DIE ANTWOORD

By  |  0 Comments

Yazı: Tansel Turna

Son yıllarda orta sınıf Güney Afrika’lıların ortaya çıkarttığı/savunduğu, fakirlerin de zevk sahibi, seksi, çekici, renkli olabileceği gerçeği üzerine kurulu yaşam biçimi/alt kültür Zef’i kendilerine esas alarak müzik yapan; dinlemesi, izlemesi ve anlaması zor Capetown’lu, Ninja, Yo-Landi Vi$$er, Dj Hi-Tek’ten oluşan electro/hip-hop grubu..

20150327_456a7fc6-3f5d-4acd-8528-ca127530750f (1)

die-antwoord

Die Antwoord kliplerinde Güney Afrika ile ilgili kendilerini Nelson Mandela ve District 9’dan sonra 3. sıraya yerleştiren, Lady Gaga’nın dünya turnesinde alt grubum siz olun teklifini dalga geçerek reddeden, röportajlarında Zef kültürlerine ‘trash’ diyen muhabiri azarlayan bir grup. Ama daha ilk albümlerinden Amerikan plak şirketlerinin ilgisini çekmeyi başaran, The Tonight Show dahil major programlara ve dünya çapındaki festivallere çıkan, kendi kliplerini çeken, bir de David Lynch tadında kendi çektikleri kısa filme sahip ve en son District 9’dan tanıdığımız Neill Blomkamp’ın yönettiği, başrollerinde Hugh Jackman’ın da yer aldığı Chappie ile dünya çapında adından söz ettiren, kimilerine göre ‘troll’ kimilerine göre samimi, bana göre yeni dönem müziğin en sağlam karakterlerinden olan bu grup, Alexander Wang gibi moda dünyasının önde gelen isimlerinin de ilgisini çekmeyi başarıyor.

bilinmeyen 4

Müziklerini keşfederken mutlaka klipleriyle birlikte hareket edin ki hem Zef kültürünü hem de Die Antwoord’un dünyasını daha iyi anlayabilin..

Rock on!!

(Billur Yapıcı’ya içerik için çok teşekkür ederim, öperim)

DIE ANTWOORD – PITBULL TERRIER (2015)

DIE ANTWOORD – UGLY BOY (2014)

DIE ANTWOORD – I FINK U FREEKY (2012)

Die Antwoord – Enter The Ninja (2010)

 

Related Images:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *