ÜMİT BENAN: “ADIEU TRUSSARDI!”

By  |  0 Comments

umit benan profile

FRANSIZCA’DA bir laf vardır, “Ce n’est pas un adieu, mais un au revoir.” Türkçesi, “bu bir veda değil, tekrar görüşmek üzere” anlamına gelir. Oysaki geçtiğimiz günlerde moda dünyasına bomba gibi düşen Ümit Benan ve Trussardi ayrılığı hiç de tekrar görüşeceklermiş izlenimi yaratmıyor…

İpek Ersoy / Milan 

2009 yılından bu yana özellikle erkek moda dünyasında yaptıklarıyla adından söz ettiren Ümit Benan; Pitti Immagine, L’Uomo Vogue ve Alta Moda’nın erkek giyim dalında verilen “Who Is Next” ödülünün sahibi genç Türk tasarımcı, erkek giyimine kattığı yaratıcı dokunuşlarla kısa zamanda moda dünyasının ilgisini üzerine çekmeyi başardı.

Istituto Marangoni, Central Saint Martins ve Parsons’da aldığı moda eğitiminin ardından, serüvenine Marc Jacobs ve Rıfat Özbek’in yanında devam ettikten sonra kendi koleksiyonunu yapmaya karar vermiş ve sahip olduğu tecrübeye dayanarak birçok isim gibi kadın koleksiyonu hazırlaması beklenirken, seçimini erkek modası üzerinden yapmıştı. Ümit Benan için, bu seçim tam da bir dönüm noktası oldu ve o günlerde belki kendisi bile moda dünyasının basamaklarını bu denli hızlı tırmanabileceğini tahmin etmiyordu.

umit benan

Peki Türkiye’de bir çoğumuzun 2011 yılında, yollarının Trussardi’yle kesişip, markanın kreatif direktörlüğüne getirildikten sonra ismini duyduğumuz Ümit Benan nasıl oldu da bu göreve seçildi? Erkek modasına Ümit Benan markasıyla yeni bir soluk kazandıran tasarımcı, özellikle Sonbahar-Kış 2009/10 koleksiyonunda ortaya koyduğu felsefeyle, koleksiyonun hikayesine ve başarısına imzasını attı. Day 77 adlı koleksiyondaki mavi, gri ve kahverenginin yoğunlukta olduğu koyu renkler, ters çevrilerek kullanılan klasik kumaşların içindeki modern siluetler ve bazı parçalardaki dantel, pile gibi feminen dokunuşlarla, maskülen karşıtlığın ortaya çıkarıldığı çizgiler, Ümit Benan’ın dikkatleri üzerine çekmesi için yeterliydi; fakat o hala farkın peşindeydi.

home sweet home

Milano’da sakallı olduğu için birçok yerden geri çevrilen ve potansiyel suçlu muamelesi gören Ümit Benan, nasıl görünmek istediğine kişinin kendisinin karar vereceğine, giydikleri ya da görünümüyle kimsenin yargılanamayacağına dikkat çekmek için 77 günlük bir maceraya soyundu. Toplum tarafından kabul gören ilk günkü traşsız halinden, 77. günkü sakallı halinin uzamasını gösteren fotoğraflardan bir sergi hazırladı. Defile yapmak yerine sanatsal bir sergiyle koleksiyonunu tanıtması da diğerlerinin arasından sıyrılmasını sağladı. Devamında hazırladığı İlkbahar-Yaz 2010 Cuba ve Sonbahar-Kış 2010/11 Retired Rockers adlı koleksiyonlarında Scarface filmindeki Tony Montana’dan ve yaşlı insanları giydirme tutkusundan yola çıktı. Özellikle Retired Rockers (Emekli Rock’çılar) adlı koleksiyonunu, Floransa’daki Santa Maria Novella tren istasyonundaki eski bir restoranda, masa etrafında kurguladığı bir parti havasında tanıtması moda dünyası tarafından daha çok konuşulmasını sağladı. İlkbahar Yaz 2011 Home Sweet Home koleksiyonunda maskülen ve feminen çizgiler arasındaki ikileme dikkat çekti. Kullandığı lüks malzemelerle vücudun akıcı ve düzgün formlarını ortaya çıkartarak, sadelikten doğan şıklığı yarattı.

exhibit

Bir önceki koleksiyonunda yaşlı erkekleri model olarak kullanması gibi, koleksiyonlarını tanıtırken ruhunu ve çizgisini yansıtan özel kişileri çekip çıkartabilmesi, anlatmak istediklerini daha net ortaya koymasını sağlıyordu. Bu koleksiyonu tanıtmak için de dar kesimleri, vücuda oturan hacimleri ve şalvar pantolonlarıyla Burhan Öçal’la çalışması koleksiyonuna “Tanrı Erkeği Yarattı” dedirtecek kadar ses getirdi. Ardından çıkardığı Sonbahar Kış 2011/12 Investment Bankers adlı koleksiyonuyla 80’li yıllara da el atmayı başardı. Wall Street ve American Psycho filmlerinden ilham alarak yarattığı koleksiyonun hikayesi, Umit Benan Bankası olsa nasıl giyinilir hayaline dayanıyordu. Koleksiyonun genelinde ise 80’li yılların rengi camel göze çarpıyordu. Devetüyü ve kaşmir gibi kumaşların kullanıldığı kruvaze ceketler, yüksek belli pantolonlar ve büyük paltolar, geçmiş ve günümüz arasındaki zıtlıkların kombine edildiği modern erkeğin estetiğini gözler önüne sermişti.

…ve 2011 yılında yolları Trussardi’yle kesiştikten sonra, markanın kreatif direktörü olarak 2 yıl boyunca deyim yerindeyse Trussardi’nin üzerindeki tozu attırırken, kendine ait Umit Benan markası için de erkek koleksiyonlarını yaratmaya devam etti. Büyük şoksa geçtiğimiz günlerde yaşandı. Milano Moda Haftası’nda Trussardi Sonbahar Kış 2013/14 Kadın koleksiyonunu sergiledikten sonra twitter hesabından Trussardi’deki görevini bıraktığını açıklayan Ümit Benan, markayla geçirdiği 2 sene için herkese teşekkür ederken, birkaç gün öncesinde yazdığı “ Rahatı, daha iyi bir gelecek için reddet”, “Mezun oluyor ve de tatil geliyormuş gibi hissediyorum”, ve “Siz de bazen F.ck you demeye bayılmıyor musunuz” gibi kinayeli mesajlarıyla kafalarda büyük soru işaretleri bırakarak veda etti.

adios

Yerine Dante Trussardi’nin torunu Gaia Trussardi’nin getirildiği kreatif direktörlük görevinden neden ayrıldığı hala tam olarak açıklanmayan Ümit Benan’ın, eskisi gibi kendi koleksiyonlarıyla erkek modasına konsantre olacağını bilmek bence yine de sevindirici bir haber. Kısacası telaşa gerek yok; Tanrı erkeği yaratmaya devam ettikçe, Ümit Benan da yaratılanı yontmayı sürdürecek.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *