007’NİN MİMARİ DURUŞU : OTELLER

By  |  0 Comments

İLK filmi 1952 yılında çekilen efsanevi İngiliz ajanı James Bond filmleri yaratıcısı Ian Fleming’in mimarlık dünyasının katı bir eleştirmeni olduğunu biliyor muydunuz? Bunu Bond karakterinin en büyük düşmanı olanı Goldfinger karakterinin ünlü İngiliz brütalist mimar Erno Goldfinger’dan geliyor olmasından anlayabiliriz. Son 50 yıl içerisinde izlediğimiz 25’e aşkın Bond filmlerinde kullanılan önemli ve değerli mimari yapılara bir göz atalım…

Editör : Alican Baykara

Bregenz Festival Evi, Avusturya

BREGENZ HOTEL

Yine 2008 tarihli Bond filmi Quantum of Solace da yer alan yapı Dietrich and Untertrifaller’ın tasarımı. Avusturya’nın Bregenz şehrinde her yıl Temmuz ve Ağustos aylarında düzenlenen bir gösteri sanatları festivali için tasarlanan yapının içerisindeki mekânlarında farklı müzik ve tiyatro etkinlikleri sunulmaktadır. 2003 yılından bu yana, festivalin sanat yönetmenliğini David Pountney yapmakta.

BREGENZ-HOTEL

Elrod Evi, A.B.D

ELROD HOUSE

1971 yılının en önemli filmleri arasında bulunan ünlü Diamonds Are Forever’ın çekim mekânlarından biri John Lautner tasarımı olan Elrod Evi’ydi. Los Angeles’de bulunan Hammer Müzesinin müdürü Ann Philbin, Lautner’in mimarisini bence en iyi özetleyen şeyi anlatıyor. “ Lautner’in yarattığı organik mimaride uzay çağı tasarımlarına gönderme, gelecekçilik, sinema filmlerine mekân olmak amacıyla öne çıkan bir mekânsal bir kurgu ya da mühendislik harikası formlar yaratma çabası yok. Onun mimarisi tamamen insancıl, doğaya uyumlu bir mimari yaratma kaygısından yola çıkıyor.”

ELROD-HOUSE

Eso Hotel, Şili

ESO HOTEL

Quantum of Solace filminde dikkatimizi çeken yapı, deniz seviyesinin 2.400m üstünde bir seviyede Cerro Paranal adındaki yerde inşa edilmiştir. Alman Auer+Weber firmasının projelendirdiği bu farklı otel, 120 odaya ve dünya üzerinde birçok kişi tarafından ziyaret edilen özgün bir bahçeye sahiptir.

ESO hotel at Cerro Paranal

Fontainebleau, A.B.D

Fontainebleau Miami Florida

1964’te çekilmiş Goldfinger’in mekânlarından biri, Morris Lapidus‘un tasarladığı bu oteldi. 1954 yılında açılan otel, şehrin önemli mimari sembollerinden biridir. Otel ayrıca sahip olduğu ihtişamlı mimari kimliği dolayısı ile sayısız kez film, dizi ve müzik kliplerinde mekân olarak tercih edilmiştir.

Fontainebleau-Miami-Florida

Guggenheim Müzesi, İspanya

Guggenheim Bilbao

1997 yılında gösterime giren World is Not Enough filminde gördüğümüz müze şehrin en önemli görülmeye değer mekânlarından biridir. Odak noktası 20.yüzyılın çağdaş sanatıdır. Yerleştirme ve video ve benzeri sanat objeleri, resim ve heykellerden daha fazla.  Bilbao şehir merkezinde, Nervión Nehri‘nin kenarında bulunur. Pritzker Mimarlık Ödülü sahibi bir mimar olan Frank Gehry tarafından tasarlanan ve 1997 yılında tamamlanan bu bina yapı söküm tarzı stili ile ünlüdür.

Guggenheim-Bilbao

Trellick Kulesi, İngiltere

Trellick Tower

Yapı, Erno Goldfinger tarafından tasarlanmıştır. Goldfinger filminde de görebileceğimiz yapının, yapımcı Fleming’e ilham verdiği düşünülmektedir. 1972 yılında inşaatı sonlandırılan yapı 120 metre yüksekliğindedir. Blur grubun da Best Days şarkısında sözü geçen yapı, özellikle İngiliz halkı için önemi fazla olan bir semboldür.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Related Images:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *