SONBAHAR VE TRENÇKOTLAR

By  |  0 Comments

Trençkot bizi yağmurdan korumak amacıyla su geçirmez pamuklu gabardin kumaşlardan, poplin ya da deri gibi metaryellerden üretilen çeşitleriyle cool olmanın en büyük silahıdır. Aslına bakarsanız günümüzde küresel ısınma yüzünden ara sezonlar yaşayamasak ve trençkot’u giyecek uzun bir zaman aralığı bulamasak da gardırobumuzun en cool parçalarından biri sayılabilen Trençkotumuza sahne zamanı yaratmak imajımız açısından iyi olabilir. Özellikle dize kadar olan modelleri askeri üniformlardan esinlenip yapılsa da taşıyan kişinin havasını modele bağlı olarak arttırıyor olması su götürmez bir gerçek.

Editör: Alexander Kokoskeriya

COVER trençkot

Birinci Dünya Savaşı döneminde İngiliz ve Fransız askerlerinin kullandığı trençkotlardan ilham alınarak ortaya çıkan tasarımları günümüz İstanbul’unda da oldukça fazla kullanmaya başlandı bile.

Trençkot niye giyilir, nasıl giyilir, ne ile giyilir gibi sıkça merak edilen soruları sizin için cevaplamak istedim.

Trençkot niye giyilir?

Birinci Dünya Savaşından bu yana trençkotlar her erkeğin gardrobunda önemli yerini almayı başarmış. Bunun en büyük yaratıcısı ise Thomas Burberry. Trençkotların babası olarak bilinen Thomas, savaş döneminde üretilen ilk formlarını günümüzün kumaş ve farklı model seçenikleriyle birleştirerek zamansız bir stili böylece başlatmış oldu. Trençkotlar önemli bir stil ikonu olmak dışında özelikle yağmur ve rüzgardan korunmak için en ideal dış giyisi olarak kabul ediliyor. Yüzlerce film, sanat projeleri, moda fotoğraf çekimleri ve kliplerdeki karakterlere ilham veren bu zamansız giyisi gün geçtikçe önemini asla kaybetmiyor.

Trençkot nasıl ve ne ile giyilir?

Güzel ve kaliteli bir trençkot almadan önce özelikle kalıbına ve duruşuna dikkat etmelisiniz. Trençkotu en güzel gösteren formudur. Ayrıca iç astarı da unutmamalısınız, giyip çıkarttığınızda etrafınızdaki gözler siz farketmeden bile sizi hep inceler.

Klasik bir trençkot mutlaka diz üstü olmalı, renk olarak siyah ve bej tonları tercih etmelisiniz. Kemer bağlama şekli hep önde birleşmeli. Kısa paçalı dar kuplu pantolonlar, küçük yakalı gömlekler, ince kravatlar, küçük papyonlar, dar kuplu takımlar ve yelekler ve oxford deri ayakkabılar ile kombinleyerek mükemmel klasik bir stile sahip olabilirsiniz. Kumaş olarak yünlü gabardin tercih etmelisiniz.

KLASİK

Spor bir trençkot genelde uzun veya çok kısa modellerde bulmak pek mümkün. Renk olarak siyah, lacivert, sarı, oranj ve gri renkleri tercih edebilirsiniz. Kemer bağlama şekli hem önden hem de daha rahat bir kullanım açısından arkadan dolanabilir. Dar kuplu jeanler, kısa paçalı gabardin pantolonlar, şortlar, polo yaka tişörtler, basic tişirtler, spor ve rahat gömlekler, blazerler, makosen ve spor ayakkabılar ile kombinleyerek şahane spor ve casual bir stile sahip olabilirsiniz. Kumaş olarak ince gabardin, naylon ve koton tercih edebilirsiniz.

SPOR

2013-14 kış mevsimin en çarpıcı 5 adet trençkot modeli sizin için seçtim.

ERMENEGILDO ZEGNA

ZEGNA TRENCH

 

 

BURBERRY

BURBERRY TRENCH

GUCCI

GUCCI TRENCH

BANANA REPUBLIC

BANANA REPUBLIC TRENCH

NETWORK

trençkot 2

 

 

 

Related Images:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *