GENDERLESS AVANGARD : ZEITGEIST BY CHLOE

By  |  0 Comments

Almanya doğumlu, profesyonel makyaj ve saç sanatçısı olan Chloe Imre İstanbulda sayısız editorial, video clip ve kampanyaların ardından içindeki yeni şeyler denemek ve üretmek arzusunu dindirmek için kendi aksesuar markasını kurmaya karar verdi. Kendini ifade etmenin bin türlü yolu var ve Zeitgeist by Chloe onun için harika bir ifade biçimi olduğu vurguluyor. Onun için kalıplardan kurtulmuş, doğal ama parlayan bir ifade biçimi…

Zeitgeist, Almancada “Zamanın Ruhu” demek. Bir döneme damgasını vuran bir hareket. Aynı isimle tıklanma rekorları kıran bir belgeselden geliyor markanın adı. Din ve siyasetle ilgili sorgulanmayanı sorgulayan tavrıyla birçok aydınlamayı basit bir dille servis ediyor. Aynı dönemde bir çekimde tanıştığı bilge bir Kapalı Çarşı zanaatkarı yüzüne bakıp kendisine “Sen takı tasarlamalısın” demiş. Ve böylece marka ortaya çıkıyor. Ondan aldığı enerjiyle kendisini eğitmeye başladı. Ardından Kapalı Çarşı ondan asla kurtulamadı. Hayatının bir kısmını hanlarda, pirinç işlerken, dökümcülerde geçirmeye başlamış. Belgeseli izlediğinde de zaten hazır olan konseptinin adı konmuş oldu. Zamansız, sorgulayan, klişe formlara ve öğretilere meydan okuyan tasarımlar Zeitgeist adıyla var olmaya devam edecek.

Chloe; pirinç, gümüş, altın ve bronz gibi güçlü ve özelikle hükmetmeyi seven materyalleri kullanmayı tercih ediyor. Bazı tasarımlarını doğal taşlarla süslemeyi de seviyor. Kadın-erkek, siyah-beyaz gibi kavramsal ayrılıkları tümüyle reddeden bir duruşu var. Cinsiyetsiz, kimliksiz, öğretilerin karşısında sağlam durmaya çalışan bir bilinçle büküyor tüm madenlere… Aksesuarlarını görüldüğü an onlardan enerji alabilen, Zeitgeist ruhunu hissedebilen, sevebilen ve hoşgören herkesin üzerinde olmasını isterim.

 

 

 

Related Images:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *