TÜRKİYE’DE DÜNYACA ÜNLÜ YEPYENİ BİR SES: SENA ŞENER

By  |  0 Comments

Röportaj: Erhan Dalfidan

Sena Şener kimdir, nerede yaşıyor ne yapıyor?

Ben 9 yaşımdan beri müzik yapıyorum, 15 yaşımdan beri Soundcloud adlı müzik sitesinde evde yaptığım kayıtlarımı paylaşıyorum ve şimdi de 17 yaşındayım. İstanbul’da yaşıyorum ve lise son sınıfta olduğum için de okul-müzik arasına kurulu bir yaşantım var şu sıralar. Arada etkinliklerim oluyor, gitarım ve ben baş başa sahneye çıkıyoruz; sağ olsunlar insanlar geliyorlar ve çoğuyla da orada tanışıyorum, müziğimi paylaşmaya ve daha çok insana ulaşmaya çalışıyorum. Kendi şarkılarımı yazıyorum, çoğu İngilizce ama Türkçe de var. Hatta birkaç şarkımı katıldığım internet kanalları, radyo programları ve konserlerde söyledim.

Müzikle ilgili herşey nasıl başladı? Önceleri yapılan cover’ lar sonra Mahmut Orhan’ la yapılan çalısmalarda sesinin deep house uyması, Sofar Sound ve Armada Music’ ten çıkan single bize süreci anlatır mısın?

Dürüst olmak gerekirse ben pek deep house ya da elektronik müzikle ilgili değilim, kendi tarzım daha yumuşak ve yaptığım tarza bağımsız folk/alternatif müzik denebiliyor. Mahmut’la çalışmamız da benim Self Control adlı şarkıyı kendi hissettiğim şekilde, orijinalinden biraz farklı, yorumlayıp Soundcloud’a yüklememle başladı. Benim bu akustik kaydım dünyanın birçok yerinde -özellikle İngiltere’de- beğenildi ve bir takipçim sayesinde James Blake’e kadar ulaştı. James Blake, şarkıyı kendi profilinde paylaştı ve onun sayesinde daha çok dinlendi. Self Control’ü duyup beğenen Mahmut da kendi yorumunu katarak düzenlemek istedi ve böylece Mahmut Orhan ve Sena Şener ikilisi çıktı. 🙂 Ardından bir baktım Bodrum sahilleri, Reinalar, birçok eğlence mekanı ve mağazalarda bu cover çalar olmuş. E böyle olumlu geri dönüş alınca Mahmut, hazırladığı bir altyapıyı gönderdi ve ”Sena, hadi söz yaz ve söyle dedi.” böylece de Yunanistan Shazam’ında bir numaraya yerleşecek, Spotify Viral 50’de listeye girecek Feel’i oluşturmuş olduk. Julius Abel ile de Soundcloud üzerinden tanıştık, daha önce birlikte ”Slavery” diye bir şarkı yazdığımız Paul Wetzler’in arkadaşıydı. Julius ile bir proje yapmaya karar verdik, ben de gitarımı elime aldım ve Waiting On The Shore’u yazdım, anneannemlerde kaydettim ve Julius’a attım. 🙂 Ardından Armada’nın bu tarz müzikle ilgilenen kolu ”The Bearded Man” ile anlaşıldı, şarkı kliplendirilip yayımlandı. Şarkıda anlatmayı düşünmediğim bir şeyi konu edinen ama beni şaşırtıp hoşnut eden sanatsal bir klip oldu. Umarım insanlar da beğenir.

Eğitimine devam ediyor musun bu müzikle mi olacak?

Yakın bir zamanda umuyorum ki kendi tarzımı daha iyi yansıtan solo çalışmalarda bulunacağım. Eğitimimin müzik üzerine olmasını düşünmüyorum, şimdiye kadar da zaten hep kendi kendime internetten öğrendiklerimle kendimi geliştirdim.

Ruhunu neler besler? En çok kimleri dinler ve ilham alırsın?

Etkilendiğim birçok müzisyen var ama örnek verecek olursam: Chet Baker, Matt Corby, Bejamin Clementine, Buika, Norah Jones, Ben Howard, Sting, Ella Fitzgerald, Billie Holiday, Bülent Ortaçgil, Fikret Kızılok…

Türkiye için Türkçe single yapmayı düşünur musun?

Çok sayıda Türkçe bestem olduğu için aslında Türkiye’de de bir çalışma yapmak isterim. Şimdilik bağımsız olarak müziğimi yapmaktayım ve beni müzikal açıdan en mutlu edecek fırsatı bekliyorum.

Dinleyicilerine söylemek istediğin birşey var mı?

Dinleyicilere söylemek istediğim şu ki: ”Lütfen yeniliklere açık olun ve yapıcı eleştiriler yapın. Genç müzisyenleri destekleyin, empati kurun ve gelişmekte olan bizlerin önüne engel olmaktan ziyade engelleri kaldırmamıza yardımcı olun. Çünkü emin olun gelişmekte olan bizler, yaptığımız bir işi ertesi gün beğenmeyecek kadar hızlı gelişmek için elimizden geleni yapıyoruz. Her şeyin temelinde ise müziği dinleyin, hissedin.”

Yolun açık olsun…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *