TÜRK VE YUNAN SANATÇILAR BİR ARADA: MEDEA’NIN BAHÇESİ

By  |  0 Comments

Küratör Dimitris Danis’in Türk ve Yunan sanatçıları bir araya getirdiği Garden Of Medea (Medea’nın Bahçesi) workshop’u Türkiye’de bilinen sanat workshoplarından daha farklı bir sistem ile 25 Ocak’ta Adnan Doğan Sanat Atölyesi’nde izleyicisi ile buluşuyor.

Medea Bahcesi worksop poster B

Dimitris Danis, Türk ve Yunan sanatçıları bir araya getirerek eserler çıkartan bir sanatçı. Daha öncede Türkiye’de Sarı Virüs gibi sergilere imza atan sanatçının Garden Of Medea’sı aslında Dimitris’in ilerleyen tarihlerde yine Türk ve Yunan sanatçıların eserlerinin yer alacağı Cosmos Alert sergisinin ön workshop çalışması.

Medea, Yunan mitolojisinde yer alan büyücü bir kadın, eşi tarafından aldatılmasının ardından şifa iksirleri hazırlayan bir kadının kocasından intikam almak uğruna bir zehir iksiri hazırladığı ve bu iksiri eski kocasına iki çocuğu aracılığı ile göndermesi üzerine iki çocuğu eski eşini ve eski eşinin yeni karısını öldürmesini anlatır. Bu performansda Yusuf Özal Çelik Medea olarak yer alıyor. Özal performansını sergilerken eş zamanlı olarak 7 ressam performansından esinlenerek büyük bir tuval üzere performansın hareketlerinden seslerinden ışığından yararlanarak bir eser yapıyorlar. Bu da Medea’nın şifresinin çözümü olarak adlandırılıyor. Ortaya çıkan eser ise açılacak olan Cosmos Alert sergisinde sergilenecek ve sergi açılışında Yusuf Özal, aynı performansın daha kapsamlı şeklini sergileyecek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *