CEM LOKMANHEKİM’DEN DALGALARI AŞAN YENİ KOLEKSİYON

By  |  0 Comments

Yaşamdan ve doğadan aldığı ilhamı tasarımın özgün çizgileri ile buluşturan ünlü mücevher tasarımcısı Cem Lokmanhekim, yeni koleksiyonunda kültürümüzün önemli değerlerinden, geleneksel “Trabzon hasırı”nı günümüze taşıyor.

Nesiller boyu geçmişten günümüze Karadeniz kadınları tarafından el emeğiyle hazırlanan “Trabzon hasırı” çok özel ve incelikli bir örme tekniği olarak öne çıkıyor. Bu geleneği sürdürmek ve günümüze taşıyarak herkesle paylaşmak isteyen Cem Lokmanhekim, tekniği en incelikli şekilde yerinde öğrenmek için Karadeniz’i ziyaret ederek, Trabzon’da bu sanatı devam ettiren emektar kadınlarla birlikte çalıştı. “Trabzon hasırı”nın hikâyelerini dinleyen ve tasarımlarına bu ruhu da katan Cem Lokmanhekim tüm bu uzun ve incelikli çalışmalar sonunda benzersiz bir koleksiyona hayat verdi; “Dalgaları Aşmak”…

“Dalgaları Aşmak” koleksiyonunda, Trabzon hasırı örme tekniği, Cem Lokmanhekim’in yorumuyla earcuff, kolye, yüzük, küpe, şahmeran gibi benzersiz ve modern formlara kavuşuyor.

Cem Lokmanhekim “Trabzon hasırı”nın tarihi geçmişine de değinerek erkeklerle olan hikayesini de günümüze onlar için tasarladığı parçalarla taşıyor.

“Hayat dalgaları aşmaktır” felsefesi, tüm zorluklara rağmen hayatın güzelliklerine ayna tutan yaklaşımı ve kültürümüzün en özel geleneklerinden, zanaatlerinden “Trabzon hasırı”na sahip çıkan misyonuyla, Cem Lokmanhekim’in tasarladığı yeni koleksiyon “Dalgaları Aşmak”, benzersiz mücevherleriyle dikkat çekiyor.

Related Images:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *