SANATIN PRENSİ ST. PETERSBURG!

By  |  0 Comments

st-pete-bridge

Klasik sanatın prensi, görkemli ST. PETERSBURG!

Meşhur 1. Peter tarafından sıfırdan inşa edilen ve Rusya Devleti’nin 2. önemli destinasyonu St Petersburg müzikten baleye, resimden edebiyata sanatın her kesimini kapsayan tarihinin yanı sıra görkemli Rus Çarlık döneminin tüm izleriyle her ziyaretçisini büyülüyor. Şehrin en büyük özelliği; farklı yakaları birbirine bağlayan ve gece belirli saatlerde açılan tarihi köprüleri ve boydan boya geçen su kanalları.

Kentin mimari yapısı, St Petersburg’a ihtişamlı bir görüntü verir. Uzun bulvarlar, saraylar, geniş alanlar, dekoratif heykeller ve demir parmaklıklar, halk anıtları, parklar ve bahçeler, kentin görsel imajında en büyük paya sahiptir. Neva Nehri’ndeki köprüler, kanallar ve bentler, St Petersburg’u diğer dünya kentlerinden ayrı kılar. Bütün bu yönleriyle St Petersburg, Kuzey’in Viyana’sı olarak adlandırılır.

Mayıs sonu itibariyle başlayan Beyaz Geceler dönemi tüm dünyadan ziyaretçileri kendine çekiyor; bu benzersiz deneyimi yerinde ve bir festival havasında yaşamak isteyen herkes St Petersburg’a akın ediyor. Beyaz Geceler öncesinde Tinlux ekibiyle araştırma turumuzu tamamladık, St Petersburg’da gece ve gündüzün tadını çıkardık.

Ne yapılır? Ne görülür?

HERMITAGEHermitage Müzesi

Kışlık Saray olarak da bilinen Hermitage müzesi bünyesinde yaklaşık 3 milyon sanat eserini barındırıyor.  St Petersburg gezisinin olmazsa olmaz durağı olan Hermitage’da bütün eserleri görmek için müzede 6 ay geçirmek gerekiyor. Müze pazartesi günleri hariç her gün saat 10.30’da açılmakta, giriş ücreti kişi başı 400Ruble.

Bünyesinde yaklaşık 306 müze barındıran St Petersburg’da sınırlı süreli seyahati göz önünde bulundurarak Dostoyevski Müzesi, Kanlı Kilise ve Yeniden Diriliş Katedral’ni de mutlaka ziyaret etmenizi  tavsiye edebiliriz.

440_5Kanlı Kilise

Şehrin merkezinde bulunan Nievsky Caddesinde yürürken kafelerde soluklanabilir, caddenin ara sokaklarında kaybolarak mağazaları keşfedebilirsiniz. Kievsky metrosunun çıkışında hemen karşıda bulunan Brynza’da  bizim ‘çiğ börek’ diye bildiğimiz ‘cheburechnaya’nın tatmanızı özellikle tavsiye ederiz. İklime uygun mimarisi sebebiyle büyük mağaza vitrinlerinin pek bulunmadığı Kievsky caddesinde yürürken rastgele içeriye girdiğiniz mağazalarda büyük markaların harikalar diyarlarına uzanabilirsiniz.

Yeme-içme

Gogol-st-petersburg-Restaurants-in-St-Petersburg-Russian-and-Ukrainian_44359Gogol Restoran

Çarlık döneminden kalma, menüsü Rus mutfağından oluşan tarihi Gogol Restoran şehrin en iyisi olarak öne çıkıyor. Sadece 10 masadan oluşan mekana rezervasyon yapılarak gidilebiliyor. Mutfak sadece eski Rus üsülü özel pişirme teknikleriyle hizmet veriyorken, kullanılan etler hepsi organik. Menüde en gözdeler; pancar çorbası Borsch, kırmızı havyarlı ince pankekler Blini ve Pushkin üsülü köfte.

russian-pancakes-with-red-caviarBlini

Şehrin çeşitli lokasyonlarındaki steak house’ların yanı sıra Holiday Inn Varota otelinin içindeki KorovaBar zengin menüsünde her çeşit steak’i barındırıyor. Korova Rusçada inek demek olsa da menüde kuzu eti de bulunmakta.

Uzak doğu mutfağının da çeşitli örneklerinin bulunduğu St Petersburg’da, müthiş mimarisiyle ve dekorasyonundaki her detayıyla hayranlık uyandıran Buddha Bar’da olağanüstü sushileri denemenizi özellikle tavsiye ederiz.

Votka Rusların en popüler içeceğidir. Rusya aynı zamanda önde gelen şarap üreticilerinden biridir. Bunun doğal bir sonucu olarak şarap kent sakinlerinin başlıca tercihleri arasında yerini alır. Ayrıca, kentin geniş ölçekli içecekleri arasında çayın özel bir yeri vardır. Siyah çay, en çok tercih edilen çay çeşidi. Kahve pek popüler değil.

buddha-bar-restaurant4-copiaBudha Bar

Parti nerde?

 

Central-Station-st-petersburg-St-Petersburg-Nightlife-gay-and-lesbian_44838Central Station Club

Hareketli eğlence hayatıyla sizi harekete geçiren St Petersburg’da Laque gece kulübü şu an şehrin gözdesi niteliğinde. Kapıda girişin biraz sıkı olduğu mekanın kapısında kılık kıyafet kontrolünün yanı sıra gözleriyle sizi analiz eden bodyguardları da ikna etmeniz gerekmekte.

Şehrin biraz dışında yer almasına rağmen Buddha Bar, Cuma Cumartesi akşamları oldukça popüler.

laque33Laque Club

W Hotel’in üst katında yer alan W mixup bar ise eşsiz şehir manzarasını harika müzik ve kokteyller eşliğinde size sunuyor, yazın açılan terası ile de eğlence ikiye katlanıyor. Geceyi erken bitirmek istemeyenler Central Station’da sabaha kadar dans edebilir, şehrin çeşitli yerlerine dağılmış XXXX gece kulüplerinde tercih ettikleri barın üzerinde dans ederken kendini tamamen lokal hissedebilir.

Nerede kalınır?

W HOTELW Hotel

Şehrin merkezinde yer alan en modern ve en popular W Hotels, 300 yıllık tarihi binasında yer alan Astoria Hotel veya Holiday Inn gibi zincir otellerin yanı sıra gibi lokal otellerde de konaklayabilirsiniz.

ASTORIA HOTELAstoria Hotel

Seyahat Bilgileri

Türk Hava Yollarıyla haftada 3-4 direkt sefer ile ulaşmak hem kolay hem pratik. Yolculuk sadece 2 saat 45 dakika sürüyor. Para birimi Rus Rublesi, Türkiye ile 2 saat fark var. Vize işlemleri olmadığı için kapıda pasaportunuza işlenen mühür ile 1 aylık süresiyle kalabilirsiniz.

İklim

Kuzeye yakın olduğu için nemli karasal iklim hakim. Kışlar çok soğuk ve karlı, yazlar ise serin ve nemli geçer. Ziyaret için en uygun mevsim bahar, özelikle mayıs sonunda meşhur ‘Beyaz Geceler’ 2-3 hafta sürebiliyor.

Kişiye özel butik ve konsept seyahatlerde tüm detaylar için www.tinlux.com ile iletişime geçebilrisiniz.

Related Images:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *