aynı zamanda bulunduğu alanın özelliklerini içinde eritip dışarıya estetik bir açıdan yansıtabilme özelliğine sahip projeler üretmek olduğunu düşünüyorum.

3

Editör : Alican Baykara 

Bu doğrultuda, en güncel ve çarpıcı örnek olarak ‘claudia turrent + alejandro d’acosta arquitectos’ isimli mimarlık firmasının California yakınlarında yaptığı özel şarap üretim merkezini gösterebiliriz.

4

Zaten California sahip olduğu toprak zenginliği ile şarap üretimi için çok uygun bir coğrafik alan. Firma, inşaat yapacağı alanı incelerken yakın çevrede bulunan birçok terk edilmiş artık malzeme ve kullanılamaz halde bulunan tekneler olduğunu farkeder.

Artık malzemeler ve eski tekneleri mimari element olarak kullanmaya karar veren ekip, bu fikriyle bir nevi geri dönüşümün mimarlık halini ortaya koymaktadır.

İmajlardan da izlenildiği üzere şarap üretim merkezinin her noktasında ayrı bir malzeme yeni bir işlev kazanıyor ve ortaya çıkan görüntü oldukça etkileyici.

7

9

6

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *