THE LEATHER AGE: HATİCE GÖKÇE’NİN MODA VE SANAT SERGİSİ

By  |  0 Comments

The Leather Age-Anatolia∞ projesi, Anadolu topraklarında yaşamış Hitit, Lidya, Urartu, İyonya, Asur, Frigya, Arzawa ve Troya medeniyetlerinin kendine has unsurlarını yeniden ele alıp deri ile bir araya getirip forma kavuşturduğu çok katmanlı 16 tasarımdan oluşuyor. Hatice Gökçe‘nin kapsamlı bir araştırma sonucu ortaya çıkardığı tarihsel motifler, deri yüzeylerinde tekrar yorumlandı.

HITIT

Tasarım hayatına deriyi kullanarak başlayan ve hala deri ağırlıklı koleksiyonlar hazırlayan Gökçe, bu projede deriyi yenilikçi bir yaklaşımla farklı tekniklerle kullandı. Tüm dokular özel tekniklerle deriyle buluşurken, her bir parça özenle bir araya getirilerek yaratılan yüzeyler forma dönüştürülerek tasarım ve sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Urartuların uçmayı hayal ettiği kanatlı insan heykelciklerinden, Arzawaların ilginç fiziki yapılarına, Hititlerin hiyerogliflerinden, Truvaların savaş sahnelerine, Asurluların savaştaki atılganlıklarından ve zalimliklerine kadar her medeniyetin tortusu özel deri dokularıyla buluşarak Hatice Gökçe’nin tasarımlarıyla yeniden hayat buldu.

Provokatif, asi, kışkırtıcı 16 parçadan oluşan The Leather Age – Anatolia ∞ projesinde her bir tasarımın kendine ait sesi mevcut. Mevcut moda anlayışı dışında kendine özgü bir dil ve dünya inşa etme güdüsü ile hareket eden The Leather Age – Anatolia ∞; tasarımı yeni okumalara açmak istiyor.

TRUVA

The Leather Age – Anatolia ∞ projesinin sanat yönetmenliğini Bilge Tuğsuz üstlendi. Fotoğraflarını Dağhan Gürkanlar çekti. Kitabını ise ünlü grafik sanatçısı Bülent Erkmen tasarladı.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *