COOL PEOPLE: LUCA VEZIL

By  |  0 Comments

Kimsin ve ne iş yapıyorsun? | Who are you and what is your job?

I’m Luca Vezil, I’m 23 and I’m a streetstyle fashion blogger from Italy.

– Luca Vezil. 23 yaşındayım ve Italya’da sokak stili moda bloggerlığı yapıyorum.

Çocukluğundan hatırladığın en sevdiğin obje nedir? (kıyafet-oyuncak vb.) | What was your favorite object that you remember from your childhood? (toy, clothing and etc.)

The object I remember with most affection of my childhood is a puppet I was given my first birthday. Since then, every day it lies on my bed and I admit that hugging him always makes me feel better.

– Hatırladığım ve çocukluğumda beni en çok etkiyen obje, ilk doğum günümde hediye edilen bir kukla. O zamandan beri yatağımda ve kabul ediyorum ona sarılmak her zaman beni daha iyi hissettiriyor.

Aldığın en pahalı parça hangisi? | What was the most expensive thing you ever bought?

It probably is my Vespa, my passion, my jewel. I saved my money for a long time to afford it, but now it’s finally mine and I couldn’t be happier.

– Tutkum ve mücevherim, Vespa’m. Uzun süre boyunca onu alabilmek için para biriktirdim. Ve nihayet o artık bana ait ve ben daha mutlu olmazdım.

luca2

Dolabındaki  en cool parça? | What is the coolest garment in your wardrobe?

I really can’t decide but I can tell you what is my obsession: shoes, of course!

– Gerçekten buna karar veremem ama size en büyük takıntımın ne olduğunu söyleyebilirim. Tabii ki ayakkabılar!

Sadece bir markadan giyiniyor olsan hangisini tercih ederdin? Neden? | If it is set to wear only one brand or a designer like forever, which brand or designer would it be? Why?

I like many brands in general, but what I can say is that Dolce&Gabbana never misses a shot. It’s definitely my kind of and it’s always on point.

– Genel olarak pek çok markayı seviyorum ama tercihim her zaman hedefi 12’den vuran Dolce&Gabbana olurdu. Kesinlikle benim tarzım ve her zaman en iyisi.

Dünyadaki ya da yaşadığın şehirdeki en sevdiğin mekan neresi? (bar, restoran, kafe, kulüp, ev vb.) | What is your favorite place in the world or in the city you live? (bar, restaurant, cafe, club, house and etc.)

One of the most attractive places, and my favorite one, of my city is a little beach called Boccadasse, an old fishing village with fairy colors.

– Yaşadığım şehirdeki en çekici yerlerden biri ve benim de favorim; masalsı renkleri ile eski bir balıkçı kasabasındaki Boccadasse adında küçük bir sahil.

luca1

Eğer şansın olsaydı, dünyadaki hangi şehri baştan yaratmak isterdin? Neden? | If you had a chance to recreate or rebuild any city in the world, which city would it be? Why?

Guys, I’m Italian! I’d definitely rebuild the Ancient Rome, there will never be a city with such a charm and magic atmosphere.

– Arkadaşlar, ben İtalyanım! Kesinlikle Eski Roma’yı yeniden yaratırdım. Onun gibi büyülü ve cezbedici bir şehir asla olmayacak.

Evinin dekorasyonundaki en sevdiğin obje? | What is your favorite decorative object in your house?

I love the colors and shapes of Pop Art, I have a giant poster of a work by Roy Lichtenstein just above my bed.

Pop Art’ın renklerini ve şekillerini seviyorum, Roy Lichtenstein’in çalışması kocaman bir posteri yatağımın hemen üstünde asılı.

Bugüne kadar en zevk aldığın mekan/party/şehir ve nedeni? | What was the coolest country, city or place to have the best fun ever? What did you do?

The coolest, funniest, most attractive place I’ve ever been is Mykonos. I had the best time of my life with my friends and I met a beautiful, blonde girl..my girlfriend Valentina!

– En cool, en eğlenceli ve en cazibeli yer Mykonos’tu. Arkadaşlarımla hayatımın en güzel zamanlarını geçirdim, ve tanıştığım güzel, sarışın bir kızla… Kış arkadaşım Valentina’yla!

www.lucavezil.it

Related Images:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *