ÖZGÜRLÜK ADASI SZIGET 2016: REKOR EĞLENCE!

By  |  0 Comments

Yazı: Alexander Kokoskeriya

Fotoğraflar: Aytekin Yalçın, Atıf Ülkü ve Rockstar Phorographers

Bu sene Budapeste’de 10-17 Ağustos tarihleri arasında rekor bir katılımcı sayısı ile gerçekleşmiş olan Sziget Festivali’nde 100 ülkeden gelen yaklaşık 496.000 festival severle birlikte 65’tan fazla sahnede yüzlerce dünya yıldızını group, bir hafta boyunca hiç durmadan fütursuzca eğlenerek Özgürlük Adası’nın keyfini yine ekipçe çıkardık.

sz1

Her yıl Ağustos’un ilk haftası düzenlenen Sziget Festival ABD ve Japon festivalleri ile çakıştığı için bu yıl 10-17 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşti ve güçlü bir uluslararası line-up ile yine hayatınımızın festival-tatili olmaya devam ediyor. Bu sene de 5. defa 1 hafta boyunca kesintisiz müzik, eğlence, arkadaşlık, barış ve sanat dolu tatilin keyfini çıkardık.

colors

Herkesin birbiriyle eşit olduğu bağımsız bir müzik kasabası. Konu sadece düşünce özgürlüğü de değil, her türlü müzik özgürlüğü var. İster ağır elektronik takıl ister piyasa müziğin dibine vur. İster rock konserlerinde pogo yap, ister hip-hop sahnesinde salın dur. İster çok uzun olmayan ve güzel insan kuyruğunda bekleyip şahane sirk şovları da izleyebiliyorsun.

sz2

Müzik kafası olarak uyuşmadığın arkadaşlarınla bile gitsen içeride dağılıp kendi zevkine göre takılabiliyorsun. Yemek seçimi konusunda da özgürsün, çünkü sonsuz seçenekleri deneyerek bir hafta rahat vakit geçirebilirsiniz. Üstelik sabaha kadar hiçbir çeşit bitmiyor. Bizim 10 bin kişilik festivallerde iki saat içinde “Buz bitti” lafını duymaya o kadar alıştık ki, toplam 496 bin ziyaretçisi olan adada bu cümleyi hiç duymayınca bir yadırgadım açıkçası.

riri2

Gelelim en önemli müzik ziyafetine; bir sene boyunca heyecanla beklemiş olduğumuz line-up’ta başta Rihanna, Muse, Noel Gallagher’s High Flying Birds, Manu Chao, La Ventura…

rosin

Hardwell, Oscar and the Wolf, Bastille, Block Party, Sigur Ros, Kaiser Chiefs…

mo

Crystal Castles, David Guetta, Jake Bugg, Parov Stellar, Roisin Murphy, Sia, Boys Noize…

ceza

Ve daha bir çok sanatçı ile birlikte Ceza ve Sattas’ı seyretme şansını yakaladık. Bu kadar sanatçıyı başka hiç bir festivalde izleme şansı Sziget dışında yakalamanız mümkün değil.

sattas

76 hektar ormanlık bir adaya kurulmuş olan Sziget festivalinde festival severler, 65’tan fazla sahnede seyrettiğimiz muhteşem konserlerin yanı sıra Sziget sirkinden dev sokak tiyatrosuna, tribute sahnesinden, barlar sokağına kadar daha birçok etkinlik ile müzik ve eğlenceye doyduk.

circus1

Evlenme/boşanma çadırı, poker turnuvası, striptiz kulübü, ‘magig mirror’ özel şov ve performans çadırı, Irish pub, tarot labirenti, masaj salonu özgürlük adasında karşınıza çıkacak sürpriz etkinliklerden sadece birkaç tanesiydi!

bars

Ayrica geçtiğimiz yıl büyük mutlulukla karşılanan Sziget Beach’teki renkli çadırlar ve ana sahne partileri bu yıl da festivalcilerin büyük eğlencesi oldu. Bunun dışında dikkatimi çeken koskoca bir duvarda ‘Ölmeden önce yapmak istediğim…’ diye başlayan cümle ile on binlerce isteklerin her gün festival severlerin tarafından yazılmasıydı…

magicmirror

sziget65

Her yıl 400.000’den fazla müzik tutkununun katıldığı rock’tan elektronik müziğe, punk’tan folk’a, jazz/blues’dan pop’a, Balkan ve diğer kültürlerin farklı tarzlarını içeren müzik şölenine katılmak ve özgürlük adasında 1 hafta gönlünce eğlenmek isteyenler şimdiden hazırlanın, Sziget Türkiye sizi Sziget’e götürmeye devam edecek.

szigetf

Gelecek yıl Sziget festivali 9-16 Ağustos 2017 tarihlerinde yapılacağını açıklandı bile, şimdiden hazırlanmaya ne dersin?

www.szigetturkiye.com sayfasından 2017 Sziget festivali hakkında herşey öğrenebilirsiniz.

logo

 

 

 

Related Images:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *