ASYA’NIN YENİ TRENDİ : MACAU

By  |  0 Comments

MACAOU

Las Vegas Görüntüsünde Fakat Bir Kumar Şehrinden Ötesi

Nihal Kurt Budak

BATIDAKİ Las Vegas gibi, Macau’da dünyanın bu tarafının Günah Şehri ödüllerine sahiptir belki, ancak bu şehir, tüm Asya’da en büyük konferans ve sergi lokasyonlarından biridir aynı zamanda. Cotai Strip’te, iş dünyasına hitap eden etkinlikler düzenlenir ve buradaki aktiviteler şaşırtıcı boyuttadır. İş hayatıyla ilginiz olmasa da, Macau, en azından bir günlük geziye değer bir şehirdir. Hong Kong’a seyahat edenler feribotla bu eğlenceli şehre geçip çevrede hoş bir gün geçirebilirler. Kim bilir, Macau sahip olduğu antik çekiciliğiyle sizi cezbedebilir de. Bu eski Portekiz kolonisi gösterişli eğlence hayatı ve eksantrik dizilen caddelerinin ortasında büyüleyici sürprizleri içinde barındırır.

St. Paul Etrafında Bir Gezinti  

MACAU2

Eğer Macau’nun tarihi ve kültürel hayatına dalmak istiyorsanız, St. Paul kalıntılarını bulacağınız Almeida Ribeiro’ya uğramalısınız. Tepeyi çevreleyen mahalle, şekerleme ve atıştırmalıkların satıldığı minik dükkanlarla doludur. Bu mekanda birkaç saatin nasıl geçtiğini bile anlamayaksınız. Portekiz yumurta tartını denemeli ve onu özellikle sıcacık ve çıtır çıtırken yemelisiniz. St. Paul’un önündeki basamaklar, oturup bir şeyler atıştırmak için çok uygun bir yerdir, ayrıca, buradan çevreyi ve insanları izleme şansınız da var.

Antonios’un Yeri’nde Bir Akşamüstü 

macau5

Singapur topraklarının sadece bir kısmı (714.3 kilometrekare’ye  28 kilometrekare) olmasına rağmen Macau’da Singapur’da olmayan bir şey var: Antonios’s (Antonios’un Yeri). Bu, evden dönme antik mekanda, otantik Portekiz lezzetleri sunulmakta. Ambiansı nedeniyle burada bir yer bulmanız hiç de kolay olmayacak. Hong Kong’ta bile böyle bir mekan bulamayacağınızı cesaretle söyleyebiliriz. Özellikle akşam buluşmaları için çok çekici bir yerdir; yemek süresi boyunca yanınızdaki bayana masa etrafında serenat yapılır. Unutulmayacak anılarla ayrılacağınız Antonion’s’un, birçok evlilik teklifine tanık olduğunu da tahmin ediyoruz.

Cubic Denklemleri Çözme

MACAU3 cubic_web1

Cotai Strip boyunca uzanan mekanlar içinde oldukça revaçta olan en popüler klüp, Cubic’tir. Cubic, bir bar, lounge ve dans katı karışımı enteresan bir mekandır. Burada çoğu gecelerde elektro-pop çalınmaktadır, trans-heavy veya davul ve bas gibi kafa öğütücü müzik bekleyip, sonra hüsrana kapılmayın.

Dinlenme ve Rahatlama

MACAOU4

Konaklama için yeni açılan Sheraton Macau’ya bir göz atmanızı öneririz. Bu otel, Sands Catai Central’daki Catai Strip üzerindedir ve 3896 odası ve süitiyle Macau’daki en büyük oteldir. Ayrıca, dünyadaki Sheraton’lar içinde de en büyük olanıdır. Masif odalarına rağmen, Sheraton sizi en azından klostrofobik hissettirmez. Sheraton Macau, iş dünyası pazarı için tasarlanmış bir konaklama merkezi olsa da kişisel ihtiyaçları da karşılar; sağladığı çeşitli olanaklar, kolaylık ve eğlence aktiviteleriyle kendini, kendi içinde bir destinasyon yapar.

SEYAHAT BİLGİLERİ

Nasıl Ulaşılır:
Air Macau ve Tiger Airways gibi çeşitli havayollarıyla Macau’ya doğrudan uçabilirsiniz, ancak bizim önerimiz, bu eski Portekiz kolonisine Hong Kong’u ziyaret ederken uğramanızdır. Hong Kong’a Tiger Airways ya da Cathay Pasific ile uçabilir, oradan bir feribotla Macau’daki Taipa’ya geçebilirsiniz. Bu yolculuğunuz yaklaşık bir saat sürecektir.

Şehirde Ulaşım:
Macau’da otobüs güzergahları biraz başınızı ağrıtabilir, o nedenle biraz pahalı da olsa taksi en iyi seçenektir. Macau’da her yer birbirine yakın olduğundan, gidilecek en uzak yer maksimum yarım saattir. 10 km’lik bir mesafe taksi ile SGD 20’den daha az tutacaktır.

MACAU3

Para Birimi:
Hong Kong doları, Macau pataca’sı (MOP) yerine kullanılabilir. Ancak pataca’yı Hong Kong’ta kullanamazsınız. 100 MOP, SGP 15.30’a eşittir.

İklim:
Çoğu aylarda Macau’nun iklimi Singapur’unkine benzer. Yılın sonunda veya başında,  Macau’da kış biraz daha yumuşak geçmektedir. Bu dönemde hava sıcaklığı, en düşük 10 C derece ile en yüksek 15 C derece arasında değişir.

Related Images:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *