EKOLOJİK YAŞAMIN MERKEZİ: NARKÖY

By  |  0 Comments

Dünyada giderek yükselen bir trend olan eko-otel ve  eko-tesislerin Türkiye’deki en gerçek örneği Narköy… Kandıra’da 100 dönümlük bir orman arazisinde konumlanan yerleşke; ilk bakışta bir otel ve organik tarım merkezi gibi görünmesinin çok ötesine geçiyor. Burası aynı zamanda bir eğitim yerleşkesi ve tüm armağanlarıyla doğaya dönüşün başlangıç noktası!

Yaşadığı dünyanın farkında olan, eko-sisteme katkıda bulunmaya odaklanmış çevre gönüllülerinin tercih ettiği ve dünyada popülaritesi kadar değeri de gittikçe artan ‘eko-tesis’ tanımına tam olarak uyan bir yerleşke Narköy.

Tesis; ‘sürdürülebilir yaşam’ vizyonuyla hareket eden, ekolojik dengeyi koruma odaklı, mimarisinden tarımına, peyzajından kullanılan ürünlerine, kompost tuvaletlerinden organik tarım alanlarına, çiftliğine ve daha birçok önemli disiplini bir araya getiren bir ekolojik turizm merkezi…

2013 yılının ikinci yarısı itibariyle resmen kapılarını açan yerleşke; emekli öğretmen anne Nardane Kuşçu’nun ‘organik-ekolojik çiftlik’ hayali ile, Türkiye’nin büyük kurumlarına eğitimler veren Nar Eğitim ve Danışmanlık’ın yönetici ortağı Ozan Kuşçu’nun öğrenme odaklı ‘eko-eğitim tesisi’ hayalinin bir ürünü.

1012791_150894321765716_1067789497_n

Aynı zamanda butik bir eko-otel

100 dönüm arazide kurulmuş bir organik tarım çiftliği olan Narköy’de 50 kişi kapasiteli bir butik konaklama tesisi de bulunuyor. Tesiste 12 standart oda, 2 suit oda  ‘EV’, ‘YURT’ ve ‘KONAK’ adı verilen özel üniteler bulunuyor. EV 3 oda+1 salon, mutfak ve teraslı bir unite; YURT 4 odalı, kitcenette’li, şömineli bir lounge’ı olan bir unite; KONAK ise 3 odalı, kuzineli geniş bir salonu olan VIP bir ünite. Tesiste ayrıca el işçiliği ahşap bir restoran ve eğitimler için ikisi kapalı biri açık (orman içinde) derslik bulunuyor.

Narköy’ü dünyadaki benzerleriyle yanyana getiren en önemli değerler ise tam da bu noktada bir araya geliyor: ‘ekolojik mimari’, yaşam disiplini ve organik üretim mantığının harmanlanması…

Sürdürülebilirlik anlayışı, Narköy’ün geri dönüştürülmüş mobilyaları ile de gözler önüne seriliyor. Yerleşkenin kendi inşaat artıklarından dönüştürülen ve kullanımda olan mobilyalar arasında yemek masaları, sehpalar, ayakkabılıklar sayılabilir…

996885_157188547802960_1964890982_n

Narköy’de neler yapabilir?

Yerleşkede, sergi ve sempozyumlar, akustik konserler, çocuk ve gençlik kampları, detoks ve sağlıklı yaşam atölyeleri, yoga-meditasyon atölyelerinin yanı sıra, günübirlik aktiviteler de gerçekleşiyor. Rehberli&rehbersiz orman yürüyüşleri, mevsimine göre ürün toplama, organik tarım aktiviteleri, çiftlik hayvanlarını ziyaret, at binme, süt sağma, Kerpe’de dalga sörfü, kompost atölyeleri, ekmek-peynir atölyeleri, ‘kendi bahçeni yap’ atölyesi, gruplara yönelik doğada hayatta kalma, permakültür eğitimleri, bireylere yönelik NLP, kaygı ve stres yönetimi de eğitimler arasında…

İsteyen herkes Narköy gönüllüsü olabilir…

Narköy; Work and Travel, Work Away gibi buluşma noktaları aracılığıyla, ‘Gönüllü Projesi’ kapsamında dünyanın dört yanından gönüllüleri sisteme misafir ediyor. 4 mevsim boyunca görev alabilen gönüllüler, özellikle tarım; ardından yeteneklerine bağlı olarak hayvancılık, mutfak ve marangozluk alanlarında çalışarak gözlem yapma ve bilgi alışverişinde bulunma şansı yakalıyor.

10689751_295688570619623_8988931979703378240_n

Vegan ve vejetaryen beslenmenin ana üssü

Otel bölümünde dizayn edilen yenilebilir peyzaj alanları sayesinde konuklar atıştırmalık doğal ürünleri odalarına giderken dilediği gibi toplayabiliyor.

Tüm yemekler, yğzde 80’i çiftliğin kendi üretimi olan ürünlerden günlük olarak pişiriliyor… Mutfağın en önemli özelliklerinden biri; yenilip içilen her ürünün, nerede ve ne şekilde üretildiğini görmek ve deneyimlemenin mümkün olması.

Vegan ve vejetaryen beslenmeyi tercih edenler için burası için gerçek bir ‘üs’ demek doğru olur… Ormanlık alanda yetişen ve organik sertifikalı olan yabani ot ve meyvelerle yapılan yemek ve tatlılar, lezzetlerin gerçekliğine şaşırtır cinsten… Yerleşkede süt ürünleri doğal beslenen ve sağlıkla yaşayan keçi ve ineklerden, ekmekler ise Narköy buğdayı ile pişiriliyor. Muhteşem ormanın sunduğu ‘yabani’ ürünler ise mevsimlerine göre sofrada yerini alıyor. Nardane Kuşçu’nun füzyon lezzetleri, Narköy misafirleri için mevsimler ürünler kullanılarak hazırlanıyor.

‘Kıtırlı-yoğurtlu ev eriştesi’, ‘Deniz ürünlü pirinç pilavı ve organik buğday ve bulgur pilavları’, ‘Vejetaryan ve etli güveçler’, ‘Sezonuna göre yabani sıcak ve soğuk ot salataları’, tadına baktıktan sonra müptelası olunacak lezzetler arasında. …

Related Images:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *